Data publikacji:

Studzienka drenarska: jaką wybrać? Poradnik

Żeby dom podpiwniczony mógł bezpiecznie stać na niezawilgoconych fundamentach oraz żeby nie dochodziło do zalewania piwnicy, potrzebna jest studzienka drenarka. System drenażowy wraz ze studzienką wykonuje się wokół fundamentów w taki sposób, by skutecznie odprowadzać wodę z okolicy. Najczęściej wykorzystywane są do tego rury drenarskie, które otacza się obsypką, a następnie podłącza do studzienek rewizyjnych. Zwieńczeniem całej instalacji jest studzienka drenarska zbiorcza. Dowiedz się, jaką studzienkę drenarską warto wybrać.
studzienka drenarska

Do czego służy i jak wygląda studzienka drenarska 600?

Żeby wykonać drenaż systemem opaskowym, czyli takim, gdzie rury umieszcza się lekko poniżej i powyżej ław fundamentowych, potrzebne będą rury, studzienki, obsypka i geowłóknina. Wyróżniamy różne średnice studzienek, które mogą mieć szerokość 200, 300, 400, 600, 800 czy 1000 mm. Oczywiście nie są to dokładne wymiary, tylko przybliżone, ponieważ średnica wewnętrzna zawsze różni się od wewnętrznej, a rozmiary rur są różne u poszczególnych producentów.
Najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, podobnie jak rury, z którymi się je łączy. Wysokość pojedynczej studzienki to od 1 do 2 m. Na powierzchni gruntu należy zabezpieczyć je osłoną. Cała konstrukcja studzienki to tylko trzy elementy – karbowana rura o określonej średnicy, dno i pokrywa. Przeważnie dodatkowo wycina się w nich otwory wlotowe i wylotowe oraz podpina do dodatkowe orurowanie, kluczowe dla sprawności całego systemu.

Studzienka drenarska rewizyjna, czyli kontrolna

W każdym systemie drenażowym konieczna jest przynajmniej jedna studzienka drenarska rewizyjna, jednak najlepiej jeśli studzienki kontrolne są umieszczone w każdym rogu domu. Ustawia się je tam, gdzie rury zmieniają swój kierunek. Dzięki nim można przepłukać system drenażowy w razie potrzeby. W skrócie – studzienki rewizyjne montujemy po to, by móc regularnie kontrolować stan instalacji, a także dokonać jej drobnych napraw i czynności konserwacyjnych. Najmniejsze studzienki rewizyjne mają wymiar 20–30 cm.

Co czego jest studzienka drenarska z osadnikiem?

Studzienka osadnikowa to także studzienka drenarska z dnem, której rury wlotowe i wylotowe znajdują się ponad jego powierzchnią. Celem osadnika jest wyhamowanie strumienia wody, który w czasie zalania przemieszcza się z dosyć dużą prędkością. Dzięki umieszczeniu rur w odpowiednim miejscu zanieczyszczenia, które znajdują się w odprowadzanej wodzie (jak np. żwir i piasek), mogą opaść grawitacyjnie na dno osadnika. Studzienki tego rodzaju muszą być jednak regularnie czyszczone. Ich zaletą jest jednak to, że żwir nie płynie dalej, nie uszkadza elementów drenażu i nie prowadzi do niekontrolowanego zatykania.

Jaką studzienkę drenarską wybrać?

Zasadniczo studzienek drenarskich nie wybieramy samodzielnie. Konieczne jest zwrócenie się do odpowiedniej firmy, wykonanie badań geotechnicznych wraz z odwiertami na 3 i 6 m, rozeznanie w terenie oraz indywidualny projekt instalacji, uwzględniający warunki techniczne gruntu, jego rodzaj, przepuszczalność i charakter stawianego budynku. Rozplanowywanie tras drenażu wykonuje specjalista, uwzględniając odpowiednie wzorce oraz normy. Pomimo tego, że w dużej mierze uzależnione są od obrysu budynku, trzeba uwzględnić szereg innych czynników, kluczowych dla sprawnego działania całego systemu.
Zachowane muszą zostać między innymi odpowiednie odległości od fundamentów budynku czy adekwatna ilość studzienek. Zwrócić uwagę trzeba także na średnicę rur, wykonując stosowne obliczenia hydrologiczne. Po otrzymaniu projektu systemu drenażowego kupujemy niezbędne studzienki oraz rury i przeprowadzamy ich montaż – najlepiej wraz z ekipą budowlaną.

Jak przebiega montaż studzienki drenarskiej?

Żeby umieścić studzienkę drenarską w ziemi, należy wykonać wykop i ułożyć na nim podsypkę, która musi zostać dokładnie zagęszczona przy pomocy ubijarki. Na podsypce układa się dno studzienki w taki sposób, by pomiędzy nim a ziemią nie było żadnych przerw – dno musi być dobrze dociśnięte. Następnie docina się studzienkę na odpowiednią długość, która będzie pasować w terenie. Teraz trzeba przeszlifować i spolerować jej krawędzie po to, by nie znajdywały się na nich ostre elementy. Obrobioną studzienkę umieszcza się w wykopie.
Teraz czas na wycięcie otworów wlotowych i wylotowych, jeśli studzienka ich nie posiada. Otwory wylotowe mogą znaleźć się maksymalnie około 5 cm pod najniższym otworem wlotowym, aby studzienka mogła prawidłowo spełniać swoją funkcję. Na otworach umieszczamy króćce oraz uszczelki. Rurę trzonową ustawiamy w zagłębieniu od dna, a króćce łączymy z rurociągami. Górę zamykamy przy pomocy odpowiednio dobranej pokrywy. Nierzadko po zakończeniu procedury dokonuje się jej zasypania.

Kiedy warto zrobić drenaż, a kiedy z niego zrezygnować?

Drenażu nie robimy, kiedy wody gruntowe znajdują się kilka metrów poniżej poziomu terenu i jeśli grunt jest przepuszczalny lub gdy nie mamy możliwości odprowadzania wody zgodnie z przepisami. Drenaż należy wykonać, jeśli w okresie jesienno-zimowym wody gruntowe znajdują się nieopodal ław fundamentowych lub gdy charakterystyka terenu jest taka, że wsiąkanie wody okazuje się utrudnione – znajduje się na niej grunt nieprzepuszczalny. Najlepiej, jeśli drenaż działa samoczynnie i dzięki prawom grawitacji może sam odprowadzać wodę, jednak czasami zdarza się, że potrzebna nam będzie studzienka drenarska z pompą. Takie rozwiązanie umożliwia przepompowywanie wody i jej skuteczne odprowadzanie z terenu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!