Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza drukarka do domu? Ranking TOP 10 

Drukarki znajdują całkiem sporo zastosowań. Są one niezastąpione zwłaszcza w rodzinach z dziećmi w wieku szkolnym, pozwalając szybko wydrukować różnego rodzaju prace domowe, projekty i pomoce edukacyjne. Równocześnie przydają się też, gdy chcemy przenieść na papier ulubione zdjęcia z wakacji, dzięki dostępnym w sklepach specjalnym arkuszom fotograficznym, jakością nie odbiegają one znacząco od tego, co oferują specjalistyczne zakłady wykonujące odbitki. Co więcej, większość urządzeń na rynku to obecnie sprzęt wielofunkcyjny, pełniący równocześnie rolę skanera i kopiarki. Przedstawiamy ranking dziesięciu polecanych drukarek do domu. 
jaka drukarka do domu

Dlaczego warto kupić drukarkę do domu?

Drukarki świetnie sprawdzają się w pracy biurowej i ułatwiają wykonywanie codziennych zadań. Jednak w domowym zaciszu taki sprzęt również może znaleźć swoje zastosowanie. Drukarkę do domu warto kupić głównie ze względu na wygodę użytkowania. Prędzej czy później będziesz zmuszony do wydrukowania ważnych dokumentów, czy pracy domowej do szkoły dla dziecka. To oczywiście tylko przykłady, bo drukarki mogą być wykorzystywane do innych celów.
Jeśli wybierzemy urządzenie wielofunkcyjne, to bez problemu zeskanujemy dokumenty, czy skopiujemy je w kilku egzemplarzach. Przed zakupem takiego urządzenia wiele osób powstrzymuje wysoka cena lub obawa przed koniecznością częstego wymieniania tuszy, bądź tonera. Takie sytuacje mają miejsce, ale tylko w momentach, gdy zakup będzie nieprzemyślany. W tym poradniku powiemy Ci na co zwrócić uwagę, aby zakup drukarki był opłacalny.

Jaka drukarka do domu? Najważniejsze parametry  

Wybór taniej drukarki do domu trzeba zacząć od podjęcia decyzji czy będzie to urządzenie atramentowe, czy laserowe. Drukarki atramentowe charakteryzują się wysokiej jakości wydrukami, a także dobrą trwałością. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tusz potrzebuje czasu, aby wyschnąć, dlatego można przez przypadek rozmazać to, co znajduje się na papierze.
W przypadku tanich drukarek atramentowych dużym minusem są materiały eksploatacyjne. Ich cena jest porównywalna do kosztu całego urządzenia. Jeżeli zdarza ci się drukować często, to taki zakup będzie nieopłacalny. Czasami lepiej zdecydować się na droższy model, który ma osobne pojemniki na każdy z kolorów. Technologia nazywana EcoTank pozwala na uzupełnienie brakującego tuszu bez konieczności kupowania całego pakietu kolorów. To bardzo wygodne rozwiązanie!  
W przypadku drukarek laserowych, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest laser oraz toner znajdujący się w specjalnym zasobniku. Takie drukarki mają trochę gorsze odwzorowanie kolorów, jednak w eksploatacji są one znacznie tańsze! Jeden toner może wystarczyć nawet na 1500 stron.
Sama drukarka mimo że jest trochę droższa od atramentowego odpowiednika, to w codziennej eksploatacji pozwala zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Koszt zakupu jest tak naprawdę największym minusem.  
Następny parametr dotyczy tego, czy chcemy kupić drukarkę kolorową czy monochromatyczną. Te drugie są trochę tańsze zarówno w momencie zakupu jak i nabywania materiałów eksploatacyjnych. Do dokumentów tekstowych monochromatyczna drukarka jest wystarczająca. Jeśli planujesz drukować projekty, prezentacje, czy zdjęcia, to zakup drukarki kolorowej jest bardzo dobrym pomysłem.  
W sklepach oprócz standardowych drukarek znajdziemy urządzenia wielofunkcyjne. Oprócz drukarki do dyspozycji jest skaner z funkcją kopiowania. Z drukarki tego typu korzystają chętnie studenci oraz uczniowie. Możliwość skanowania notatek jest niezwykle przydatna.   
W tanich drukarkach mamy jeszcze jedną decyzję do podjęcia. Chodzi o sposób komunikacji z komputerem. Droższe modele oferują bezprzewodowe połączenie za pośrednictwem WiFi. W tańszych trzeba użyć przewodu USB, co może być momentami uciążliwe. O tym które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze musisz zdecydować sam. My polecamy drukarki z WiFi głównie ze względu na możliwość drukowania z telefonu, a także brak konieczności stosowania przewodów.

