Data modyfikacji:

Jaki obiektyw Sony G Master wybrać? Przegląd oferty 

Oryginalne obiektywy Sony z oznaczeniem G Master to synonim doskonałej jakości oraz bezproblemowej pracy. Każdy fotograf, który chce robić jeszcze lepsze zdjęcia, prędzej czy później sięgnie po jeden z modeli Sony. Przeglądamy ofertę producenta i wybieramy najciekawsze obiektywy. 
obiektywy sony

Obiektywy G Master to doskonała jakość obrazu 

Sony, projektując obiektywy z oznaczeniem G Master, przede wszystkim stawia na bezkompromisową jakość obrazu, która będzie wyróżniać te szkła na tle konkurencji. Ale w nowoczesnej fotografii cyfrowej liczy się również błyskawiczna praca autofokusa, a także szeroki zakres możliwości, który pozwoli na wykorzystanie obiektywów zarówno podczas filmowania, jak i fotografowania. 
Sekretem Sony jest stosowanie najnowocześniejszych soczewek XA (Extreme aspherical), które w znaczący sposób redukują aberracje chromatyczne i geometryczne. Dzięki niezwykłej dokładności do 0,01 mikrometra wysoka rozdzielczość obrazu jest zauważalna na całej powierzchni kadru. W niektórych obiektywach spadki jakości można dostrzec szczególnie na brzegach, jednak w obiektywach G Master ten problem nie występuje. Zastosowanie doskonałej optyki przekłada się również na naturalny i bardzo ładny efekt bokeh. Rozmycie tła jest niezwykle miękkie, przez co kadry nawet bez obróbki mają w sobie pierwiastek bajkowego klimatu. 
Najnowsze obiektywy G Master są wyposażone w silnik liniowy XD, który zwiększa dokładność pracy autofokusa. Co ważne, praca obiektywu jest na tyle cicha, że nie przeszkadza to w filmowaniu. Zdaniem wielu ekspertów obiektywy G Master pod względem pracy autofokusa wyznaczają na rynku trendy. 
Profesjonalna linia obiektywów Sony G Master charakteryzuje się również kompaktowymi wymiarami. To znacznie zwiększa komfort pracy szczególnie wśród fotografów ślubnych oraz reportażowych. 
Sony G Master w swojej ofercie ma obiektywy do fotografii krajobrazowej, nocnej, portretowej, sportowej oraz makro. Filmowcy również znajdą szeroką gamę dedykowanych szkieł, które ułatwią tworzenie wysokiej jakości materiałów. 

Przegląd oferty obiektywów Sony G Master

Co znajdziemy w ofercie producenta? Przyglądamy się najlepszym obiektywom Sony G Master. 

Sony FE 16-35 f/2.8 GM II 

To jeden z najlepszych obiektywów szerokokątnych dostępnych na rynku. W drugiej generacji odchudzono obudowę, co przekłada się na mniejsze wymiary oraz wagę. Sony chwali się, że jest to najmniejszy i najlżejszy na świecie obiektywe zmiennoogniskowy o szerokim polu widzenia. 
Jednocześnie ulepszono działanie autofokusa, dlatego nawet w dynamicznych sytuacjach ustawianie ostrości odbywa się w sposób błyskawiczny. Cała konstrukcja została zabezpieczona przed pyłem i wilgocią, z obiektywu można więc korzystać nawet w bardzo trudnych warunkach. Wyłącznik kliknięć i przełącznik blokady są niezwykle przydatne podczas filmowania. Ten obiektyw ma szerokie zastosowania zaczynając od architektury, a kończąc na reportażu. 

Sony FE 24-70 f/2.8 GM 

Pierwsza generacja zmiennoogniskowego obiektywu o ogniskowej 24-70 jest dostępna teraz w bardzo dobrej cenie, dlatego to świetna okazja na zakup tego szkła. Wysoka jakość obrazu w całym kadrze jest zasługą elementów obiektywu XA, o którym wspominaliśmy na początku artykułu. Jednak w tym modelu mamy jeszcze soczewki ze szkła ED (Extra low dispersion), które powodują, że odwzorowanie kolorów jest bardzo naturalne.
Na 70 mm i przysłonie f/2.8 uzyskujemy świetny bokeh, który sprawdzi się w fotografii portretowej czy produktowej. Napęd z silnikiem SSM jest niezawodny i nawet w słabych warunkach oświetleniowych radzi sobie bardzo dobrze. Ten obiektyw to doskonały wybór do fotografii reportażowej, ślubnej, portretowej czy krajobrazowej. 

