Data modyfikacji:

Samsung Galaxy S21 vs S21 FE. Które telefon Samsunga wybrać?

Samsung od lat pozostaje jednym z największych na świecie producentów telefonów. Premiery jego nowych telefonów niezmiennie przyciągają uwagę entuzjastów technologii mobilnych. Spore emocje wzbudza zwłaszcza porównywanie możliwości modeli należących do tej samej serii. Przyjrzyjmy się zatem, które urządzenie wygra w bezpośrednim starciu – Samsung Galaxy S21 czy S21 FE.
samsung

Samsung Galaxy S21 – specyfikacja

Nasz pojedynek Samsung Galaxy S21 vs S21 FE zacznijmy od omówienia parametrów tego pierwszego. Samsung S21 pojawił się w sklepach w styczniu 2021 roku. Model jest bezpośrednim następcą popularnego modelu S20. Ważący 170 gramów sprzęt ma imponujący i praktycznie bezramkowy 6,2-calowy wyświetlacz AMOLED, wspierający rozdzielczość 2400 na 1080 pikseli oraz pracujący w trybie dynamicznego odświeżania 120 Hz. Sercem urządzenia jest szybki procesor Exynos 2100, a także 8 GB RAM-u. W zależności od wariantu na pokładzie znajdziemy 128 lub 256 GB wolnego miejsca na dane i aplikacje, którego jednak w żaden sposób nie rozszerzymy.

Z tyłu obudowy Samsung S21 znalazły się trzy wysokiej klasy obiektywy fotograficzne 64 i 2 x 12 Mpix, z możliwością robienia zdjęć z trzydziestokrotnym zoomem oraz rejestrowania obrazu w 8K. Dodajmy, że przednia kamera do selfie 10 Mpix została wbudowana bezpośrednio w ekran. Samsung S21 korzysta z baterii o pojemności 4000 mAh z opcją szybkiego ładowania 25 W oraz korzystania z ładowarki indukcyjnej (15 W). W sklepach znajdziemy modele pracujące z sieciami 5G.

Zobacz nasze porównanie iPhone 13 czy Samsung Galaxy S21

Samsung Galaxy S21 FE – specyfikacja

Samsung S21 FE trafił do sklepów praktycznie równo rok po premierze S21. Oba telefony są do siebie bardzo zbliżone pod względem specyfikacji technicznej. Nowszy model ma jednak większy 6,4-calowy ekran AMOLED, który pracuje w minimalnie niższej rozdzielczości 2340 na 1080 pikseli. Nieco inaczej wygląda też kwestia pamięci RAM. S21 FE posiada dwa warianty z 6 lub 8 GB, a także 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej na dane oraz aplikacje.

Samsung S21 FE posiada trzy tylne obiektywy z matrycami 2 x 12 i 8 Mpix, nie znajdziemy więc tutaj zaawansowanego zoomu optycznego, jak w wersji S20, choć jakość standardowych fotografii robionych oboma urządzeniami jest do siebie zbliżona. Z frontu smartfona znajdziemy kamerę 12 Mpix.

Dzięki nieco większym rozmiarom urządzenie koreańskiego giganta korzysta z baterii o pojemności 4500 mAh, wspiera możliwość szybkiego ładowania 25 W oraz używania ładowarki indukcyjnej o mocy 15 W. Telefon jest kompatybilny z sieciami 5G.

Samsung Galaxy S21 vs S21 FE – najważniejsze różnice

Ponieważ oba modele telefonów są do siebie bardzo zbliżone, trudno rozstrzygnąć, który z modeli jest lepszy. S21 FE ma większy ekran i wymiary, co niekoniecznie musi się podobać osobom preferującym bardziej kompaktowe modele. Fani ciekawego designu zauważą też, że standardowy Samsung S21 oferuje bardziej premiowe wykończenie obudowy z dwukolorowym tyłem.

Samsung S21 robi w testach widocznie gorsze zdjęcia przy wykorzystaniu opcji teleobiektywu, ale w normalnym trybie pracy fotografie produkowane przez oba telefony są do siebie niezwykle zbliżone. Na korzyść S21 FE przemawia niższa sugerowana cena i nieco pojemniejszy akumulator, ale z drugiej strony, S21 jest starszym telefonem i nierzadko można go kupić okazyjnie za zbliżoną kwotę. Najważniejszymi czynnikami, wpływającymi na decyzję większości konsumentów zastanawiających się, który smartfon z omawianej pary wybrać, będzie zapewne przekątna ekranu oraz wielkość baterii.