Tanie drukowanie a drogi tusz

Jaka będzie najlepsza drukarka do domu? Oczywiście tania w eksploatacji. Większość z nas jest przekonana, że aby zapewnić sobie tanie drukowanie w domu, wystarczy kupić drukarkę z niższej lub średniej półki cenowej. Tymczasem zakup tonerów może znacznie przekroczyć wartość samego urządzenia. Produkowanie tanich drukarek i drogich tuszów jest dla producentów opłacalne i nie odstępują od stosowania takich rozwiązań.
Pamiętaj, że tusz do drukarek mało znanych producentów wcale nie jest tańszy. Kiedy wybierzesz kilka tanich drukarek, które mógłbyś kupić, koniecznie zwróć także uwagę na tusze. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, jakie kartridże obsługuje drukarka. W Internecie z powodzeniem znajdziesz zamienniki tonerów, które będą nawet o kilkadziesiąt złotych tańsze niż oryginalne zestawy.

Tanie drukowanie zamiennikami tuszów

Zamienniki tonerów to takie, które nie są sygnowane marką i nie są produkowane przez producenta drukarki. Ich wytwarzaniem zajmują się niezależne firmy, które nie są powiązane z czołowymi firmami sprzedającymi akcesoria komputerowe. Nie są, dla wiodących producentów, konkurencją na rynku drukarek, natomiast ceny ich tuszów są bardzo konkurencyjne.
Oszczędzanie na tonerach przez stosowanie zamienników będzie dobre dla naszego portfela. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o drukarkę do domu. Macierzyści producenci stanowczo odradzają stosowanie zamienników. Montując nieoryginalny toner, tracisz gwarancję na urządzenie. Wtedy w przypadku awarii producent nie pomoże.
Tusze z zamienników nie odznaczają się też wyjątkowo dobrą jakością. Często zdarza się, że przedwcześnie wysychają lub tracą swoje właściwości. Wtedy mogą doprowadzić do zapchania głowicy w drukarce. Ich niska jakość będzie wpływała także na obniżenie jakości wydruku.
Choć zamienniki tuszów do drukarek są ekonomicznym rozwiązaniem, należy dobrze przemyśleć ich zakup. Wszystko zależy od częstotliwości drukowania. Jeśli drukujesz często i tusz nie będzie miał szansy zaschnąć, możesz śmiało stosować zamienniki. Jeśli drukowanie w domu to rzadkość, lepiej zainwestować większą kwotę i mieć pewność, że drukarka nie zostanie uszkodzona.
Tanie drukowanie to nie tylko zakup niedrogiej drukarki, ale też troska o środki, jakie przeznaczysz na eksploatację sprzętu.
drukarka z tanimi tuszami

Jaka drukarka do domu: laserowa czy atramentowa?

