Data modyfikacji:

Jak działa telewizor 3D i czy warto go kupić?

Szał producentów telewizorów związany z technologią 3D już przeminął i powoli odchodzi w niepamięć. Wciąż jednak w kinach zobaczymy nowe trójwymiarowe filmy, a sklepach kupimy płyty Blu-ray 3D ze świeżymi tytułami. Czy warto więc jeszcze inwestować w telewizor 3D?

telewizor 3d

Jak działa telewizor 3D?

Technologia pozwalająca na oglądanie stereoskopowych obrazów liczy sobie grubo ponad sto lat i już pod koniec XIX wieku mogliśmy kupować trójwymiarowe pocztówki, które oglądaliśmy przez specjalne gogle/okulary. W przypadku kina i telewizji trzeci wymiar powraca cyklicznie w coraz doskonalszej formie od co najmniej kilkudziesięciu lat. Ostatni duży renesans obraz 3D przeżył pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, kiedy towarzyszył rewolucji High Definition.

Od tamtej pory entuzjazm dla technologii mocno przygasł, czołowi producenci telewizorów wycofali z produkcji większość wspierających ją modeli. Nadal jednak możemy zobaczyć w kinach nowe filmy 3D, a także kupić nowe płyty Blu-ray 3D. Posiadacze ekranów 3D w domu stanowią wciąż bardzo aktywną grupę hobbystów. Czy warto zatem kupić jeszcze telewizor 3D?

Podstawowa zasada wyświetlania obrazu 3D nie zmieniła się od ponad stu lat. Polega na dostarczeniu oczom dwóch nieco różniących się obrazów, które budują wrażenie głębi. Sprzedawane w ostatnich latach telewizory 3D osiągają ten efekt przy wykorzystaniu specjalnych ekranów oraz okularów 3D. Trójwymiarowa technologia dostępna jest w dwóch podstawowych odmianach – pasywnej oraz aktywnej.

Telewizory 3D pasywne

Najprostszy sposób na uzyskanie efektu 3D to metoda pasywna, która używana jest w różnej formie praktycznie od samych początków stereoskopowego kina i fotografii. Obecnie technologia opiera się na okularach ze spolaryzowanymi szkłami, które na pierwszy rzut oka przypominają szkła przeciwsłoneczne. Umieszczone w nich filtry rozdzielają obraz na prawe i lewe oko.

Największą zaletą pasywnego 3D jest cena okularów. Ze względu na ich nieskomplikowaną budowę waha się ona w graniach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Okulary przytłumiają jednak kolory i w naturalny sposób zmniejszają kontrast wyświetlanego obrazu.

Co więcej, bez założonych oprawek film na ekranie będzie sprawiła wrażenie rozmytego i niewyraźnego, ponieważ obraz dla prawego i lewego oka wyświetlany jest jednocześnie, tak więc założenie szkieł jest w tym przypadku obowiązkowe, by móc cieszyć się z seansu.

Telewizory 3D aktywne

Popularniejsza wersja technologi 3D, która wykorzystywana jest przez większość producentów telewizorów 3D. Obraz dla lewego i prawego oka jest tu wyświetlany naprzemiennie z duża prędkością w taki sposób, że bez okularów nie zobaczymy żadnej różnicy. Same okulary posiadają jednak elementy mechaniczne i wymagają ładowania. Ich konstrukcja opiera się na migawkach zainstalowanych w każdym szkle.

Są one zsynchronizowane z prędkością odświeżania ekranu telewizora, która jest znacznie szybsza niż w standardowych odbiornikach. Kiedy na ekranie pojawia się klatka obrazu dla prawego oka, lewe szkło automatycznie zostaje przesłonięte. Wadą aktywnego systemu jest cena pojedynczej pary okularów, która może sięgać nawet kilkuset złotych, a także ich ciężar oraz nieporęczność.

Zapewniają one jednak znacznie wyższą jakość obrazu, chociaż czasami użytkownicy mogą odczuwać pewien dyskomfort z powodu jego zauważalnego, lekkiego migotania.

Czy warto kupić telewizor 3D?

Obecnie znalezienie telewizora 3D może nastręczyć sporo trudności. Jak już wspomnieliśmy, czołowi producenci, tacy jak LG, Samsung czy Sony, zrezygnowali praktycznie z produkcji trójwymiarowych telewizorów. Jeżeli chodzi o te marki, kupić możemy więc jedynie używane modele sprzed kilku lat.

W sklepach dostępne są jednak wciąż telewizory mniej popularnych producentów, który wypełniają tę lukę. Niektóre modele telewizorów 3D posiadają nawet wsparcie dla obrazu w 4K.

Czy warto kupić telewizor 3D? Obecnie na zakup lub wymianę telewizora 3D powinni zdecydować się przede wszystkim entuzjaści trójwymiarowego obrazu, którzy posiadają już lub planują zebrać sporą kolekcję filmów 3D i chcą odtworzyć kinowe doświadczenia w domu.

Co oglądać w 3D?

Serwisy streamingowe praktycznie nie oferują filmów w 3D, tak więc jesteśmy skazani na zakup płyt Blu-ray 3D. Na szczęście wciąż na tym nośniku wydawane są nowe produkcje, a biblioteka już dostępnych obrazów jest całkiem spora. Poza tym wiele tytułów regularnie ląduje na dużych przecenach.