Data publikacji:

Na czym polega screen mirroring?

Screen mirroring to funkcja, która bywa bardzo przydatna na służbowych delegacjach i konferencjach. Jeśli przygotowujesz się do poważnego wystąpienia w pracy lub na uczelni, warto dowiedzieć się, jak działa. Jak uruchomić screen mirroring na komputerze? Jak wyłączyć screen mirroring i przerwać przesyłanie obrazu? Podpowiadamy.

screen mirroring

Screen mirroring – co to takiego?

Screen mirroring (inaczej udostępnianie ekranu lub klonowanie ekranu) to funkcja, która umożliwia przesyłanie treści oglądanych na smartfonie lub komputerze na ekran telewizora. Dzięki screen mirroring można wyświetlić na dużym ekranie zdjęcia z wyjazdu lub nawet oglądać filmy i seriale, które są dostępne tylko na dysku urządzenia mobilnego.

Screen mirroring na komputerze – jak działa?

Screen mirroring na komputerze nie wymaga routera ani też przewodów. Jedyny wymóg to telewizor podłączony do sieci Wi-Fi oraz obsługa tego trybu na urządzeniu, z którego ma być udostępniony obraz. Klonowanie ekranu może mieć różne nazwy, w zależności od producenta sprzętu elektronicznego. Inne rozwiązania stosuje Apple, a inne LG i Samsung. Czasami zdarza się, że udostępnianie ekranu na TV wymaga zainstalowania odpowiedniego programu, który na to pozwala.

Jak sprawdzić, czy urządzenia, które chcemy połączyć obsługują funkcję screen mirroringu? Wystarczy wejść w główne ustawienia i tam odnaleźć opcję udostępniania ekranu. Jak sparować ze sobą sprzęty? Oto kilka sposobów.

Screen mirroring z laptopa na TV

Najprostszy sposób na screen mirroring z laptopa na TV to użycie kabla HDMI. To przewód, którego zadaniem jest przesyłanie obrazu i dźwięku. Po połączeniu razem urządzeń na ekranie laptopa ukażą się dostępne opcje, w tym także udostępnianie sklonowanego obrazu. Wystarczy wybrać tę funkcję, by kopia obrazu została przerzucona na duży ekran.

Inny sposób na screen mirroring na komputerze to użycie kabla RGB – jeśli telewizor nie dysponuje gniazdem HDMI lub ma za mało portów, warto wypróbować tę metodę. RGB to ten sam przewód, którego używa się do wyświetlania na projektorze.

Minusem tego rozwiązania jest, że przerzucone zostaną jedynie obrazy. Wadą jest także to, że metoda ta wymaga kabli. Na szczęście producenci sprzętu elektronicznego ciągle się rozwijają i dziś jest możliwe także korzystanie z funkcji screen mirroringu bezprzewodowo, bez żadnych kabli. To bardzo komfortowe, ponieważ będąc w delegacji, nie trzeba wozić ze sobą przewodów ani się martwić, czy gniazda sprzętowe będą kompatybilne.

Screen mirroring Samsung – aplikacje SmartThings oraz Smart View

Firma Samsung udostępniła swoim klientom dedykowane aplikacje do sterowania inteligentnymi urządzeniami domowymi. Programy takie jak SmartThings czy też Smart View wykrywają większość telewizorów Samsung. Aby aktywować screen mirroring, wystarczy połączyć sprzęty z tą samą siecią Wi-Fi i następnie otworzyć aplikację. Po kliknięciu na przycisk Dodaj Urządzenie i wyborze telewizora sprzęty zostaną połączone. Następnie wystarczy wybrać opcję Odbicie lustrzane ekranu (Smart View).

Screen mirroring PC – jak strumieniować z komputera Mac?

Aby screen mirroring zadziałał na komputerze Mac, także należy użyć AirPlay. Telewizor musi być zgodny z tą funkcją, postępowanie jest podobne jak w przypadku iPhone’a. Co ciekawe, w ten sposób można przesyłać także dźwięk.

Screen mirroring laptop – Netflix może pomóc

Niektóre platformy streamingowe mają wbudowany przycisk do screen mirroringu. Należy do nich np. Netflix. Funkcja rzutowania ekranu jest możliwa po zalogowaniu się na to samo konto na telewizorze i urządzeniu, na którym wyświetlana jest treść.

Screen mirroring na telefonie – jak działa?

Wiesz już, jak uruchomić screen mirroring z laptopa na TV. Funkcję tę można włączyć także na mniejszych urządzeniach mobilnych, np. smartfonie lub tablecie. Zamiast wyświetlać zdjęcia z podróży na niedużym ekranie, można szybko udostępnić ekran i pokazać je na telewizorze 4K. Jak działa screen mirroring Android/Apple? Oto kilka sposobów.

USB screen mirroring

USB screen mirroring to najprostszy sposób na wyświetlanie multimediów zapisanych w pamięci telefonu na dużym ekranie. Wystarczy połączyć sprzęty kablem USB, by telewizor potraktował smartfona jak nośnik danych i pozwolił wyświetlić jego zawartość. Metoda ta jest stosowana, gdy nie ma dostępu do sieci bezprzewodowej.

Screen mirroring za pomocą dedykowanej aplikacji

Podobnie jak w przypadku screen mirroringu na komputerze, wielu producentów udostępniło aplikacje na telefon, które pozwalają korzystać z funkcji screen mirroringu bezprzewodowo. Tak jest na przykład ze sprzętem marki Sony. Screen mirroring jest możliwy dzięki dedykowanej aplikacji, która skanuje i następnie synchronizuje telefon lub tablet z Androidem z telewizorem.

Screen mirroring dla użytkowników sprzętu Apple – funkcja AirPlay

AirPlay to funkcja bezprzewodowego przesyłania multimediów, opracowana przez firmę Apple. Obejmuje ona także screen mirroring. Aby przesłać strumieniowo film lub inne multimedia, wystarczy połączyć urządzenia do tej samej sieci Wi-Fi i następnie stuknąć ikonę ekranu ze strzałką w dolnej części. Sprzęty muszą być zgodne z funkcją AirPlay.

Jak wyłączyć screen mirroring?

Aby przerwać działanie screen mirroringu, w przypadku, gdy obraz jest przesyłany przewodowo, wystarczy rozłączyć urządzenia. Natomiast gdy screen mirroring jest bezprzewodowy, należy wybrać odpowiednią ikonę przerwania połączenia. Najprościej w tym celu użyć dedykowanej aplikacji i zrobić to z jej poziomu.

Autorka: Alicja Hudzik