Drukarka atramentowa funkcjonuje, wykorzystując tusz umieszczony w kartridżach. Jest urządzeniem bardzo uniwersalnym i dość tanim. Można na niej drukować zdjęcia w całkiem niezłej jakości oraz wszelkie dokumenty. Niestety jej eksploatacja bywa kosztowna, zwłaszcza kiedy drukujemy dużo lub w kolorze. 
Użytkownicy, którzy drukują naprawdę sporo, mogą sobie zapewnić tanie drukowanie poprzez zakup drukarki laserowej. Samo urządzenie jest co prawda droższe, jednak eksploatacja pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo gotówki. Modele laserowe drukują ponadto w wyższej jakości, co zdecydowanie jest korzystne podczas druku fotografii. 
Jaką drukarkę kupić do domu? Wszystko zależy od potrzeb. Najlepsza drukarka do domu to taka, która odpowiada na bieżące potrzeby. Jeżeli drukujemy mało i są to głównie strony tekstu, wystarczająca będzie drukarka atramentowa. Kolorowe wydruki zdecydowanie lepiej wyglądają w druku laserowym, jednak jeżeli drukarka do tego celu będzie wykorzystywana tylko sporadycznie, nie warto inwestować w drogie modele. 

Drukarka do domu – TOP 10 polecanych modeli

HP DeskJet 2710e 

Łatwa w obsłudze drukarka wielofunkcyjna do domu od firmy HP, która pozwala na kopiowanie i skanowanie dokumentów. Z komputerem i innymi urządzeniami łączy się w sposób przewodowy (USB) lub bezprzewodowy za pośrednictwem sieci Wi-Fi i dedykowanej aplikacji mobilnej. Największym atutem modelu jest jego bardzo atrakcyjna cena, zwłaszcza dla osób, które planują korzystać z niego wyłącznie okazjonalnie. 
 • Typ wydruku: atramentowy
 • Szybkość wydruku: 5,5 strony na minutę (kolor) / 7,5 strony na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 60 arkuszy
 • HP DeskJet 3762 AiO

  Kompaktowa i wielofunkcyjna drukarka atramentowa do domu, która zmieści się nawet na niewielkim biurku lub szafce. Oferuje możliwość zdalnego druku za pośrednictwem sieci Wi-Fi, a także dedykowanej aplikacji mobilnej, ma również opcję skanowania i kopiowania dowolnych dokumentów w formacie A4 lub mniejszym. Obudowa dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych.
 • Typ wydruku: atramentowy
 • Szybkość wydruku: 5,5 strony na minutę (kolor) / 8 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 60 arkuszy
 • Brother HL-1222WE 

  Monochromatyczna drukarka laserowa do domu oraz małego biura. Urządzenie oznacza się bardzo cichą pracą oraz dużą wydajnością, sprawdza się świetnie w przypadku, gdy drukujemy regularnie wiele dokumentów tekstowych. Dołączony toner wystarcza do zapełnienia aż 1500–2000 arkuszy, wystarczy więc na dłuższy czas. Sprzęt komunikuje się za pośrednictwem sieci Wi-Fi, a także połączenia USB.
 • Typ wydruku: laserowy
 • Szybkość wydruku: 20 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 150 arkuszy
 • Canon Pixma TS8350

  Atramentowa drukarka wielofunkcyjna do domu oraz biura przeznaczona dla bardziej wymagających odbiorców. Odznacza się ona eleganckim designem i wyposażona jest w duży kolorowy wyświetlacza ułatwiający zmianę ustawień oraz zdalne drukowanie za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Urządzenie może też skanować i kopiować dokumenty, a także korzystać z chmury lub łączyć się z dedykowaną aplikacją mobilną. Model wykonuje kolorowe wydruki z dużą prędkością, świetnie radzi sobie zwłaszcza z fotografiami. Atutem jest tutaj także opcja drukowania obustronnego. 
 • Typ wydruku: atramentowy
 • Szybkość wydruku: 10 stron na minutę (kolor) / 15 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 100 arkuszy
 • HP LaserJet M110we HP+ Instant Ink 

  Tania laserowa drukarka do domu i biura od firmy HP. Jej cechą charakterystyczną są bardzo niewielkie rozmiary (szerokość 34, 6 cm i wysokość 15,9 cm), a także wsparcie dla komunikacji bezprzewodowej (aplikacja mobilna, Wi-Fi). Sprzęt nadaje się jednak wyłącznie do druku monochromatycznego. Opcje zmieniamy tutaj również dzięki dotykowemu panelowi sterowania.
 • Typ wydruku: laserowy
 • Szybkość wydruku: 20 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 150 arkuszy
 • Canon PIXMA MG3650S

