Data publikacji:

Jak dobrać rower dla 9-latka? Jaki typ roweru i rozmiar?

Wybór roweru dla 9-latka może okazać się dość trudny. W tym wieku dziecko powoli zaczyna wkraczać w wiek dojrzewania, jego wzrost lada chwila przyspieszy i stanie się pełnoprawnym nastolatkiem. Wybierając rower dla dziecka w wieku 9 lat, musimy o tym pamiętać. Na rynku mamy do dyspozycji mnóstwo różnych rowerów przeznaczonych dla chłopców i dziewczynek w wieku 9 lat. Niełatwo dokonać właściwego wyboru. Na szczęście możesz liczyć na naszą pomoc! Jaki rower dla 9-latla będzie najlepszy? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
rower dla 9-latka
Rower to nie tylko środek transportu, lecz także doskonały sposób na budowanie relacji rodzinnych czy z rówieśnikami. Letnia rowerowa wycieczka w towarzystwie mamy, taty i rodzeństwa stanowi nie lada frajdę. Wspólne pokonywanie szos z kolegami również stanowi kuszącą perspektywę dla 9-latka. Dobrze dobrany rower dla dziecka to gwarancja udanych wypraw rowerowych. 

Jaki typ roweru dla 9-latka będzie najlepszy?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak duży powinien być rower dla dziecka w wieku 9 lat oraz jakie musi mieć wyposażenie, warto pomyśleć, do czego pojazd będzie wykorzystywany. Czy dziecko będzie używało go do codziennych dojazdów do szkoły ścieżką rowerową? Czy może maluch jest bardziej zainteresowany szybką jazdą szosową w towarzystwie dorosłych? A co, jeśli jego marzeniem jest pokonywanie trudnych, leśnych terenów na rowerze? W każdym z tych przypadków sprawdzi się inny rower dla dziecka!
Rowery miejskie będą najlepsze do pokonywania ścieżek rowerowych i poruszania się w granicach miasta. Nie pozwalają one na rozwinięcie naprawdę dużych prędkości, dlatego są dość bezpieczne. Cieszą się sporą popularnością wśród dziewczynek. Jeśli więc szukasz roweru dla 9-latki, która od czasu do czasu wybiera się na rowerowe wycieczki z koleżankami, taki model będzie świetnym rozwiązaniem. 
Dziecko, zafascynowane kolarstwem górskim bądź po prostu lubiące wycieczki rowerowe po lasach, z pewnością doceni rowery MTB (tzw. górskie) bądź rowery szosowe. Na szczęście istnieje mnóstwo modeli, które sprawdzą się dla dzieci w wieku 9 lat. 

Rower dla 9-latka – ile cali?

Wielkość roweru dla 9-latka to absolutna podstawa. Jeśli wiemy już, jakie modele nas interesują, czas zastanowić się nad ich rozmiarem. Rower powinien być dobrany do wzrostu swojego użytkownika. Dziecko w wieku 9 lat ma zazwyczaj od 120 cm do 145 cm wzrostu.
Idealnym rowerem dla niego będzie taki, który został wyposażony w koła o średnicy 24 cale. W przypadku gdy dziecko jest wyższe, najlepszym wyborem będzie jeden z modeli dla dorosłych. Należy jednak pamiętać, by zdecydować się na rower w mniejszym rozmiarze ramy, aby dziecko mogło go swobodnie używać.

Waga roweru dla 9-latka

Waga roweru ma niebagatelne znaczenie. Wielu z nas z pewnością pamięta jeszcze, jak przenosiło swoje rowery przez dziury czy błoto podczas wycieczek rowerowych z kolegami. Nierzadko też konieczne było zniesienie roweru z piętra bloku, co dla 9-latka stanowi spore wyzwanie. Właśnie z tego powodu należałoby zwrócić uwagę na ogólną wagę roweru. W przypadku rowerów dla dziecka niska waga stanowi ogromny atut. Lżejsze modele to najlepszy wybór. 
Na rynku znajdziemy rowery dla 9-latków z aluminiowymi ramami, które są znacznie lżejsze od tych stalowych. Różnica w wadze może sięgać kilograma lub więcej. Wśród polecanych rowerów dla 9-latka z aluminiową ramą znajduje się model Kross Level JR Tokio z kołami o średnicy 24 cale. 

