Data publikacji:

USB-C vs Thunderbolt. Czym się różnią?

Złącza USB towarzyszą nam od ponad 20 lat i montowane są obecnie w niezliczonej liczbie urządzeń elektronicznych i peryferiów komputerowych. Wejścia Thunderbolt spotykamy z kolei wyłącznie w sprzęcie kompatybilnym z komputerami, tabletami oraz smartfonami firmy Apple. Odpowiadamy na pytanie, czym różni się standard USB-C i Thunderbolt?
Macro shots of the USB 3.1 Type-C cable, isolated on a white background.

Czym jest USB-C?

USB typu C to uniwersalny port używany do transmisji danych (w tym sygnału wideo i audio), a także energii elektrycznej. Został on wykonany zgodnie z powszechnie obowiązującym standardem USB opracowanym i rozwijanym od ćwierć wieku wspólnie przez setki firm technologicznych. Ze względu na inny kształt wtyczki, bez odpowiedniej przejściówki kabli tego typu nie podłączymy do innych rodzajów wejść USB.
Wszystkie urządzenia z portem USB-C pracują minimalnie ze specyfikacją USB w wersji 3.1, oferującą transfery danych na poziomie 10 Gbit/s, a także transportującym maksymalnie 100 W mocy.

Czym jest Thunderbolt?

Standard Thunderbolt opracowany została przez firmy Apple oraz Intel w 2011 roku. Od tamtego czasu jest on stale rozwijany, ale obsługujące go złącza montowane są wyłącznie w urządzeniach z charakterystycznym logo z jabłuszkiem. Kable Thunderbolt służą do transferu danych, a także do ładowania baterii w połączeniu z zasilaczem oraz przesyłu sygnału audio i wideo.
Podobnie jak USB, standard Thunderbolt jest rozwijany w następujących po sobie wersjach, oferujących większą szybkość przesyłu danych, a także liczne dodatkowe możliwości. Wejścia Thunderbolt 1 i Thunderbolt 2 miały wtyczki identyczne, jak popularne kable audio-wideo Mini DisplayPort. Począwszy od wersji Thunderbolt 3, kable korzystają z końcówki USB-C.

Różnice pomiędzy Thunderbolt a USB-C

Jeżeli chodzi o wydajność, kable Thunderbolt są bardzo zbliżone do standardu USB, choć należy zaznaczyć, że oferują one większą prędkość przesyłu danych do 40 Gbit/s. Kolejne wersje pojawiają się zazwyczaj, gdy ogłoszona zostaje specyfikacja nowych kabli USB.
Jak zaznaczyliśmy, zarówno kable USB-C, jak i Thunderbolt 3 lub wyższe, posiadają identyczną wtyczkę. Wejście Thunderbolt odróżnimy jednak po charakterystycznej ikonce pioruna, która powinna znajdować się na końcówce przewodu, jak i na obudowie urządzenia.
Mimo identycznej budowy, oba kable nie są ze sobą kompatybilne. Urządzenia wyposażone w wejście USB-C zazwyczaj nie wykryją urządzenia z Thunderboltem oraz vice versa. Zazwyczaj dla spokoju należy w takich wypadkach korzystać ze specjalnych przejściówek.

Przyszłość złącza Thunderbolt

Złącze Thunderbolt wkrótce zniknie z urządzeń produkowanych przez firmę Apple i zostanie w całości zastąpione przez USB-C. Stanie się tak do 2024 roku, na skutek postanowienia Komisji Europejskiej, która wymusiła na amerykańskim gigancie wprowadzenia zmiany we wszystkich modelach jego sprzętu sprzedawanego na terytorium państw UE. Ponieważ koszt produkcji np. dwóch typów MacBooków wyposażonych w Thunderbolt lub lub USB-C będą zbyt wysokie, Apple zdecyduje się najpewniej na porzucenie złącza na całym globalnym rynku.
Podkreślmy, że sprzęt Apple’a wyposażony w USB-C nie będzie potrzebował żadnych dodatkowych przejściówek oraz osobnych ładowarek i zasilaczy, będzie w pełni kompatybilny ze wszystkim urządzeniami USB-C na rynku, co jest niewątpliwym zwycięstwem dla konsumentów i nauczką dla producenta, który uparcie odmawiał przyjęcia obowiązujących w całej branży standardów, po to, by móc zarabiać dodatkowe pieniądze na oferowaniu specjalnych kabli i adapterów.
Zdjęcie: Envato Elements