Data modyfikacji:

Jakie słuchawki bez mikrofonu wybrać?

Wybór odpowiednich słuchawek może onieśmielać, zważywszy na liczbę dostępnych w sklepach modeli, a także wielką różnorodność ich konstrukcji i przeznaczenia. Urządzenia oferują często bardzie wiele dodatkowych funkcji, takich jak redukcja szumów, komunikacja bezprzewodowa, zwiększone basy lub kompletna wodoodporność. Wielu konsumentów poszukuje jednak solidnego rozwiązania do słuchania muzyki, oglądania filmów lub zabawy z grami, które pozbawione jest zbędnych opcji. Radzimy, jakie słuchawki bez mikrofonu wybrać.
Young woman in 90s style jacket and with headphones

Słuchawki bez mikrofonu – co warto wiedzieć

Na początek warto rozwiać pewien mit. Słuchawki z widocznym mikrofonem na wysuniętym pałąku przyczepionym do urządzenia są obecnie już coraz rzadziej spotykane. Konstrukcje tego typu nie kojarzą się najlepiej i mogą być przyczyną niechęci do modeli z możliwością rejestracji dźwięku.
Jeszcze jakiś czas temu w sprzedaży znajdowało się wiele słuchawek z doczepianymi mikrofonami, przeznaczonych głównie do pracy z komputerem, ale też do używania podczas rozmów telefonicznych w aucie. Do ich głównych wad należał wspomniany zainstalowany na stałe pałąk, który przeszkadzał podczas słuchania muzyki, często ulegał awarii lub przypadkowemu złamaniu czy innemu uszkodzeniu. Z tego typu headsetów zadowoleni byli więc przede wszystkim operatorzy call center oraz gracze intensywnie korzystający z głosowego chatu online.
Obecnie mikrofony montowane w większości słuchawek są praktycznie niewidoczne, bowiem zostały wbudowane bezpośrednio w ich obudowę. Spora część modeli wyposażona jest nawet w kilka sztuk, które działają wspólnie, oferując znacznie lepszą jakość nagrań. Najważniejsze jest jednak to, że możesz je kompletnie zignorować i wyłączyć, jeżeli nie masz zamiaru nigdy ich wykorzystać. Nie musisz więc praktycznie w ogóle ograniczać się podczas wyboru odpowiadającego ci urządzenia, od razu przekreślając sprzęt z mikrofonami.
Poniżej przedstawiamy podstawowy podział słuchawek ze względu na ich budowę i przeznaczenie, spośród których możesz wybrać swój preferowany model, w zależności od tego, do czego masz zamiar go wykorzystać

