Data publikacji:

Telefon nie ładuje się – co zrobić?

Przypadki, gdy telefon nie ładuje się, zdarzają się wyjątkowo często, nawet w nowych urządzeniach. Nie zawsze oznacza to, że twój smartfon wymaga wymiany. Sprawdź, dlaczego telefon się nie ładuje i co zrobić.

Telefon nie ładuje się – co może być przyczyną?

Twój telefon nie ładuje się i nie wiesz, co zrobić? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, dlaczego dlaczego nie ładuje się telefon i co zrobić w takiej sytuacji.

Dlaczego nie ładuje się telefon? Uszkodzona ładowarka

Rozwiązanie problemów z ładowaniem smartfona należy zacząć od najprostszych kroków. Pierwszym z nich jest sprawdzenie, w jakim stanie jest kabel oraz sama ładowarka.

Bardzo często przyczyną tego, że telefon nie ładuje się jest nieznaczne uszkodzenie kabla, co powoduje przerywanie ładowania. Niektóre kable mają bardzo słabej jakości oplot, który po przejechaniu fotelem biurowym ulega natychmiastowemu przecięciu.

Na ładowanie wpływają również wszelkiego rodzaju zagięcia. Spróbuj podpiąć kabel od innego urządzenia i sprawdź, jak reaguje na niego smartfon. Jeśli wszystko działa tak, jak powinno, to konieczny jest zakup nowego kabla. Polecamy przewody z kevlarowym oplotem, które bardzo trudno jest przeciąć, a także zagiąć.

Drugim czynnikiem wpływającym na problemy z ładowaniem jest sama wtyczka, do której podpinany jest przewód. Bardzo często na pierwszy rzut oka nie widać, że coś uległo uszkodzeniu.

Zazwyczaj ładowarka nie zapewnia optymalnego napięcia. W efekcie może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia baterii lub portu ładowania. Podobnie jak w przypadku kabla warto sprawdzić działanie na innym egzemplarzu.

Koszt wymiany wtyczki do ładowania nie jest duży. Jeśli twój smartfon wspiera szybkie ładowanie, to wybierz kostkę wspierającą tę technologię.

Przeczytaj również: Dlaczego warto kupić ładowarkę Quick Charge?

iPhone się nie ładuje?

Użytkownicy iPhone’ów zarówno nowych, jak i tych nieco starszych również mogą mieć problemy z ładowaniem telefonu. Rozwiązanie tej sytuacji jest bardzo proste.

Kiedy nosisz smartfon w kieszeni, w porcie Lightning zbiera się kurz. Wpinając do niego przewód, styki nie będą idealnie dopasowane, dlatego ładowanie nie będzie się odbywać.

Taka sytuacja występuje nie tylko w iPhone’ach. Może się zdarzyć, że smartfon z Androidem będzie cierpiał na podobną przypadłość. Co zrobić, gdy telefon nie ładuje się przez brudny port ładowania? Wystarczy wyczyścić port wykałaczką, a po kilku minutach wszystko powróci do normy.

Telefon nie ładuje baterii? Przywróć ustawienia fabryczne

Zarówno system operacyjny Android, jak i iOS może wymagać czasami przywrócenia do ustawień fabrycznych. Wyzerowanie wszystkich danych może pomóc w rozwiązaniu problemu z ładowaniem telefonu.

Czy kondycja baterii ma wpływ na ładowanie?

Twój telefon się wyłącza lub nie chce się ładować? W takim razie powinieneś sprawdzić kondycję baterii.

W telefonach Apple wystarczy wejść w ustawienia, zakładkę bateria, a następnie kondycje baterii. Pojawią się tam informacje o tym, w jakim stopniu jest zużyty akumulator.

Do około 80% oryginalnej pojemności nie powinieneś mieć większych problemów z jej działaniem. Czas pracy na jednym ładowaniu będzie trochę krótszy, ale nie powinno to mieć wpływu na działanie urządzenia.

Smartfony intensywnie użytkowane po dwóch, trzech latach mogą wymagać wymiany akumulatora. Rzadko zdarza się, że bateria „puchnie”, co powoduje wybrzuszenie i odkształcenie obudowy. Każdy problem z baterią może mieć wpływ na wyłączanie urządzenia.

Czy kondycję można sprawdzić w telefonach z Androidem? Jak najbardziej tak. Do tego potrzebna będzie aplikacja taka jak AccuBattery czy Kaspersky Battery Life. Darmowe programy dokładnie pokazują aktualne napięcie, stopień zużycia baterii oraz przewidywany czas rozładowania.

Jeśli zauważyłeś, że program pokazuje nieprawidłowości lub telefon w dalszym ciągu nie chce się ładować, to konieczna może być wizyta w serwisie.

Telefon dalej się nie ładuje? Czas na wizytę w serwisie

Gdy wszystkie próbyprzywrócenia ładowania w telefonie nie pomogły, to konieczna będzie pomoc serwisanta specjalizującego się w smartfonach.

Wymiana gniazda ładowania ze złączem microUSB, Lightning lub USB-C może kosztować od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Wówczas warto zastanowić się, czy wymiana telefonu na nowy nie będzie lepszym rozwiązaniem.

Autor: Bartłomiej Mazurek