Data publikacji:

Co to jest subwoofer pasywny i czym się różni od aktywnego

Chcesz polepszyć jakość dźwięku w swoim telewizorze, jednak nie wiesz, na jakie urządzenie ulepszające dźwięk się zdecydować? Poznaj subwoofer pasywny i aktywny. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, czym się od siebie różnią oraz na który z nich się zdecydować.
Subwoofer pasywny i aktywny

Subwoofer pasywny i aktywny – co to jest?

Subwoofer do kina domowego to bez wątpienia urządzenie, bez którego wieczoru nie wyobrażają sobie kinomaniacy. Dlaczego? Jest to urządzenie audio, które pozwala na podkreślenie dźwięków charakteryzujących się niską częstotliwością, co pozwala na jeszcze dokładniejsze zagłębienie się w klimat danego filmy. Polepsza on jakość dźwięku oraz sprawia, że wybija się z niego głęboki bas. Co więcej, subwoofer jest w stanie odtworzyć dźwięki o naprawdę małych częstotliwościach, które mogą być niesłyszalne, gdy używamy zwykłego głośnika.
Subwoofer jest urządzeniem, który jest wręcz niezbędną częścią zestawu kina domowego. Często na jego zakupienie decydują się także fani muzyki, którzy chcą polepszyć odbiór swoich ulubionych piosenek.
Możemy wyróżnić dwa typy subwooferow: pasywny i aktywny. Czym się od siebie różnią? Dowiesz się tego z kolejnego akapitu naszego artykułu.

Subwoofer aktywny a pasywny – podobieństwa i różnice

Skoro już wiesz, czym jest subwoofer, czas poznać szczegółowe informacje o typach tego urządzenia, co z pewnością pomoże ci dokonać prawidłowego wyboru przy zakupie sprzętu. A więc czym różni się subwoofer pasywny od subwoofer aktywnego? Podpowiadamy!
Przede wszystkim oba sprzęty różnią się od siebie rozwiązaniami technicznymi. Jednak, aby poznać różnicę, należy wiedzieć, że aby wydobyć niskie dźwięki – jak to robi właśnie subwoofer – potrzebna jest większa moc, a więc tak zwany wzmacniacz. Pozwala on na wygenerowanie efektów basowych, które następnie są reprodukowane przez subwoofer.
Subwoofer pasywny to urządzenie audio, które nie posiada wbudowanego wzmacniacza. A więc, aby działać, musi zostać podłączone do zewnętrznego amplitunera bądź wzmacniacza. Natomiast subwoofer posiada wbudowaną technologię, a więc zarówno głośnik, jak i wzmacniacz. Dzięki temu nie potrzebuje wsparcia z zewnątrz, działa więc samodzielnie.

Subwoofer aktywny czy pasywny – na który się zdecydować?

Subwoofer pasywny dostępny jest najczęściej w ekonomicznych zestawach kina domowego. Natomiast subwoofer aktywny, który z reguły jest droższy, jest też łatwiejszy w instalacji. Łatwiej więc go ustawić w salonie.

Subwoofer pasywny – jak podłączyć urządzenie?

Przy podłączenia subwoofera pasywnego należy sprawdzić, jakie wyjście posiada amplituner lub wzmacniacz. Z reguły owe urządzenia posiadają z tyłu bądź z boku wyjścia – sprawdź, które z nich oznaczone są jako SUB bądź SUB out. Następnie sprawdź, czy twój subwoofer posiada wejście LFE, jeśli tak – należy zakupić kabel subwooferowy RCA–RCA.
Jeśli jednak wzmacniacz posiada wyjście PRE-OUT, należy nabyć natomiast kanał kabel subwooferowy typu Y.
W obu powyższych przypadkach należy subwoofer połączyć ze wzmacniaczem lub amplitunerem i wybrać odpowiednie opcje instalacyjne, które sparują urządzenia. W przypadku obu urządzeń powinieneś posiadać instrukcje, które ułatwią cały proces.

Subwoofer aktywny a pasywny – propozycje urządzeń

Wybór subwooferów z obu kategorii jest naprawdę duży. Jeśli stawiasz na subwoofer pasywny, zwróć uwagę na model Dynacord Corus Evolution Sub 1.18. Pozwala on na rozszerzenie pasma niskich częstotliwości w przypadku współpracy z zestawami głośnikowymi. Subwoofer pasywny możesz także zamontować w samochodzie – w takim wypadku polecamy Subwoofer BLOW-1203. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na opcję aktywną, postaw na DB Technologies SUB 618 lub Fonestar FPRO-SUB35015A.
Zdjęcie: davidpradoperucha / Envato Elements