Data publikacji:

Jakie wyróżniamy rodzaje kart SIM?

Karta SIM to powszechnie znany koncept, pozwalający użytkownikom na wykonywanie połączeń, przesyłanie wiadomości czy dostęp do internetu. Jej historia sięga 30 lat. Dziś każdy z nas ma ją w swoim telefonie. Przez dekady rozmiary kart sim znacznie się zmieniały. Jakie rodzaje kart SIM znajdziemy na rynku? Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule. 
rodzaje kart sim

Czym jest karta SIM?

Karta SIM to elektroniczny moduł, który pozwala na identyfikację korzystającego z niej użytkownika. Każda karta ma swój indywidualny numer IMSI, służący właśnie weryfikacji. Ponadto ten niewielki kawałek plastiku wyposażony został w mikroprocesory i pamięć, co pozwala na dostęp do sieci komórkowej oraz internetu. Bez karty SIM nie jesteśmy w stanie w pełni korzystać z smartphona czy innego telefonu komórkowego.
Standardowy telefon bez karty pozwala jedynie zadzwonić pod numer alarmowy. W ostatnim czasie obserwowaliśmy znaczne zmiany, jeśli chodzi o rozmiary kart SIM. Są one podyktowane ciągłym rozwojem telefonów komórkowych, które w ciągu 15 lat znacznie się zmieniły. Poznaj rodzaje kart sim. 

Rodzaje kart SIM

Obecnie na rynku możemy znaleźć pięć rodzajów kart SIM. Karty pierwszej generacji są już używane na tyle rzadko, że niewiele osób pamięta o ich istnieniu. Najbardziej rozpoznawalnymi kartami SIM są karty mini SIM, micro SIM oraz nano SIM. Oto rodzaje i charakterystyka poszczególnych generacji tego wyjątkowego wynalazku: 

Standardowa karta SIM

Karta pierwszej generacji, która pojawiła się na rynku ponad 30 lat temu. Rozmiary tej karty SIM wydają się dziś absurdalnie duże - ma ona bowiem 85 mm x 54 mm, czyli wielkością odpowiada karcie kredytowej. Na początku lat dziewięćdziesiątych była jednak prawdziwym przełomem technologicznym. Karta SIM dawała możliwość wykonywania połączeń oraz przesyłania wiadomości tekstowych. Obecnie wykorzystywana jest niezwykle rzadko, a już z pewnością nie znajdziemy jej w nowoczesnych telefonach komórkowych. 

Karta mini SIM

To karta, którą zapewne znają osoby, urodzone w latach dziewięćdziesiątych. Można ją było znaleźć w telefonach komórkowych, z których korzystano na początku lat dwutysięcznych. Przez blisko 10 lat była wykorzystywana we wszystkich urządzeniach mobilnych. Jej wymiary to 25 mm x 15 mm x 0,76 mm. Z czasem rozwój technologiczny sprawił, że karta mini SIM musiała zostać zmodyfikowana.

Karta micro SIM

Ta karta SIM pojawiła się na rynku w 2003 roku, jednak nie od razu zyskała popularność. Jej starsza siostra - mini SIM - wciąż dobrze spełniała swoje zadanie. Micro SIM zyskała popularność dopiero w 2010 roku, kiedy została użyta przez firmę Apple w najnowszym wówczas modelu iPhone’a. Za przykładem Apple’a poszli też inni giganci technologiczni, a karta zaczęła pojawiać się w większości modelów telefonów. Wymiary karty micro SIM to 15 mm x 12 mm x 0,76 mm. 

Nano SIM

Karta, którą obecnie spotkamy w nowszych modelach telefonów. Różni się ona od micro SIM rozmiarem oraz prędkością i sposobem zapisu danych. Karta została wprowadzona na rynek w 2012 roku, a jej rozmiary są naprawdę niewielkie i wynoszą 12,3 mm x 8,8 mm x 0,67 mm. 

Embedded SIM

Prawdziwa rewolucja na rynku kart SIM. W Polsce karta ta znana jest jako “wbudowana karta SIM”. Ma ona zastąpić karty tradycyjne. Jest naprawdę niewielka - ma jedynie 6 mm x 5 mm. Karta eSIM jest na stałe dopasowana do danego urządzenia mobilnego i została wykorzystana po raz pierwszy w 2018 roku w telefonach firmy Apple. Szacuje się, że rozwiązanie to wyprze z rynku tradycyjne karty SIM w ciągu kilku lat.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.