Data publikacji:

Jak prezentuje się nowy Samsung Galaxy M54? Recenzja telefonu

Koreański Samsung pozostaje od kilkunastu lat jednym z kilku liderów na globalnym rynku smartfonów. Produkty marki są szczególnie lubiane w Azji oraz Europie, gdzie sprzedają się w największej liczbie. Źródłem sukcesu firmy są nie tylko stale wprowadzane innowacje, ale także szeroki katalog modeli przeznaczonych dla osób o różnym budżecie. W ofercie Samsunga znajdziemy więc zarówno flagowe telefony za ponad 5000 złotych, jak również najtańsze modele w cenie poniżej 1000 złotych. Konsumenci najczęściej sięgają jednak po urządzenia ze średniej półki, takie jak Samsung Galaxy M54. Radzimy, czy warto sięgnąć po ten model i czym różni się on od innych popularnych smartfonów w podobnej cenie.
samsung galaxy m54
W przypadku segmentu smartfonów ze średniej półki Samsung od lat wykorzystuje podobną strategię, wypuszczając co roku modele w serii Galaxy M czy Galaxy A. Z reguły wyposażone są one w starsze lub mniej wydajne procesory, a także mniej wszechstronne układy fotograficzne niż najlepsze telefony Samsung z serii Galaxy S. Ustępują też najdroższym urządzeniom pod względem materiałów użytych do wykonania obudowy, a także rodzaju zastosowanego wyświetlacza. W zamian za to często mają jednak bardziej pojemne baterie, a dzięki mniejszej mocy są w stanie dłużej pracować na jednym ładowaniu.

Samsung Galaxy M54 – podstawowe informacje

Oficjalnie smartfon Samsung Galaxy M54 trafił do sklepów wiosną 2023 roku, praktycznie w tym samym czasie co bliźniaczo podobny Samsung Galaxy A54. Telefon pojawił się stopniowo na różnych rynkach, do Europy trafiają na początku kwietnia.

Samsung Galaxy M54 – specyfikacja techniczna

Ekran

Ekran telefonu ma przekątną 6,7 cala, nie spodoba się on więc fanom bardziej kompaktowych modeli. Jeżeli jednak poszukujemy urządzenia z dużą przestrzenią roboczą, będzie on dobrą alternatywą dla znacznie droższych flagowców, takich jak Samsung Galaxy S Note. Tak duży wyświetlacz sprawdza się też świetnie podczas oglądania filmów, korzystania z internetu lub zabawy z grami. Osoby poszukujące mniejszego telefonu w podobnej cenie powinny zainteresować się Samsungiem Galaxy A54, który wyposażony jest w ekran 6,4 cala.
Telefon wyposażony jest w dotykowy wyświetlacz AMOLED, pracujący w rozdzielczości 1080 na 2400 pikseli. Działa on w częstotliwości 120 Hz, która jeszcze jakiś czas temu była zarezerwowana wyłącznie dla najdroższych urządzeń – dziś staje się powoli standardem w większości dobrych telefonów. 120 Hz w widoczny sposób poprawia responsywność interfejsu smartfona, zwiększając komfort podczas używania ulubionych aplikacji i zarządzania plikami.

Podzespoły

Galaxy M54 ma na pokładzie mobilny procesor Samsung Exynos 1380 oraz układ graficzny ARM Mali-G68. Identyczne czipy znajdziemy również w modelu Galaxy A54, tak więc pod względem wydajności oba telefony są do siebie niezwykle zbliżone. Telefon wyposażony został także w 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB miejsca na zapisanie danych. Przestrzeń dyskową można rozszerzyć dzięki wbudowanemu czytnikowi kart pamięci micro-SD/SDHC/SDXC, obsługującym nośniki o pojemności do 1 TB.

