Data publikacji:

Jaką drukarkę z WiFi wybrać? Dlaczego warto?

Drukarka z WiFi to bardzo przydatne narzędzie zarówno w domu, jak i biurze. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto wybrać takie urządzenie, a także jakie modele są aktualnie najpopularniejsze na rynku. Sprawdź nasze propozycje!
drukarka z wifi

Dlaczego warto kupić drukarkę z WiFi?

Jaka drukarka do domu będzie dobrym wyborem? Standard sieci bezprzewodowej WiFi stał się już na tyle powszechny, że trudno sobie wyobrazić urządzenia, które go nie wspierają. Coraz więcej drukarek zarówno tych atramentowych, jak i laserowych działa bezprzewodowo. To oznacza, że smartfon, tablet, komputer lub inne urządzenie mobilne jest połączone do tej samej sieci WiFi co drukarka. Dzięki temu wysłanie polecenia wydrukowania danej strony odbywa się bez konieczności używania jakichkolwiek przewodów.
Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, które pozwala zachować estetykę stanowiska pracy, ale przede wszystkim jest wygodne, bo niezależnie od tego w jakim miejscu domu się znajdujesz, to możesz drukować dokumenty, prezentacje czy zdjęcia.

Jaką drukarkę z WiFi warto kupić?

Do wyboru mamy drukarki klasyczne oraz urządzenia wielofunkcyjne. Te pierwsze są przede wszystkim mniejsze i odrobinę tańsze. Jednak urządzenie wielofunkcyjne oprócz możliwości drukowania ma opcję skanowania, oraz kopiowania dokumentów. To znacznie zwiększa możliwości, dlatego uczniowie, studenci oraz osoby pracujące w biurach z pewnością docenią ich  rozbudowane funkcje.
Jednak decydując się na zakup nowego urządzenia, musisz zdecydować czy będzie to model atramentowy czy laserowy. Drukarki atramentowe przede wszystkim są dostępne w niższych cenach, szczególnie jeśli mówimy o wersjach do druku w kolorze. Przyjęło się, że atrament gwarantuje lepszą jakość, ale to jest uzależnione już od konkretnego modelu.
Drukarki laserowe są droższe w zakupie, ale za to tańsze w ogólnej eksploatacji. Toner niezależnie od tego, czy mówimy o wersji kolorowej, czy czarno-białej wystarczy na dłuższy czas. Do zastosowań biurowych oraz wszędzie tam gdzie drukowane są bardzo duże ilości dokumentów wybór drukarki laserowej będzie zdecydowanie lepszym pomysłem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze drukarki z WiFi?

Wybierając drukarkę z WiFi, w pierwszej kolejności spójrz na to, jaki jest koszt materiałów eksploatacyjnych. Warto zorientować się ile kosztują wymienne tusze, pojemniczki z atramentem lub tonery. Niektóre drukarki są bardzo tanie w zakupie, jednak później okazuje się, że uzupełnienie brakującego tuszu jest bardzo kosztowne. Po pewnym czasie okazuje się, że zakup droższego modelu był lepszym pomysłem.
Ale to nie wszystko, bo wybierając drukarkę z WiFi należy również zwrócić uwagę na prędkość drukowania. W przypadku druku czarno-białego prędkość na poziomie 10-15 stron na minutę można uznać za przyzwoity wynik. W przypadku wersji kolorowych podstawowe modele osiągają 5-10 str./min, natomiast droższe odpowiedniki potrafią drukować z prędkością nawet 20-30 str./min.
Rozdzielczość druku również jest istotna, ponieważ im wyższa, tym lepiej dokumenty będą się prezentować na papierze. Większość modeli ma rozdzielczość 4800x1200 dpi. Droższe modele natomiast mają rozdzielczość 5760x1440 px.
Intuicyjna i prosta obsługa to w każdej drukarce absolutna podstawa. Te wersje modele wyposażone w wyświetlacz LCD sprawdzają się świetnie. W przypadku modelu WiFi ważne jest wsparcie dla dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki temu będzie można dużo łatwiej zarządzać ustawieniami oraz drukowanymi dokumentami.

Ile kosztuje dobra drukarka z WiFi?

Ceny drukarek z WiFi są bardzo zróżnicowane. Za najtańsze modele atramentowe zapłacimy około 200 złotych. W przypadku laserowych odpowiedników trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 400-500 złotych. Za około 1000 złotych bez problemu kupisz urządzenie, które zapewni szybkie drukowanie, a także rozbudowaną ilość funkcji. Jeżeli szukasz dobrej drukarki z WiFi do użytku biurowego to musisz liczyć się z trochę większymi wydatkami, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Cena jest uzależniona jednak od specyfikacji. Do małych biur drukarka za około 1500-2000 złotych będzie wystarczająca.

Polecane drukarki z WiFi

Brother HL-1223WE

To jedna z najlepszych drukarek laserowych z WiFi na rynku. Urządzenie jest w stanie drukować dokumenty z prędkością 20 str./min oraz rozdzielczością 2400x600 dpi. Ogromną zaletą tego modelu są bardzo tanie tonery. Do tego mała drukarka nie zajmie dużo miejsca na biurku. Jedynym minusem jest możliwość drukowania wyłącznie w kolorze, ale przy tak atrakcyjnej cenie nie powinno to stanowić problemu.

HP Color LaserJet Pro M282nw MFP

Wielofunkcyjna drukarka laserowa dobrze sprawdzi się w małym biurze. Maksymalna prędkość drukowania wynosi 21 stron na minutę zarówno w kolorze, jak i w wersji czarno-białej. Większy podajnik na papier, a także wbudowana karta sieciowa gwarantują bezproblemową obsługę.

Epson EcoTank L4266

Bardzo dobra i przede wszystkim oszczędna drukarka od Epsona drukuje w wysokiej rozdzielczości 5760x1440 px. Producent zapewnia w zestawie rusz, który ma wystarczyć na 5200 stron w kolorze oraz 14 000 stron w czerni. Sekretem oszczędności jest zastosowanie specjalnych zbiorników na tusz, które są bardzo wydajne. To dobry model w rozsądnej cenie!

Canon PIXMA TS705A

Jena z tańszych drukarek atramentowych na rynku jest dobrym wyborem dla osób, które drukują sporadycznie. Rozdzielczość druku wynosi 4800x1200 dpi, natomiast prędkość wynosi 10 str./min w kolorze oraz 15 str./min w wersji czarno-białej.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.