Data modyfikacji:

Ładowarki do telefonu: wybierz najlepsze akcesorium do swojego smartfona

Ładowarka to jedno z podstawowych akcesoriów każdego właściciela telefonu. Ten niepozorny produkt, z którego większość z nas korzysta codziennie, kryje w sobie wiele możliwości – od technologii indukcyjnej, przez szybkie ładowanie, aż po multiporty. Szkoda z nich nie skorzystać, ograniczając się wyłącznie do prostych modeli dołączanych do smartfonów większości marek. Jaką ładowarkę do telefonu kupić, aby wykorzystać do maksimum potencjał niezbędnego akcesorium? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.
ładowarka do telefonu

Różne rodzaje ładowarek do telefonu – który typ wybrać?

Najpopularniejsze w tej kategorii są ładowarki sieciowe. To standardowe modele, które wkłada się do gniazdka. W starszej wersji były wyposażone w przytwierdzony przewód z końcówką dedykowaną danemu urządzeniu. Aktualnie większość producentów oferuje ładowarki sieciowe z wejściem USB – micro, USB-C, USB/USB-C czy USB-C/USB-A, do którego należy podłączyć kabel – dołączony do zestawu lub dokupiony osobno.
Ładowarka sieciowa to popularne rozwiązanie, które sprawdzi się w domu, w pracy, a nawet w pociągu – możesz korzystać z niej wszędzie tam, gdzie masz dostęp do gniazdka.
Oprócz ładowarek sieciowych na rynku znajdziesz też inne rodzaje. To:
  • ładowarki samochodowe – wyposażone w specjalną końcówkę, którą należy podłączyć do gniazda zapalniczki w samochodzie,
  • ładowarki bezprzewodowe – modele indukcyjne, dedykowane najnowszym telefonom (obsługującym standard QI) – wystarczy położyć smartfon na specjalnej podkładce wyposażonej w cewkę nadawczą,
  • ładowarki słoneczne – działają jak panele fotowoltaiczne, czyli zamieniają energię słoneczną w tę elektryczną, którą wykorzystują do ładowania telefonu.
  • Jak wybrać najlepszą ładowarkę do telefonu? Wskazówki

    Gdy określisz już interesujący cię rodzaj ładowarki do telefonu, czas sprawdzić inne parametry. To właśnie dzięki nim możesz się upewnić, że nowe akcesorium będzie maksymalnie funkcjonalne i wydajne.

    Rodzaj wejścia

    Przy zakupie zwróć uwagę na rodzaj wejścia – powinno być zgodne z posiadanym kablem ładującym. Jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do jednego portu, możesz wybrać akcesorium USB-C/USB-A, np. z oferty Hama, Xiaomi, Belkin, Ugreen czy Baseus.

    Prąd wyjściowy i standardy szybkiego ładowania

    Kolejnym parametrem jest prąd wyjściowy i moc. Mają one bezpośredni wpływ na szybkość i bezpieczeństwo ładowania telefonu. Tu – podobnie jak w przypadku innych urządzeń – warto kierować się danymi technicznymi oryginalnego akcesorium dołączonego do smartfona lub rekomendowanego przez jego producenta.
    Aby zadbać o jak największą wydajność, upewnij się również, że interesująca cię ładowarka do telefonu jest zgodna ze standardem szybkiego ładowania. To np. Quick Charge 4.0 i 3.0 dostępne np. w akcesoriach Hama (ładowarki takie jak Hama Mini 38W czy Hama 33W 4 gniazda), Samsung, Huawei i Apple, a także Super Fast Charging 2.0, Power Delivery czy Fast Charge.

    Co jeszcze sprawdzić?

    Rodzaj ładowarki, typ wejścia, prąd wyjściowy, moc i standard szybkiego ładowania – to dopiero początek. Szukając nowego akcesorium, zwróć też uwagę na:
  • liczbę portów – im jest ich więcej, tym większa funkcjonalność akcesorium (więcej opowiadamy w dalszej części artykułu),
  • zwiększona ochrona – to np. zabezpieczenie przed zwarciem lub przegrzaniem,
  • dodatkowe udogodnienia – dioda LED, optymalizacja procesu ładowania,
  • wykonanie – trwałość i odporność na nagrzewanie to podstawa w przypadku tak intensywnie eksploatowanych akcesoriów.
  • Z przewodem czy nie?