Hamulce hydrauliczne czy szczękowe – które wybrać?

Rowery dla dzieci coraz częściej są wyposażone w hydrauliczne hamulce tarczowe. Wcześniej można je było spotkać głównie w rowerach dla dorosłych. Czy wybór tego typu hamulców będzie dobrą decyzją? Wiele zależy od tego, do czego rower będzie wykorzystywany. 
Hydrauliczne hamulce tarczowe doskonale sprawdzą się na terenach leśnych i polnych, poza asfaltem. Charakteryzują się bowiem większą siłą hamowania, co przekłada się na skuteczność tego manewru. Równocześnie nie wymagają od kierowcy użycia dużej siły fizycznej, by działały prawidłowo. Dziecko świetnie sobie z nimi poradzi, zwłaszcza że klamki hamulcowe dostosowuje się do mniejszych dłoni 9-latka. 
Hamulce szczękowe najlepiej sprawdzą się w rowerach, przeznaczonych do pokonywania miejskich ścieżek. Są bardzo skuteczne, łatwe w regulacji oraz serwisowaniu. Tego ostatniego nie można natomiast powiedzieć o hamulcach hydraulicznych. Ich serwisowanie i regulacja wymagają specjalistycznej wiedzy. 

Co oprócz roweru dla 9-latka?

Na podstawie naszych powyższych wskazówek jesteśmy już w stanie znaleźć idealny rower dla 9-latka. To jednak nie wszystko. Aby wybrać się na wspaniałą, a przede wszystkim bezpieczną wycieczkę rowerową, konieczny jest zakup dodatkowego wyposażenia. 
Pierwszym akcesorium, w które powinniśmy zaopatrzyć 9-latka, jest kask. Kaski rowerowe nie są tak popularne w Polsce, jak być powinny. Ich używanie musi wejść nam w krew. Bez względu na to, czy poruszamy się po miejskich ścieżkach, czy ruszamy do lasu, kask powinien towarzyszyć zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dobrze dobrany kask chroni głowę przed wszelkimi urazami. Nawet najlepszym kierowcom zdarzają się losowe przypadki, a uderzenie głową o twardy chodnik czy kamień może mieć naprawdę fatalne skutki. Kask znacząco poprawi bezpieczeństwo 9-latka. 
Drugim elementem, w który powinniśmy wyposażyć rower dziecka, są lampy i elementy odblaskowe. Większość modeli rowerów dla 9-latków ma fabryczne lampy z przodu i z tyłu. Warto upewnić się, czy działają one prawidłowo i dają dużo światła. Jeśli nie, można doposażyć rower w dodatkowe oświetlenie. Elementy odblaskowe to także ważny gadżet – dzięki nim dziecko będzie widoczne wieczorem, kiedy jeszcze nie włączy lamp. Kolorowe odblaski mają różne kształty i kolory, dlatego 9-latek z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Rower dla 9-latka powinien być także wyposażony w dzwonek, którym dziecko będzie ostrzegało pieszych i innych rowerzystów o swojej obecności. Wbrew pozorom, przejażdżka na rowerze to dość niebezpieczne zajęcie – zwłaszcza w dużych miastach, gdzie rowerzyści poruszają się po ścieżkach z zawrotnymi prędkościami. Dzwonek przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa 9-latka na drodze, a to jest przecież najważniejsze.
Kupując rower dla 9-latka, należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem i wybrać model zgodnie z tym, jak rower będzie wykorzystywany. Rower dla dziecka powinien być dopasowany rozmiarem do wzrostu przyszłego kierowcy. Najlepsze rowery dla dzieci w wieku 9 lat to te, których koła mają średnicę 24 cali. Ważna jest także waga roweru – im lżejszy model, tym lepiej. Jeśli już wybierzemy właściwy rower, musimy pamiętać o bezpieczeństwie i wyposażyć dziecko w kask, odpowiednie oświetlenie, dzwonek czy ochraniacze na łokcie i kolana.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.