Sony FE 24-105 f/4 G OSS 

Jeśli szukasz uniwersalnego obiektywu do podróżowania, to Sony FE 24-105 w tej roli sprawdzi się najlepiej. Szeroki zakres ogniskowych sprawia, że będziesz w stanie wykonać ładne zdjęcia krajobrazowe, ale również sfotografować portrety czy detale. Stałe światło f/4 w połączeniu ze stabilizacją obrazu daje świetne rezultaty.
Mimo że many do czynienia z trochę tańszym obiektywem, to producent i tak zastosował szkła ED znane z droższych odpowiedników. Całkiem nieźle wypada silnik AF DDSSM, który jest cichy i precyzyjny. Ważący 663 gramy obiektyw odnajdzie się w wielu sytuacjach, dlatego jest to jedyny model, jakiego potrzebujesz podczas podróży! 

Sony FE 70-200 f/2.8 GM2 OSS 

Ogniskowa 70-200 ze światłem f/2.8 to absolutny must have dla fotografów krajobrazowych czy sportowych. Ale takie szkło idealnie odnajdzie się w fotografii portretowej lub koncertowej. W porównaniu do poprzedniego modelu masę udało się zredukować o 29%, co będzie odczuwalne podczas korzystania. Stabilizacja obrazu jak przystało na Sony jest rewelacyjna i dzięki temu fotografowanie na bardzo krótkich czasach naświetlania z ręki jest jak najbardziej możliwe.
Autofokus zaprojektowano nie tylko pod kątem fotografowania, ale również filmowania. Podwójny silnik liniowy działa bardzo dokładnie i przede wszystkim w ułamku sekundy ustawia ostrość na wybranym obiekcie. Miękki i przyjemny dla oka bokeh to zasługa 11-listkowej przysłony. To wszystko sprawia, że Sony FE 70-200 jest absolutnym must have dla każdego, kto szuka solidnego teleobiektywu do różnych zastosowań. 

Sony FE G OSS 200-600 mm f/5.6 -6.3 

Potężny teleobiektyw swoje zastosowanie znajdzie w fotografii przyrodniczej, sportowej oraz krajobrazowej. W tym modelu mamy aż pięć soczewek ED oraz jeden element asferyczny. To sprawia, że na każdej ogniskowej ostrość jest absolutnie perfekcyjna. Obiektyw nie cierpi na aberrację chromatyczną oraz sferyczną. Dzięki 11-listkowej przysłonie mamy przepiękny bokeh, który wyróżnia obiekt i sprawia, że wygląda wprost oszałamiająco.
Aby zredukować odbicia oraz odblaski, inżynierowie Sony zaprojektowali nową powłokę Nano AR. Obiektyw obsługuje system autofokusa DDSSM, który radzi sobie bardzo dobrze z ustawianiem ostrości. Na obudowie mamy trzy przyciski blokady ostrości, które można dowolnie konfigurować. Obudowa jest odporna na kurz oraz wilgoć, co jest dodatkowym atutem. Warto wspomnieć, że obiektyw może współpracować z telekonwerterami, co pozwoli na uzyskanie ogniskowej 200-840 mm przy współczynniku przybliżenia 1.4 lub 400-1200, gdy zastosujemy telekonwerter 2.0x. 

Sony FE 50 mm f/1.2 GM 

Choć cała seria obiektywów stałoogniskowych G Master charakteryzuje się świetną jakością, to klasyczna portretówka 50 mm zdecydowanie się tutaj wyróżnia. W malutkiej obudowie udało się zmieścić świetną optykę ze światłem f/1.2. Trzy soczewki XA są gwarancją ponadprzeciętnej rozdzielczości obrazu.
Przysłona składająca się z 11 listków generuje wspaniałe rozmycie, które można uplasować w ścisłej czołówce. Niezawodny jest również autofokus wykorzystujący silnik liniowy XD. Niezwykle solidny obiektyw pozwoli Ci wejść z portretami na zupełnie inny poziom. 
Artykuł sponsorowany
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.