Data publikacji:

Jaki telewizor dla gracza wybrać?

Telewizor jest centrum rozrywki w wielu domach. Poza oglądaniem telewizji oraz popularnych serwisów streamingowych, bardzo często wykorzystujemy go również do innych zadań. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście zabawa z grami, zazwyczaj na konsolach, choć coraz chętniej także na komputerach PC. Producenci telewizorów przez długi czas ignorowali miłośników elektronicznej rozrywki, jednak w ostatnich latach uległo to zmianie. Coraz więcej modeli może pochwalić się funkcjonalnością i opcjami, które mają zachęcić tę właśnie grupę odbiorców. Podpowiadamy zatem, na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu telewizora do gier.
telewizor dla gracza
Zabawa z grami w salonie lub sypialni na dużym ekranie to świetny pomysł na relaks, możemy bowiem zająć wygodną pozycję na kanapie, fotelu lub łóżku i spokojnie rozluźnić się przy ulubionym tytule, zapominając o całym świecie. Dzięki powszechnej popularności bezprzewodowych kontrolerów, myszek i klawiatur, a także słuchawek, nie musimy też specjalnie przejmować się zbyt krótkimi lub plączącymi się przewodami.
Granie na telewizorze nigdy nie było więc prostsze niż dziś. Powstaje jednak pytanie, jaki telewizor do gier będzie najlepszy. Co lepsze - PS czy Xbox do gamingu na telewizorze? Obie konsole bez problemu połączysz do wybranego TV.

Telewizor dla graczy – na jakie parametry zwracać uwagę?

Przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom telewizorów do grania, na które warto zwracać uwagę podczas zakupów. 

Przekątna ekranu – ile cali mają telewizory do grania? 

Oczywiście wielu fanów gier chce grać na jak największym telewizorze. Pamiętajmy jednak, że panel TV dopasowujemy do wielkości pomieszczania, w jakim planujemy z niego korzystać, a także odległości od sofy, kanapy lub foteli, na jakich siedzimy. W doborze odpowiedniej przekątnej pomogą łatwo dostępne tabele z sugerowanymi wymiarami, które są przygotowane przez ekspertów i producentów. 
Obecnie najpopularniejsze na rynku są panele o przekątnej od 50–55 cali, które sprawdzą się w większości polskich salonów, w blokach oraz domach jednorodzinnych. W mniejszych przestrzeniach do grania sprawdzają się urządzenia o przekątnej 32–50 cali, które wciąż stanowią duży procent kupowanych telewizorów. Mniejszy panel jest też dobrą propozycją do pokoju dziecka lub nastolatka, lubiącego spędzać czas przy grach.

Obsługiwana rozdzielczość ekranu

W sklepach znajdziemy obecnie przede wszystkim panele w rozdzielczości 4K, najmniejsze panele oferować będą też 1080p. Z punktu widzenia gracza wybór jest więc dość prosty, stawiamy na telewizory 4K. Współczesne konsole oferują natywne wsparcie dla tej rozdzielczości, a jeżeli otrzymują sygnał o gorszych parametrach, są w stanie bardzo skutecznie podbić jego rozdzielczość (tzw. upscalowanie), dzięki wbudowanemu procesorowi wykorzystującemu zaawansowane algorytmy AI. 

Rodzaj matrycy ekranu

Telewizor do grania na konsoli lub pecie różni się nie tylko przekątną lub obsługiwaną rozdzielczością, na parametry obrazu fundamentalny wpływ ma technologia budowy jego ekranu, a więc tzw. matryca. Dostępne obecnie na rynku modele możemy podzielić na panele korzystające z matryc LED lub OLED. 
W matrycach LED ciekłokrystaliczny ekran jest podświetlany od spodu za pomocą niewielkich biały diod LED. Modele te odznaczają się dobrymi parametrami, wysoką jasnością, świetnym kontrastem, a także bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Warto zauważyć, że technologia LED ma wiele permutacji właściwych dla konkretnego producenta, takich jak QLED lub NanoCell. Telewizory LED zajmują zazwyczaj niższą i średnią półkę cenową, wysokiej jakości modele świetnie nadają się do zabawy z grami.
Matryce OLED samodzielnie generują światło i nie potrzebują dodatkowego podświetlenie. Panele tego typu gwarantują najlepsze na rynku odwzorowanie kolorów oraz najwyższy kontrast obrazu. Zaletą modeli jest też niskie zużycie energii. Są one też z reguły o kilkadziesiąt procent droższe od swoich LED-owych odpowiedników, więc na ich zakup decydują się najbardziej wymagający gracze. 