Aparat

Samsung słynie z telefonów z dobrym aparatem. Choć najlepsze obiektywy znajdziemy we flagowych modelach, urządzenia z serii Galaxy M i A wyróżniają się często na tle produktów konkurencji pod względem jakości wykonywanych zdjęć.
Z tyłu obudowy Galaxy M54 zainstalowane zostały trzy obiektywy. Główny z matrycą 108 Mpix, szerokokątny 8 Mpix oraz makro 2 Mpix. Układ fotograficzny oferuje także dziesięciokrotny zoom cyfrowy, możliwość wykonywania fotografii panoramicznych oraz rejestrowanie wideo w rozdzielczości 1080p (w 30 lub 60 klatkach na sekundę) lub 4K (tylko 30 klatek na sekundę) z pełnym wsparciem dla technologii dynamicznego kontrastu HDR. Miłośnicy wideorozmów i selfie powinni być natomiast zadowoleni z przedniego obiektywu 23 Mpix.

Bateria

Samsung Galaxy A54 ma akumulator o pojemności 5000 mAh, a dzięki większym rozmiarom Samsunga M54 producent mógł zainstalować w nim baterię o pojemności 6000 mAh. Docenią to z pewnością ci, którzy oczekują od telefonu jak najdłuższego czasu działania na jednym ładowaniu.
Sprzęt wspiera ładowanie o maksymalnej mocy 25 W, jednak niestety nie obsługuje on ładowarek indukcyjnych.
galaxy a54

System operacyjny

Fabrycznie w pamięci Samsunga M54 zainstalowany jest system operacyjny Android 13. Nie jest to oczywiście czysta wersja OS-a, ale jego wariant przygotowany przez Samsunga (One UI 5.1). Osoby korzystające wcześniej z telefonów koreańskiego giganta mają z pewnością wyrobione zdanie na jego temat. Użytkownicy mogą skorzystać, po uprzednim zarejestrowaniu i utworzeniu konta, z szeregu dodatkowych usług przygotowanych przez Samsung, pozwalających między innymi przechowywać najważniejsze ustawienia i kontakty w chmurze, szybko przenosząc je pomiędzy różnymi urządzeniami.
Warto też dodać, że Samsung gwarantuje regularne aktualizacje oprogramowania oraz dostęp do poprawek bezpieczeństwa, które pozwolą spokojnie surfować w sieci i cieszyć się kolejnymi edycjami Androida, choć warto zauważyć, że zazwyczaj dłuższe wsparcie software’owe producenta otrzymują telefony z linii Galaxy A.

Budowa i dodatkowe funkcje

Wymiary telefonu to 164,9 mm × 77,3 mm × 8,4 mm, a jego całkowita waga to 199 gramów. Z przodu wyświetlacz zabezpieczony jest szkłem Gorilla Glass 5. Tył obudowy wykonany jest natomiast z tworzywa sztucznego (dla odmiany w Galaxy A54 jest to szklany panel).
Samsung Galaxy M54 jest pozbawiony wejścia audio mini jack, które coraz rzadziej można znaleźć również w tańszych modelach telefonów. Użytkownicy mogą więc korzystać wyłącznie ze słuchawek bezprzewodowych (model współpracuje z najnowszymi standardami Bluetooth). Telefon ma jednak głośniki stereo.
W przeciwieństwie do Galaxy A54, mogącego pochwalić się certyfikatem IP67, Samsung Galaxy M54 nie jest wodoodporny. Zanurzenie telefonu w wodzie może zakończyć się jego awarią, podobnie jak zalanie go jakimkolwiek płynem, np. sokiem lub herbatą. Urządzenie nie jest również odporne na kontakt z drobnym pyłem, może on bowiem dostać się do wnętrza obudowy i zaszkodzić jego poprawnej pracy.
Telefon może korzystać z dwóch kart SIM i pozwala na instalację elektronicznej karty eSIM. Czytnik linii papilarnych użytkownika zainstalowany jest w fizycznym przycisku włączającym umieszczonym na bocznej krawędzi sprzętu.
Z dodatkowych funkcji warto wymienić również wbudowaną nawigację satelitarną (GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS i NavIC), kompas, jak również wsparcie dla technologii komunikacji zbliżeniowej NFC, używanej między innymi do płatności dotykowych – warto jednak podkreślić, że jej dostępność jest zależna od tego, gdzie kupiliśmy telefon. Obudowa dostępna jest wyłącznie w dwóch kolorach – ciemnoniebieskim i srebrnym.