Data publikacji:

Jaki soundbar do gier wybrać?

Soundbary są coraz popularniejszą alternatywą dla standardowych zestawów głośnikowych, a także standardowego nagłośnienia montowanego w telewizorach. Sprzęt ten zajmuje względnie niewiele miejsca i bezproblemowo łączy się bezprzewodowo z dowolnymi urządzeniami Bluetooth w domu. Nie dziwne więc, że soundbarami interesuje się też wielu graczy. Czy jednak słusznie? Radzimy, jaki soundbar do gier wybrać.
Part of the interior of the living room with a TV on the wall, Hi-Fi equipment, a soundbar.

Soundbar do gier – co warto wiedzieć?

Soundbary są dostępne na rynku już od wielu lat i stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie konsumentów niezadowolonych z jakości dźwięku oferowanego przez współczesne panele TV. Telewizory ze względu na swoje wymiary wyposażone są bowiem w głośniki o niewielkiej mocy, które dodatkowo montowane są w mało optymalnej pozycji, co przekłada się bezpośrednio na maksymalną głośność i głębię dostarczanego brzmienia.
Soundbary przyjmują kształt wąskich listew, a w ich wnętrzu znajdziemy od kilku do kilkunastu indywidualnych głośniczków, które potrafią współpracować ze sobą, generując dźwięk zbliżony do tego, jakim cieszą się właściciele zestawów kina domowego, pracujących w wielokanałowych systemach audio w formacie 5.1 lub 7.1 i innych. Dzięki temu możemy cieszyć się namiastką dźwięku przestrzennego. Bardzo często głównej listwie soundbara towarzyszy także pojedynczy subwoofer, odpowiadający za generowanie niskich tonów (basów), a rzadziej także dodatkowe kolumny. Soundbary montuje się na ścianie lub ustawia bezpośrednio pod ekranem telewizora. 
Czytaj również: Ranking polecanych soundbarów

Soundbar do gier na konsoli lub telewizorze – jaki sprzęt wybrać?

Jeżeli z grami bawimy się przede wszystkim na dużym ekranie telewizora w salonie, mamy zdecydowanie szerszy wybór urządzeń, bez względu na to, czy korzystamy z konsoli, czy laptopa. Dobór soundbara do gier zależy w tym przypadku w dużej mierze od naszego budżetu oraz indywidualnych preferencji. 
W tym przypadku warto postawić na solidne modele ze średniej półki cenowej, za które zapłacimy w okolicach 1000–1500 złotych. Oferują one wsparcie dla technologii dźwięku przestrzennego i najnowszych kodeków, takich Dolby Atmos lub DTS:X, które wspierają wiele nowych wysokobudżetowych tytułów na konsolach i PC. Korzystanie z wielokanałowego audio znacząco poprawi nasze wrażenia z rozgrywki oraz immersję w wirtualnych światach.
Soundbary z tej kategorii mają też w dodatkowe subwoofery i kolumny, dzięki którym dźwięk jest jeszcze wyrazistrzy i mocniejszy. Cechy te przydają się też w codziennym użytkowaniu – wiele filmów dostępnych na popularnych platformach streamingowych, jak również na płytach Blu-ray, odtwarzanych w konsolach, takich jak PlayStation 5, odtworzymy z przestrzenną ścieżką audio. 
Jeżeli dysponujemy bardziej ograniczonym budżetem, soundbary w cenie kilkuset złotych będą również solidnym rozwiązaniem dla przeciętnego gracza, znacznie lepszym od systemu nagłośnieniowego w większości paneli TV. W tym przypadku należy jednak zapomnieć o dźwięku wielokanałowym – sprzęt będzie wspierać jedynie sygnał stereo.

Soundbar do gier na PC – jaki sprzęt wybrać?

Soundbary do gier na stacjonarnym PC lub laptopie ustawionym na biurku to znacznie trudniejszy temat. Na zakup urządzeń w tym przypadku decyduje się wciąż stosunkowo niewiele osób. Największą przeszkodą jest to, że standardowa listwa ma długość około jednego metra, więc nie zawsze można ją łatwo ustawić na blacie, zwłaszcza gdy miejsce zajmuje na nim jeden duży lub kilka mniejszych monitorów. Ustawienie sprzętu jest jednak możliwe przy odrobinie planowania.
Warto podkreślić, że choć soundbary projektowane są z myślą o telewizorach, podłączymy je bez problemu do dowolnego komputera, czy to za pomocą standardowego kabla audio, czy też połączenia bezprzewodowego Bluetooth, alternatywnie także HDMI. Dodajmy, że na rynku coraz częściej pojawiają się też modele stworzone z myślą o graczach i użytkownikach zwykłych pecetów. Są one z reguły bardziej kompaktowe i pozwalają na montowanie sprzętu także pod ekranami niektórych monitorów. Mniejsze rozmiary przekładają się na niższą moc głośników, ale nie stanowi to dużej wady, albowiem znajdujemy się od nich w odległości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów, a nie kilku metrów, tak jak ma to miejsce w salonie. 
Atuty soundbara na PC, w porównaniu do klasycznego zestawu głośnikowego, są podobne do tych, jakie sprzęt ma po podłączeniu do telewizora. Przede wszystkim użytkownicy mogą cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem przestrzennym, bez potrzeby instalacji dodatkowych kolumn. Urządzenia pozwalają zaoszczędzić miejsce na biurku, duże głośniki zajmują bowiem sporą przestrzeń, często wymagają wielu dodatkowych kabli zwiększających plątaninę przewodów, która utrudnia utrzymanie porządku. Fani donośnych basów mogą też zrezygnować z osobnego subwoofera, jeżeli soundbar ma go już na swoim pokładzie.
Użytkownicy pecetów powinni z reguły sięgać po soundbary w cenie poniżej 1000 złotych. Są to zazwyczaj najbardziej kompaktowe modele, a brak dodatkowych głośników w zestawie pozwala uniknąć problemów z ich ustawieniem. Alternatywnie mogą też zacząć rozglądać się za soundbarami biurkowymi.
Zdjęcie: Envato Elements