Data publikacji:

Jak wybrać szybki pendrive? 

Szybki pendrive pozwoli na błyskawiczne przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami. Sprawdzamy, jakie parametry mają wpływ na szybkość transferu danych, a także jakie modele przenośnych pamięci są najlepsze. 

szybki pendrive

Dla kogo szybki pendrive będzie najlepszym wyborem? 

Pamięć przenośna to dla wielu użytkowników nieoceniona pomoc w wykonywaniu codziennych zadań. Szybki pendrive to najlepszy wybór dla osób, które chcą przesyłać duże pliki pomiędzy telefonem, komputerem, czy telewizorem. Przykładem mogą być materiały filmowe w rozdzielczości 4K, które zajmują bardzo dużą ilość miejsca. 

W przypadku wolnego pendrive’a ich przesyłanie może zająć od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od wielkości konkretnego pliku. Wysoki transfer danych to wygodne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić sporo czasu.  Jeśli na swoim pendrivie przechowujesz dokumenty, muzykę lub inne mniejsze pliki, to prędkość nie ma aż tak dużego znaczenia. 

Pendrive to najlepszy wybór dla osób, które chcą przesyłać pomiędzy urządzeniami poszczególne pliki i dane. Do ich przechowywania lepiej sprawdzi się dysk zewnętrzny, który charakteryzuje się zdecydowanie większą pojemnością.

Jakie parametry mają wpływ na szybkość pendrive’a? 

Podobnie, jak w przypadku dysków twardych, jednym z głównych parametrów jest prędkość odczytu oraz zapisu. Odpowiednio wysoka wartość pozwoli na błyskawiczne przesyłanie plików. Na szybkość transferu danych wpływ ma również sam interfejs. Aktualnie na rynku dominują następujące standardy: 

USB 2.0 

To najstarszy interfejs, który w trybie zapisu pozwala na osiągnięcie prędkości do 15 Mb/s w trybie zapisu i około 40 Mb/s w trybie odczytu. Użytkowników do zakupu przekonuje przede wszystkim atrakcyjna cena i stosunkowo duża pojemność. Jeśli nie zależy Ci na szybkim transferze danych, to taki pendrive będzie dobrym wyborem. 

Lightning

Stosowane w iPhone’ach oraz niektórych iPadach złącze Lightning jest wolniejsze od interfejsu USB 3.0 i 3.1. Prędkości jakie mogą osiągać tego typu pamięci przenośne zwykle nie przekraczają 40 MB/s.

USB 3.0, 3.1  

Różnice pomiędzy USB 2.0, a USB 3.0 są wyraźne, dlatego to doskonały wybór dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Przed zakupem musisz pamiętać, że do osiągnięcia pełnej prędkości wymagane jest posiadanie kompatybilnego portu w laptopie. Pendrive podłączony do laptopa ze złączem USB 2.0 nie będzie wspierał pendrive’a z USB 3.0, czy USB 3.1. Oczywiście przesyłanie plików będzie możliwe, jednak w trochę niższej prędkości. 

USB 3.0 i USB 3.1 pozwalają na osiąganie transferów danych do około 400 MB/s w trybie zapisu i około 500 MB/s w trybie odczytu. Oczywiście wartości są uzależnione od konkretnego modelu. Przeciętny pendrive jest w stanie zapewnić prędkość na poziomie 100-150 MB/s, co można uznać za niezły wynik. Warto wspomnieć, że interfejs USB 3.0 i USB 3.1 znajdziemy w modelach wyposażonych w nowe złącze USB typu C. Te urządzenia aktualnie podbijają rynek, ponieważ większość telefonów, tabletów i komputerów korzysta ze złącza USB typu C.  

Jaka pojemność pendrive’a jest najlepsza? 

W sklepach znajdziemy przenośne pamięci wyposażone w pamięć o pojemności od 16 GB nawet do 512 GB. Jednak do najpopularniejszych zaliczamy pendrive 64 GB oraz 128 GB. Taka pojemność pozwoli na przechowywanie większej ilości plików. Takie urządzenia są także nieco tańsze, dlatego zakup nie obciąży portfela. Nie ma jednej pojemności pendrive’a, która byłaby najlepsza. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb użytkownika. Jeśli przechowujesz małe pliki, to inwestycja w większą pamięć nie ma sensu. Do filmów, zdjęć, a także rozmaitych projektów warto mieć pod ręką przynajmniej 64 GB wolnej przestrzeni. 

Ile kosztuje szybki pendrive? 

Szybki pendrive w porównaniu do standardowych jest nieco droższy, ale różnica nie jest tak wysoka jak mogłoby się wydawać. Model z interfejsem USB 3.0 o pojemności 64 GB kosztuje około 60-70 złotych. Za wersje 128 GB będzie trzeba zapłacić ponad 100 złotych. Jeśli chcesz cieszyć się szybkim przesyłaniem plików, to taki wydatek zwróci się bardzo szybko. 

Szybki pendrive - ranking najlepszych 

Samsung Bar Plus 128 GB 

Elegancki pendrive charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami oraz bardzo dobrymi parametrami. Obsługa interfejsu USB 3.1 pozwala na osiągnięcie prędkości odczytu nawet do 300 MB/s. Według producenta przesłanie 3 GB filmu w rozdzielczości 4K zajmie mniej więcej 10 sekund! Solidnie wykonana obudowa jest odporna na wodę, wstrząsy oraz rozmaite niekorzystne warunki atmosferyczne. 

SanDisk Cruzer Ultra 64 GB 

Sandisk to marka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Model Cruzer Ultra jest szybkim pendrive’em dostępnym w bardzo przystępnej cenie. Interfejs USB 3.0 pozwala na osiągnięcie transferu danych wynoszącego około 100 MB/s. Ten pendrive zebrał wiele pozytywnych recenzji, dlatego warto rozważyć jego zakup! 

Patriot Rage Elite 128 GB 

To jedna z szybszych pamięci przenośnych w cenie nieprzekraczającej 100 złotych. Ważący zaledwie 8,2 g pendrive jest w stanie osiągać prędkość odczytu 400 MB/s. W trybie zapisu osiąga on wartość 100 MB/s, co również jest dobrym wynikiem. Prezentowany model ma 128 GB pamięci, dlatego miejsca na pliki z pewnością nie zabraknie. 

Kingston 32 GB DataTraveler 70 

W rankingu szybkich pendrive’ów nie mogło zabraknąć marki Kingston. Data Traveler 70 jest jednym z niewielu modeli obsługujących interfejs USB 3.2 pierwszej generacji. Przesłanie plików jest 10-krotnie szybsze niż w modelach z USB 2.0. Cena tego pendrive’a jest bardzo zachęcająca! 

Autor: Bartłomiej Mazurek