Data modyfikacji:

Jaki telewizor dla gracza wybrać?

Współczesne konsole do gier prześcigają się w udogodnieniach i możliwościach związanych z zastosowaniem nowoczesnych technologii wpływających na wrażenia płynące z grania. Coraz lepszy dźwięk, grafika, dbałość o szczegóły to tylko kilka z cech, które powodują, że z zapałem kupujemy kolejne generacje sprzętu i coraz ciekawsze propozycje. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z możliwości, jakie dają nam najnowsze modele konsol i zaawansowane gry, niezwykle ważny jest sprzęt, za pomocą którego granie staje się możliwe. Zakup nowej konsoli lub ulubionej gry to doskonały powód, by kupić też nowy telewizor dla gracza, który spełni wszystkie oczekiwania. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
telewizor dla gracza

Telewizor dla graczy i jego rozdzielczość – co wybrać?

Jaki telewizor do PS5 lub Xboksa kupić? W przypadku zakupu telewizora oczywistością jest, że do najważniejszych aspektów decydujących o wyborze należeć będzie wizja i fonia. Jednak obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych modeli, że właściwy wybór może wcale nie być tak prosty. W zasadzie większość modeli oferuje dziś bardzo dobre parametry, które świetnie spełniają swoje zadanie.
W sytuacji jednak, gdy kupujemy głównie telewizor do gier, w parametry audiowizualne należy zagłębić się nieco bardziej. Im więcej pikseli będzie miał telewizor do grania, tym korzystniejszy będzie odbiór danej gry. Liczba pojedynczych świetlnych punktów, z których w całości powstaje obraz, jest w tym przypadku niezwykle ważna.
Nowoczesne konsole zazwyczaj wyświetlają gry w rozdzielczości 4K związanej z Ultra HD. Warto zatem wybrać telewizor, który również będzie obsługiwał ten poziom. Da to możliwość w pełni wykorzystać potencjał wizualny konsol nowej generacji.
Co prawda, telewizor do konsoli, który obsługuje standard Full HD (1080 p), również poradzi sobie z odtworzeniem w miarę zadowalającego obrazu, jednak obecne różnice w cenie telewizorów są na tyle niewielkie, że Ultra HD to najlepszy wybór.
Obecnie wiele modeli telewizorów pracuje już w rozdzielczości 8K, choć wiąże się to ze znaczną różnicą w cenie. Jednak jeżeli telewizor kupowany jest pod kątem współpracy z konsolą, nie ma sensu inwestować w ten parametr. Konsole gamingowe długo jeszcze nie będą wykorzystywać podczas działania tego potencjału.

HDR, HGiG i Dolby Vision – jaki telewizor do PS5 będzie najlepszy?

Odpowiadając na pytanie, jaki telewizor do PS5, jak i innych konsol, będzie najlepszy, istotne będzie tu obsługiwanie HDR, czyli High Dynamic Range. Szeroki zakres dynamiki znacznie lepiej oddaje różnice między jasnymi i ciemnymi tonami, dzięki czemu obraz jest zdecydowanie wyraźniejszy, pełen kontrastów i bogatej kolorystyki. W tym celu warto wybrać telewizor z wyższej lub średniej półki cenowej, gdyż nawet w przypadku deklaracji słabszego sprzętu, co do radzenia sobie z technologią HDR, niestety w praktyce wygląda to bardzo słabo.
W przypadku gdy poszukiwany jest telewizor gamingowy, który spełni kryteria najbardziej wymagających graczy, warto pokusić się o zakup modelu z dodatkowym trybem HGiG, który stanowi pewnego rodzaju opracowanie HDR właśnie pod kątem gier. Dzięki temu udogodnieniu telewizor automatycznie wyświetlać będzie daną grę w doskonałych warunkach wizualnych. Sam dopasuje odpowiedni punkt bieli i jasność. HGiG nie jest obowiązkowym parametrem w przypadku telewizora gamingowego. Ten sam efekt uzyskać można również poprzez kalibrację ręczną. Stanowi jednak element bardzo wygodny.
Jaki telewizor wybrać natomiast do konsoli Xbox? W tym przypadku warto postawić na modele obsługujące Dolby Vision. To rodzaj technologii HDR, która świetnie odda poziom jasności i kontrast w grach. Parametr ten ma znaczenie w nieco tańszych telewizorach, średniej i niskiej klasy, gdyż pozwala uniknąć charakterystycznych przepaleń obrazu. W przypadku gdy gracz korzysta z innej konsoli niż Xbox lub jest zainteresowany telewizorem najwyższej klasy, parametr ten zdecydowanie można pominąć.

Telewizor do grania a złącze HDMI – na co zwrócić uwagę? 

Jaki TV do PS5 i Xboxa wybrać pod kątem złącza? To pytanie też jest dość istotne, zwłaszcza w przypadku gdy gracz lubi grać online. Obecnie w zasadzie wszystkie modele telewizorów wyposażone są w złącza umożliwiające obsługę gier w Ultra HD i przy 60 kl./s. Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest jednak Ultra HD i 120 kl./s. Na co postawić w pojedynku HDMI 2.0 vs 2.1? Aby jednak możliwe było obsługiwanie gier w tym formacie, niezbędny jest telewizor wyposażony w złącze HDMI 2.1. Czy różnica w odbiorze między tymi dwiema opcjami jest istotna?
Dla wielu graczy bywa niezauważalna. Jednak w przypadku gdy pod uwagę bierzemy rozgrywki online, wersja z Ultra HD i 120 kl./s będzie korzystniejsza. Dzięki takiej opcji gra jest bardziej responsywna, ale i płynniejsza. Znacznie częściej i szybciej odbierane są również sygnały z gamepada, co może być bardzo istotnym czynnikiem podczas rozgrywek przez sieć.
Telewizor dla gracza wyposażony w HDMI 2.1 będzie jednak znacznie droższy niż modele ze standardowym złączem. Jeżeli jednak w planach jest zakup dobrego i przyszłościowego sprzętu, a udział w grach online to nieodłączna część rozrywki z konsolą, jest to wydatek, który wart będzie swojej ceny.

VRR – dodatek, który warto mieć w telewizorze gamingowym

Analizując poszczególne parametry w rozważaniach co do tego, jaki telewizor do grania na konsoli wybrać, warto zwrócić uwagę na obecność VRR. Jest to mechanizm, który znacznie wpływa na komfort grania na konsoli. Standardowo jest elementem HDMI 2.1, jednak często można spotkać ten moduł również w telewizorach wyposażonych w złącze HDMI 2.0.
VRR, czyli Variable Refresh Rate, to technika zmiennej częstotliwości odświeżania. Funkcja ta zapewnia płynniejszy i dokładniejszy obraz w przypadku, gdy w trakcie odtwarzania gry zmienia się i spada jej płynność. Dzieje się tak w sytuacji, gdy konsola czasem nie nadąża za przeliczaniem danych potrzebnych grze i obraz się zacina. Funkcja VRR pomaga zsynchronizować pracę układu graficznego i matrycy w telewizorze, dzięki czemu następujące po sobie klatki obrazu trafiają w cykl odświeżania w sposób perfekcyjny.
Jeżeli w zestawie z telewizorem gamingowym jest w planach dokupienie soundbara lub kina domowego, warto zwrócić uwagę również na obecność w telewizorze złącza HDMI-eARC. Tego typu nowoczesne wejście umożliwi odtwarzanie dźwięku w najwyższej jakości i z zastosowaniem najnowszych technologii, takich jak np. Dolby Atmos.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!