    Jeśli zdecydujesz się na ładowarkę do telefonu obsługującą tylko jedno urządzenie, to możesz wybrać albo samą kostkę, albo zestaw z kablem. Druga opcja jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy nie tylko na wygodzie, ale także na wyeliminowaniu ewentualnych problemów z ładowaniem. Chodzi np. o niedopasowanie przewodu do ładowarki, które może wpływać negatywnie na szybkość ładowania smartfona.
    Kupując od razu duet ładowarki i przewodu, masz pewność, że wszystkie elementy zestawu mają podobne parametry, a ty możesz korzystać z nich od razu po otwarciu opakowania. Upewnij się jedynie, że kabel ma odpowiednią długość, która pozwala na wygodne i swobodne używanie telefonu w trakcie ładowania.
    Innym rozwiązaniem jest zakup ładowarki sieciowej z odpinanym przewodem. To np. model Hama Qualcomm 19,5 W z 1,5-metrowym kablem USB-C, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Podobne akcesoria znajdziesz też np. w ofercie marki Motorola, Baseus i Sony.

    Im więcej, tym lepiej. W roli głównej: multiporty

    Co powiesz na to, aby nie ograniczać się wyłącznie do jednego urządzenia? Zamiast martwić się o kilka różnych ładowarek, zdecyduj się na wielofunkcyjny model multiportowy, dzięki któremu będziesz w stanie ładować jednocześnie nie tylko telefon, ale także czytnik, słuchawki, tablet, a w niektórych przypadkach nawet laptopa.
    Brzmi zachęcająco? Właśnie to oferuje m.in. marka Hama, która wprowadziła do oferty kompaktowe i szybkie ładowarki do telefonu GaN, wyposażone w porty USB-A i USB-C. W przeciwieństwie do tradycyjnych odpowiedników akcesoria niemieckiego producenta wykorzystują nowatorski półprzewodnik – azotek galu. To on jest sekretem ich efektywności działania i nawet potrójnie większej mocy, które zamknięto w kompaktowym rozmiarze.
    Które z ładowarek multiportowych Hama warto mieć na oku? To zależy od tego, czego potrzebujesz. Jeśli szukasz akcesorium z 2 wejściami, to możesz zdecydować się np. na model sieciowy z serii Hama Mini. Do wyboru masz różne warianty.
  • Hama Mini 38 W PD/QC USB-C USB-A – ładowarka zgodna ze standardami Power Delivery oraz Qualcomm Quick Charge. Jej moc 38 W umożliwia naładowanie 60% baterii w zaledwie 30 minut.
  • Hama Mini USB-C PD/QC 3.0 18-65 W – technologia szybkiego ładowania, moc 65 W, wejście USB-A i USB-C oraz proces zapewniający bezpieczeństwo akumulatora to tylko kilka z jej wielu zalet.
  • Jeśli zależy ci na mniejszej mocy, możesz wybrać dwuportowy model Hama Mini 30 W albo Hama Mini 20 W.
    2 porty to za mało? Postaw na ładowarkę z trzema wejściami. To np. Hama GaN PowerDelivery 45 W, do której możesz podłączyć kabel USB-A lub USB-C. Jej zalety są identyczne, co w przypadku wersji z 2 portami – szybkie ładowanie, obsługa Qualcomm Quick Charge™ czy niskie wytwarzanie ciepła.
    Potrzebujesz większej mocy, dzięki której naładujesz nie tylko telefon, ale także laptopa? Zdecyduj się na Hama 65 W multiport USB-C USB-A – akcesorium wyposażone w inteligentny zestaw czipów, zapewniające maksymalną wydajność przy jednoczesnej ochronie baterii urządzenia.

    Dla wymagających: 4 i 5 portów w ładowarce

    Jeśli na co dzień używasz wielu sprzętów – telefonu, słuchawek, czytnika i nie tylko – optymalnym rozwiązaniem jest ładowarka z większą liczbą portów. W wersji z 4 wejściami znakomicie sprawdzi się Hama 33 W 1xQC 3.0 3xUSB-A. To stacja ładująca gwarantująca błyskawiczne ładowanie (do 50% baterii w smartfonie w ciągu 30 minut) i wyposażona w inteligentny system ładowania (wbudowany procesor IC).
    Maksymalna funkcjonalność? Brzmi jak zadanie dla 5-portowej ładowarki Hama 51 W z 1 gniazdem z technologią Qualcomm Quick Charge 3.0 i 4 wykorzystującymi Power Delivery. To gwarancja optymalnego procesu ładowania oraz zabezpieczenia przed zwarciem i przegrzaniem.
    4- i 5-portowe ładowarki do telefonu znajdziesz też w ofercie Baseus, Green Cell, Mophie, Satechi, Qualcomm, czy Xenic.
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.