Data publikacji:

Wyświetlacz Retina od Apple. Czym się charakteryzuje? 

Wyświetlacze Retina od lat są stosowane przez Apple w praktycznie wszystkich urządzeniach. W tym poradniku dowiesz się, czym charakteryzuje się ta technologia oraz w jakich urządzeniach jest ona dostępna.
iphone 15 pro specyfikacja

Czym są wyświetlacze Retina od Apple?

Technologia Retina została wymyślona przez firmę Apple i po raz pierwszy pojawiła się przy okazji premiery iPhone’a 4. Steve Jobs twierdził, że granica zdolności ludzkiej siatkówki do rozpoznawania pojedynczych pikseli jest równa lub większa niż 300 pikseli na cal, zakładając, że oglądamy treści z odległości około 30 cm. Tym samym nazwa odnosi się do zwiększonego zagęszczenia pikseli, które ma sprawić, że pojedyncze piksele nie będą widoczne gołym okiem.
Tutaj należy wspomnieć, że zagęszczenie pikseli w iPhone’ach oraz komputerach Mac jest inne, ponieważ zdolność rozpoznawania pikseli jest zależna od ich wielkości, a także od odległości oka od ekranu.
Przez lata Apple rozwijało to rozwiązanie i stopniowo wprowadzało je do swoich produktów. Aktualnie wszystkie urządzenia Apple są wyposażone w wyświetlacz Retina, jednak poszczególne modele różnią się od siebie zastosowaną technologią.  
Głównym założeniem inżynierów Apple było zapewnienie użytkownikowi panelu, który będzie nie tylko charakteryzował się świetną rozdzielczością, ale również odwzorowaniem kolorów czy zwiększonym poziomem kontrastu. To założenie zostało spełnione, ponieważ wyświetlacze Retina są uznawane za jedne z najlepszych na rynku.

Rodzaje wyświetlaczy Retina w urządzeniach Apple

W 2010 roku na rynku mieliśmy tylko jeden rodzaj ekranu Retina, jednak przez lata producent wprowadził kilka innych modeli, które różnią się od siebie.  
  • Retina - wyświetlacze stosowane w pierwszych modelach iPhone’ów.
  • Retina HD - ten rodzaj wyświetlacza zadebiutował po raz pierwszy przy premierze iPhone’a 6 i był stosowany w modelach 6S, 7, 8 oraz SE z 2020 i 2022 roku.  
  • Liquid Retina - nazwa wyświetlaczy IPS LCD, które były stosowane w iPhone’ach XR oraz iPhone’ach 11 jako alternatywa dla paneli OLED zastosowanych po raz pierwszy w iPhonie X.  
  • Liquid Retina XDR - wyświetlacze stosowane w iPadach Pro, które mają zwiększony zakres tonalny, który charakteryzuje się kontrastem 1 000 000:1. Dodatkowo panele korzystały z podświetlenia mini LED.  
  • Ultra Retina XDR - najnowszy wyświetlacz wykorzystuje nie jeden, a dwa wyświetlacze OLED. Ta innowacyjna technologia pozwala na uzyskanie perfekcyjnego obrazu niezależnie od kąta widzenia. Otrzymujemy tutaj jeszcze lepszą jasność, a także płynniejszy obraz, który ma doskonale odwzorowane kolory. To z pewnością rozwiązanie, które będzie wyznaczało trendy na rynku.  
  • Retina 4K - wyświetlacze zadebiutowały w komputerach iMac jako alternatywa dla standardowych paneli. Ekrany o wielkości 21,5 cala miały rozdzielczość 4096x2304 px. W nowych iMacach z procesorem M3 mamy 24-calowy wyświetlacz z rozdzielczością 4,5K.  
  • Retina 5K - ten rodzaj wyświetlacza zadebiutował w 2014 roku podczas premiery iMaca i później był stosowany w iMacu Pro. Aktualnie te panele są stosowane w monitorach Apple Studio Display, a ich rozdzielczość wynosi 5120x2880 px.  
  • Retina 6K - to nowa rozdzielczość wynosząca 6016x3384 px i stosowana wyłącznie w 32-calowych monitorach Pro Display XDR, które są dedykowane dla profesjonalistów zajmujących się montowaniem filmów, grafiką oraz fotografią.  
  • Dodatkowe technologie stosowane w ekranach Retina

  • Promotion - to nazwa odnosząca się do dynamicznej częstotliwości odświeżania od 1 do 120 Hz.
  • True Tone - to rozwiązanie dostosowuje balans bieli do warunków oświetleniowych. Po zmroku redukowana jest ilość emitowanego światła niebieskiego, które niekorzystnie wpływa na wzrok.
  • XDR - ten skrót oznacza Extreme Dynamic Range, czyli wyświetlacz, który ma taką nazwę ma ekstremalnie wysoki poziom kontrastu oraz oferuje szeroki zakres dynamiczny, który określa przejście pomiędzy najjaśniejszymi a najciemniejszymi obszarami.
  • Sprzęty, które wykorzystują ekrany Retina

    Cała linia urządzeń Apple została wyposażona w wyświetlacze Retina, zaczynając od MacBooków Pro oraz MacBooków Air. iMac 24-calowy, który zastąpił wersję 21,5-calową również dysponuje takim wyświetlaczem. W ofercie mamy dwa rodzaje monitorów - Apple Studio Display oraz Apple Pro Display XDR. W przypadku iPhone’ów najnowsze modele mają ekrany Super Retina XDR OLED (iPhone 15/15 Plus) oraz LTPO Super Retina XDR OLED (iPhone 15 Pro/Pro Max).
    W iPadach Pro z procesorem M4 mamy ekran Ultra Retina XDR, natomiast w iPadach Air wykorzystywane są ekrany Liquid Retina IPS LCD. Z takiego samego panelu korzysta iPad Mini z 2021 roku, a także 10-calowy iPad. 

    Czy warto kupić urządzenie z ekranem Retina?

    Wyświetlacze Retina wyznaczają na rynku trendy, a amerykański producent po raz kolejny udowadnia, że jest w stanie przekraczać granice doskonałej jakości. Z produktów Apple korzystają profesjonaliści zajmujący się filmem, fotografią czy grafiką. Jednak dla przeciętnego użytkownika korzystanie z ekranu Retina oznacza jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania zdjęć, filmów lub seriali. W codziennym użytkowaniu te panele sprawdzają się świetnie. Choć konkurencja cały czas depcze Apple po piętach, to można odnieść wrażenie, że producent cały czas wyprzedza rywali o krok.
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.