  Wielofunkcyjna drukarka marki Canon przeznaczona do użytku domowego. Sprzęt drukuje, skanuje i kopiuje dokumenty w rozmiarze A4 lub mniejszym, plusem jest tutaj opcja duplex, pozwalająca na obustronne drukowanie strony (tzw. funkcja duplex). Model korzysta z modułu Wi-Fi i może samodzielnie pobierać pliki z chmury np. Dysku Google. Producent chwali się, że PIXMA MG3650S świetnie radzi sobie zwłaszcza z fotografiami.
 • Typ wydruku: atramentowy
 • Szybkość wydruku: 5,7 strony na minutę (kolor) / 10 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 100 arkuszy
 • Epson EcoTank L3251

  Drukarka do domu z tanimi tuszami od firmy Epson, która korzysta z czterech zbiorniczków wypełnianych przez użytkownika atramentem, wystarczających na wydrukowanie ponad 6000 stron w kolorze i aż 8000 stron w czerni. Model wykonuje wydruki w wysokiej rozdzielczości i radzi sobie z wieloma formatami papieru (w tym kopertami), bez problemu łączy się z siecią Wi-Fi oraz dedykowaną aplikacją mobilną. 
 • Typ wydruku: atramentowy
 • Szybkość wydruku: 5 stron na minutę (kolor) / 10 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 100 arkuszy
 • Brother InkBenefit Plus DCP-T520W

  Wielofunkcyjna drukarka do domu z systemem zbiorników do samodzielnego napełniania atramentem, który obniża koszty eksploatacji urządzenia. Sprzęt skanuje i kopiuje dokumenty, oferując druk w wysokiej rozdzielczości 6000 × 1200 dpi, co przydaje się zwłaszcza w przypadku fotografii. Sporym atutem jest również duża szybkość wykonywania wydruków. Urządzenie wyposażone jest w duży panel kontrolny z fizycznymi przyciskami oraz wyświetlaczem LCD. 
 • Typ wydruku: atramentowy
 • Szybkość wydruku: 9,5 strony na minutę (kolor) / 17 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 150 arkuszy
 • HP Smart Tank 580 AiO

  Wydajna drukarka wielofunkcyjna do domu i biura z systemem zbiorniczków na tusz z wyraźnym wskaźnikiem ich napełnienia. Sprzęt skanuje i kopiuje dokumenty, wykonuje wydruki w wysokiej rozdzielczości i jakość, dzięki czemu sprawdzi się podczas pracy z cyfrowymi fotografia. Sprzęt łączy się z innymi urządzeniami za pomocą interfejsu USB i połączenia Wi-Fi, współpracuje też z dedykowaną aplikacją mobilną HP.
 • Typ wydruku: atramentowy
 • Szybkość wydruku: 5 stron na minutę (kolor) / 12 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 100 arkuszy
 • HP Ink Tank 419 AiO 

  Atramentowa drukarka wielofunkcyjna do domu oraz biura wyposażona w system zbiorniczków wypełnianych wymiennym tuszem, którego poziom jest dobrze widoczny dzięki przezroczystej obudowie. Cztery butelki tuszu w różnych barwach wystarczają na wydrukowanie aż 8000 stron. Sprzęt bez problemu skanuje i kopiuje dokumenty, a z innymi urządzeniami komunikuje się za pośrednictwem połączenia USB, a także sieci Wi-Fi. Podobnie jak inne modele HP, jest on kompatybilny z dedykowaną aplikacją mobilną producenta. 
 • Typ wydruku: atramentowy
 • Szybkość wydruku: 5 stron na minutę (kolor) / 8 stron na minutę (czerń-biel)
 • Podajnik: 100 arkuszy
 • Zdjęcie: Envato Elements