Słuchawki nauszne bez mikrofonu

Słuchawki nauszne to bardzo duża rodzina urządzeń, której przedstawiciele charakteryzują się klasyczną konstrukcją. Słuchawki przykrywają tutaj całe ucho użytkownika i są połączone ze sobą regulowaną opaską, pozwalającą dopasować ją do głowy użytkownika i zapewnić odpowiedni komfort.
Duże nauszniki mocno izolują słuchacza od zewnętrznego otoczenia i z reguły zapewniają mocniejszy i pełniejszy dźwięk, dzięki zamontowanym w nich pełnowymiarowym przetwornikom. Brzmienie słuchawek nausznych docenią zwłaszcza fani basów, bowiem dobre zestawy zapewnią im najlepsze możliwe doświadczenia.
O dodatkowe wyciszenie odgłosów otoczenia dbają systemy redukcji szumów, które znajdziesz już w modelach, których ceny zaczynają się od około 500–600 złotych. Co ciekawe, swoje działanie opierają one na niewielkich mikrofonach, nie są jednak używane do odbioru głosu użytkownika, ale rejestracji otaczających go dźwięków. Wykorzystując nagranie w czasie rzeczywistym, generują one następnie dźwięki o częstotliwościach, które „kasują” większą część zakłóceń dochodzących do ucha.
Konstrukcje nauszne można podzielić dodatkowo na kilka grup. Jeżeli zależy ci na najlepszym dźwięku i słuchawkach kompletnie pozbawionych mikrofonu, najlepszym rozwiązaniem są modele studyjne i Hi-Fi, przeznaczone dla fanów dobrej muzyki. Najtańsze modele tego typu kupisz za około 200–300 złotych, za sprzęt wyższej klasy zapłacić trzeba nawet grubo ponad 1000 złotych. Słuchawki tego typu oferują jednak najlepsze podzespoły, jakość wykonania oraz sygnału audio. Będą one również świetnym wyborem, gdy chcesz kupić solidne słuchawki bez mikrofonu do gier albo do komputera.
Zwróć jednak uwagę, że spora część modeli tego typu jest pozbawiona opcji komunikacji bezprzewodowej Bluetooth. W przypadku gdy chcesz używać ich w parze z wieżą stereo, laptopem lub stacjonarnym PC, nie stanowi to aż tak wielkiego problemu. Korzystanie z nich ze smartfonem lub innymi urządzeniami mobilnymi może być jednak irytujące, bowiem musisz zaopatrzyć się odpowiednie przejściówki USB.
Co więcej, wiele słuchawek studyjnych potrzebuje też odpowiedniego wzmocnienia sygnału audio, w przeciwnym razie dostarczają płaski i mało imponujący dźwięk. Zaleca się więc korzystanie z nich w parze z odpowiednim wzmacniaczem lub dobrą wewnętrzną lub zewnętrzną kartą dźwiękową (w przypadki PC).
Drugą kategorię słuchawek nausznych stanowią uniwersalne modele do codziennego użytku, zdecydowanie najczęściej wybierane przez konsumentów. W większości mamy tu do czynienia z urządzeniami pracującymi bezprzewodowo, które zaprojektowane zostały z myślą o korzystaniu z nich wraz ze smartfonem, komputerem, odtwarzaczami multimedialnymi lub konsolami. Ceny najtańszych modeli zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na blisko 2000 złotych. Oznacza to, że można bez problemu znaleźć sprzęt dopasowany do swojego budżetu.
Ze względu na kompatybilność z urządzeniami mobilnymi, praktycznie wszystkie słuchawki nauszne z tej grupy mają wbudowane mikrofony. Znajdziesz je zarówno w najtańszych, jak i najdroższych modelach, różnią się one przede wszystkim jakością nagrań oraz poziomem występujących w nich zakłóceń. Jak już wspomnieliśmy, mikrofony są praktycznie zawsze ukryte w obudowie i kompletnie niewidoczne, można więc je kompletnie zignorować lub wyłączyć.
Uniwersalne modele, w zależności od ceny, jaką jest się w stanie zapłacić, oferują również szereg zaawansowanych funkcji, takich jak system redukcji szumów lub opcja bezprzewodowego sparowania z kilkoma urządzeniami równocześnie.
Ostatnią kategorię tworzą modele dla fanów elektronicznej rozrywki. To tutaj teoretycznie znajdziesz dedykowane słuchawki bez mikrofonu do gier. Niestety praktycznie wszystkie gamingowe słuchawki mają wbudowany mikrofon, bardzo wiele modeli korzysta też z pałąków. Na szczęście w nowoczesnych konstrukcjach mikrofony albo są ukryte w obudowie, albo bardzo często można je bez problemu odczepić. Znalezienie odpowiadającego ci modelu może jednak zająć trochę czasu.
Gamingowe słuchawki nauszne pracują zarówno w sposób przewodowy, jak i bezprzewodowy. Ten drugi jest popularniejszy wśród modeli zaprojektowanych z myślą o zabawie na konsolach. Ceny solidnych modeli znanych marek zaczynają się tutaj od 300–400 złotych, a kończą na ponad 1000 złotych.

Słuchawki douszne i dokanałowe bez mikrofonu

Osobną rodzinę słuchawek stanowią modele douszne i dokanałowe. Te pierwsze oferują stosunkowo najgorszą jakość dźwięku oraz wygodę noszenia, opierają się na małżowinie usznej, i mają tendencję do częstego wypadania, co jest problemem, gdy dużo się w nich ruszamy (np. trenujemy na siłowni). Zapewniają też słabą izolację przed dźwiękami otoczenia.
Z drugiej strony znajdziemy tutaj wiele modeli pozbawionych jakiegokolwiek wbudowanego mikrofonu. Ceny zaczynają się od kilku złotych za najprostsze modele przewodowe, a kończą na kilkuset złotych w przypadku urządzeń bezprzewodowych.
Słuchawki dokanałowe zdecydowanie wyparły z rynku modele douszne. Dzięki temu, że umieszczamy je głębiej w uchu, gwarantują znacznie skuteczniejszą izolację przed odgłosami otoczenia, a tym samym lepiej brzmiący dźwięk. Praktycznie wszystkie modele mają jednak wbudowany mikrofon. W przypadku urządzeń kablowych znajduje się on na przewodzie. W konstrukcjach typu TWS (True Wireless) jest on wbudowany w słuchawki. W większości wypadków nie przeszkadza to jednak w codziennym użytkowaniu i można go całkowicie zignorować. Ceny zaczynają się od około 100 złotych, a kończą na ponad 1000 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements