Data publikacji:

Google TV vs Android TV. Porównanie smart systemów

Google TV i Android TV są stosowane przez wielu producentów telewizorów. Sprawdzamy, który z tych Smart systemów jest lepszym wyborem dla Ciebie. Wyniki mogą Cię zaskoczyć!
google tv vs android tv

Czym jest Android TV i Google TV?

W bardzo dużym uproszczeniu są to systemy operacyjne działające na telewizorach. Dzięki połączeniu z siecią mamy dostęp do rozmaitych aplikacji, czy serwisów streamingowych. Jako pierwszy na rynku pojawił się Android TV, który został wymyślony przez firmę Google. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu jest on dość podobny do systemu działającego na telefonach. Po raz pierwszy na telewizorach pojawił się w 2014 roku, a obecnie jest stosowany w modelach telewizorów od Sony, LG, Philipsa, czy TCL.
Google TV to tak naprawdę ewolucja systemu Android TV, ponieważ również jak sama nazwa wskazuje opracowali ją inżynierowie Google, Debiut na rynku Google TV zaliczył w 2020 roku i dzisiaj jest on stosowany na telewizorach, które spokojnie możemy zaliczyć do segmentu premium.

Podobieństwa i różnice pomiędzy Google TV a Android TV

Oba systemy operacyjne zostały zaprojektowane na bazie klasycznego Androida, dlatego ich działanie jest dość zbliżone. Mamy tutaj dostęp do sklepu Play i pobieranie rozmaitych aplikacji, które pozwalają na oglądanie filmów, przesyłanie strumieniowe zdjęć, czy nawet granie. Wybór na jednej jak i drugiej platformie jest naprawdę ogromny!
Oba systemy integrują się z Chromecastem, co pozwala na bezprzewodowe przesyłanie obrazu prosto z urządzeń mobilnych. Ważną funkcją obu systemów jest wsparcie dla polskiej wersji Asystenta Google, co przekłada się na łatwiejsze sterowanie i wyszukiwanie treści.
Ponadto w obu przypadkach mamy możliwość integracji z systemem Smart Home, za pomocą którego będziesz sterować urządzeniami inteligentnymi bez konieczności sięgania po dodatkowego pilota czy aplikację.
Google TV względem Android TV ma znacznie uproszczony i odświeżony interfejs, przez co jego obsługa jest jeszcze łatwiejsza. Pod względem wydajności trochę lepiej wypada Google TV, ale pamiętajmy, że w dużym stopniu zależy to od samego telewizora i rodzaju procesora z jakiego korzysta.
System Google TV wykorzystuje uczenie maszynowe, przez co doskonale zna Twoje nawyki i na tej podstawie lepiej dopasowuje treści, które chciałbyś oglądać. Na głównym ekranie znajdziesz dużo więcej ciekawych materiałów niż na Android TV.
Posiadacze systemu Google TV na pewno docenią rozbudowaną kontrolę rodzicielską i możliwość ograniczenia treści dla najmłodszych użytkowników. Dodatkowo można wprowadzić limity czasu na korzystanie z urządzenia. To coś czego zdecydowanie brakowało w Android TV.

Który system operacyjny będzie najlepszym wyborem?

Trzeba jasno powiedzieć, że Android TV i Google TV to bardzo dobre systemy operacyjne, które oferują szereg rozbudowanych funkcji. Dla przeciętnego użytkownika Android TV będzie w zupełności wystarczający, bo oferuje on dostęp praktycznie do wszystkich najważniejszych aplikacji.
Google TV to propozycja dla wymagających użytkowników, którzy kupili telewizor klasy premium. Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem oglądania filmów, a Smart TV ma dla Ciebie ogromne znaczenie, to ten system będzie przyjemniejszy w codziennym użytkowaniu. Trudno tutaj wskazać zwycięzcę, bo duży wpływ na wybór ma sam model telewizora. Pamiętajmy, że system jest jedynie dodatkiem.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.