Częstotliwość odświeżania ekranu. Ile Hz powinien mieć telewizor do gier? 

Jaki telewizor podłączysz do PS5? Specyfikacja konsoli sugerowałaby wybór modeli o częstotliwości od 120 Hz. Przez wiele lat telewizory obsługiwały jedynie obraz w częstotliwości odświeżania 60 Hz, która pozwala teoretycznie na zabawę w 60 klatkach na sekundę. Obecnie coraz częściej oferują one jednak także wyższe częstotliwości, częściowo ze względu na wzrost mocy konsol (niektóre gry działają na nich w ponad 60 klatkach na sekundę), a także popularyzację zabawy z pecetowymi grami na telewizorze.
Najlepszy telewizor do gier będzie więc wspierał częstotliwość odświeżania 120 Hz oraz wyższą. Wskazuje na to także specyfikacja Xbox One S. To jednak nie wszystko. Niezwykle poszukiwana przez graczy jest także obsługa technologii VRR (Variable Refresh Rate), którą od lat stosują producenci monitorów komputerowych. Pozwala ona na bieżąco dopasowywać częstotliwość odświeżania ekranu do liczby klatek generowanych przez grę, gdy ta jest niestabilna. Zapobiega to powstawaniu rozpraszających uwagę zjawiska tzw. rwania się ekranu. Wsparcie dla VRR oferują konsole PlayStation 5 i Xbox Series X|S, a także wszystkie współczesne karty graficzne w pecetach. Uwaga – telewizor musi być wyposażony w złącze HDMI w wersji 2.1.

Dodatkowe opcje telewizora do grania

O ile konsolę podłączamy do telewizora wyłącznie za pośrednictwem kabla HDMI, właściciele laptopów oraz stacjonarnych pecetów mogą skorzystać także z połączenia bezprzewodowego za pośrednictwem Bluetooth, Wi-Fi lub innych technologii, takich jak Miracast. W takim wypadku warto więc sprawdzić, czy komputer jest kompatybilny z niektórymi z nich, a telewizor oferuje dla nich wsparcie. Ułatwi to znacząco zabawę w przypadku, gdy PC nie jest stale podłączony do telewizora i tylko okazjonalnie gramy na dużym ekranie. 

Jaki telewizor do konsoli PS5, Xbox Series S|X i Nintendo Switch?

Telewizor pod konsole PS5 i Xbox Series S|X powinien być wyposażony w port HDMI 2.1, obsługiwać rozdzielczość 4K, a także oferować wsparcie dla technologii VRR oraz możliwość wyświetlania obrazu w 120 Hz. Urządzenie tego typu posłuży nam do grania przez długi czas. Konsole Nintendo Switch bez większej straty w jakości możemy podłączyć nawet do telewizorów do gier pracujących w rozdzielczości 1080p.

Jaki telewizor do grania na PC?

Gamingowy telewizor do PC powinien odznaczać się podobnymi parametrami, jak modele do konsol. Jeżeli dysponujemy naprawdę wydajnym komputerem, możemy zdecydować się na urządzenie pracujące w częstotliwości 144 Hz lub większej.

Telewizor gamingowy - najczęściej zadawane pytania

Ile Hz powinien mieć telewizor do gier?

Większa liczba Hz oznacza płynniejszy obraz i lepszą jakość ruchu, co może być szczególnie istotne w grach z szybkimi akcjami. Dla większości graczy wartość odświeżania 120 Hz lub więcej zapewni doskonałą jakość obrazu i responsywność, zwłaszcza w grach z wysoką dynamiką akcji.

Ile cali mają telewizory do grania?

Większy ekran może zapewnić bardziej immersywną rozgrywkę, szczególnie w przypadku gier z otwartym światem lub wysoką grafiką. Telewizory dedykowane do gier często oferują szeroki wybór rozmiarów, zaczynając od około 40 cali i sięgając nawet do ponad 80 cali. Najpopularniejsze są modele 55 i 65 cali.

Zdjęcie: Envato Elements