Data publikacji:

Telefon jako kamera internetowa – co to jest?

Kamera w twoim komputerze zepsuła się tuż przed ważną wideokonferencją? A może potrzebujesz kamery internetowej, jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na nowy sprzęt? Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, czy cotygodniowy wieczór gier planszowych – jeśli nagle potrzebujesz kamerki internetowej, w prosty sposób możesz wykorzystać do tego swój telefon. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby!

telefon

Telefon jako kamera internetowa – co to jest?

Bez względu na to, czy masz telefon z Androidem, czy systemem iOS – z każdego telefonu da się zrobić kamerę internetową! Warto wykorzystać swój telefon jako kamerkę internetową nie tylko w przypadku zepsucia się normalnej kamery. Aparaty w telefonach często mają o wiele lepszą rozdzielczość, dzięki czemu w czasie rozmowy otrzymamy ładniejszy i wyraźniejszy obraz. W jaki sposób można połączyć telefon z komputerem, aby mógł być używany jako kamera internetowa?

Telefon jako kamera internetowa – aplikacja DroidCam

Najpierw musisz połączyć swój telefon z laptopem lub komputerem tak, aby obraz ze smartfona wyświetlał się na ekranie monitora. Istnieje wiele aplikacji, które pozwalają wykonać taki zabieg. Najbardziej znaną i sprawdzoną jest aplikacja DroidCam Wireless Webcam, która pozwali ci sparować ze sobą oba urządzenia.

Jak skorzystać z tej aplikacji? Jeśli chcesz wykorzystać telefon jako kamerę internetową, musisz zainstalować ją zarówno na telefonie, jak i na komputerze. Na telefonie wyszukaj w sklepie Play aplikację DroidCam i zainstaluj ją.

W przypadku komputera pamiętaj, aby zainstalować pliki tylko ze sprawdzonych stron i źródeł. Redukuje to ryzyko zainfekowania sprzętu szkodliwym oprogramowaniem. Najlepiej jest wejść zatem na oficjalną stronę aplikacji DroidCam Wireless Webcam i pobrać z niej plik instalacyjny. Po pobraniu wypakuj plik i zainstaluj go na komputerze.

Jeśli aplikacja jest już gotowa na obu urządzeniach, możesz zacząć łączenie telefonu z komputerem. W tym celu uruchom program pobrany na komputerze. W menu „Start” znajdź klienta DroidCam i włącz go na komputerze. Po jego uruchomieniu wyświetli ci się okno, w którym należy wybrać sposób łączenia się z telefonem.

Aplikacja DroidCam daje ci dwa sposoby na sparowanie urządzeń. Możesz zrobić to za pomocą sieci wi-fi lub przez kabel USB. Wybór metody zależy tylko od twoich preferencji. Aby połączyć oba urządzenia za pomocą łącza internetowego, musisz na komputerze podać w polach okna adresu IP smartfona oraz portu, na którym nadawany jest obraz. Po wprowadzeniu tych danych, informacje te powinny wyświetlić ci się na ekranie głównym aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Jeśli nie znasz lub nie wiesz, jak wyszukać wymagane dane, łatwiejszym i szybszym sposobem będzie wykorzystanie kabla USB. Po prostu połącz oba urządzenia kablem, a na komputerze kliknij prawym przyciskiem myszy na pozycję „Connect to phone (USB)”. Połączenie przewodowe nie tylko zapewni większą stabilność połączenia, ale także zagwarantuje jednoczesne podłączenie smartfona do sieci elektrycznej, przez co znika ryzyko rozładowania baterii w trakcie rozmowy. Połączenie telefonu i komputera za pomocą aplikacji może sprawiać, że poziom baterii w twoim telefonie będzie szybko spadać, więc warto zawczasu podłączyć go do zasilania lub mieć pod ręką naładowany powerbank.

Jeśli nie jesteś przekonany, czy aplikacja na pewno zadziałała, a twój telefon jest teraz kamerką internetową, spróbuj połączyć się na wideokonferencję za pomocą Skype’a, Microsoft Team czy Zooma.

Autorka: Patrycja Hendzel