Data publikacji:

Tryb oszczędzania energii: jak naprawdę działa i kiedy go używać?  

Tryb oszczędzania energii w smartfonach to niezwykle ważna i przydatna funkcja, która pozwala wydłużyć żywotność akumulatora, co jest absolutnie kluczowe w wielu codziennych sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa to rozwiązanie i kiedy warto z niego korzystać!
tryb oszczędzania energii

Jak działa tryb oszczędzania energii?

Tryb oszczędzania energii to rozwiązanie systemowe, które jest stosowane najczęściej w smartfonach, tabletach oraz laptopach. Po jego aktywowaniu najczęściej zmniejszana jest wydajność procesora i układu graficznego, co ma wydłużyć czas pracy na baterii. To jednak nie wszystko, bo urządzenie zmniejsza jasność ekranu oraz ogranicza działanie aplikacji w tle, a te dwa elementy bardzo mocno wpływają na zużycie baterii. Tryb oszczędzania energii występuje w dwóch wariantach.

Standardowy tryb oszczędzania energii

Na pierwszy rzut oka nie odczujesz w ogóle włączenia tego trybu, bo ogranicza się on do wyłączenia aplikacji oraz funkcji działających w tle. Tak naprawdę do przeglądania internetu i korzystania z mediów społecznościowych ten tryb jest bardzo dobry.

Tryb ekstremalnego oszczędzania energii

Tryb został zaprojektowany do włączenia w ekstremalnych momentach, kiedy masz niski poziom naładowania, ale potrzebujesz mieć kontakt ze światem. Aktywowanie tego trybu przełącza interfejs smartfona na bardzo uproszczony i tak naprawdę mamy dostęp do funkcji dzwonienia i pisania wiadomość.
Internet najczęściej jest wyłączony, podobnie jak Bluetooth i WiFi. W przypadku ekranów OLED ekran staje się czarny, a widoczne są jedynie ikony i zegar. To znacznie ogranicza zużycie baterii. Warto dodać, że ta funkcja nie jest dostępna we wszystkich telefonach.

Kiedy warto korzystać z trybu oszczędzania energii?

Tryb oszczędzania energii jest idealny podczas długich podróży, gdzie nie mamy możliwości naładowania urządzenia. Sprawdza się również w sytuacjach, gdy poziom baterii jest wyjątkowo niski. Ale z trybu oszczędzania energii można korzystać nocą, aby zwiększyć żywotność akumulatora przez ograniczenie aplikacji działających w tle.
Największym minusem trybu oszczędzania energii jest fakt, że nie możemy wykorzystać pełnego potencjału smartfona, co ma znaczenie chociażby w grach. Warto z niego korzystać w wyjątkowych sytuacjach, bo czasami możemy odczuć niższą wydajność. Jednak czas pracy urządzenia może wydłużyć się nawet o 1-2 godziny, więc jeśli będziesz w miejscu, gdzie nie ma dostępu do ładowarki i nawet telefon z pojemną baterią nie wytrzymuje obciążenia, ta funkcja będzie zbawienna.

Jak włączyć tryb oszczędzania energii?

Tryb oszczędzania energii jest dostępny zarówno na telefonach z Androidem, jak i iPhone’ach. Aby go włączyć, musisz przejść do ustawień, a następnie odszukać zakładkę bateria. Tam powinna znajdować się zakładka „Oszczędzanie energii” na Androidzie i „Tryb niskiego zużycia energii” na iPhone’ach.
Dostęp do tego trybu mamy również z poziomu Centrum Sterowania, które można rozwinąć w prawym górnym rogu przez przesunięcie palcem w dół. Jeśli nie widzisz tej opcji, to edytuj funkcje, bo może okazać się, że zakładka jest ukryta i po prostu trzeba ją dodać do panelu. Korzystanie z Centrum Sterowania jest wygodne, bo mamy dostęp do trybu oszczędzania energii w dowolnym momencie.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.