Data publikacji:

WC bez kołnierza. Wady i zalety

Miska WC bez kołnierza to coraz częściej wybierane rozwiązanie przy remontach łazienek. Tego typu toaleta ma wiele zalet, dlatego z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Każdy kij ma jednak dwa końce – WC bez kołnierza ma zatem również swoje wady. Postanowiliśmy pochylić się nad tym tematem i wskazać wam wady i zalety WC bez kołnierza. Zapraszamy do lektury!
wc bez kołnierza wady

WC bez kołnierza – estetyka i nowoczesność

Miska bezkołnierzowa cieszy się dużą popularnością ze względu na swój wygląd. Tego typu toalety prezentują się bardzo nowocześnie i świetnie pasują do odświeżanych wnętrz. WC bez kołnierza daje możliwość podwieszenia miski, co sprawia, że zyskujemy dodatkową przestrzeń w łazience. Nie musimy też czyścić niewygodnych zakamarków, z którymi mamy do czynienia przy sedesie niepodwieszanym. Wystarczy, że przetrzemy podłogę mopem i gotowe! WC bez kołnierza to wygoda, estetyka i nowoczesność.

Higiena miski bezkołnierzowej

Kolejną kwestią, na którą wiele osób zwraca szczególną uwagę, jest higiena miski bezkołnierzowej. WC bez kołnierza nie posiada charakterystycznego rantu, który często bywa siedliskiem bakterii. Wyczyszczenie go wymaga sporo wysiłku i korzystania z agresywnych środków chemicznych. Musimy bowiem pozbyć się nie tylko bakterii, lecz także gromadzącego się tam kamienia.
W przypadku WC bez kołnierza problem ten znika. Wystarczy delikatnie wyczyścić miskę bezkołnierzową z wykorzystaniem płynu do czyszczenia toalet i gotowe. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zapomnieć o bakteriach i brudzie zbierającym się pod rantem tradycyjnych sedesów.

Miska bezkołnierzowa – wady

Jedną z wad miski bezkołnierzowej jest na pewno jej cena. WC bez kołnierza jest znacznie droższe w porównaniu do tradycyjnych sedesów. Nie wszędzie też może zostać zamontowana miska podwieszana. Zanim więc zdecydujemy się na to rozwiązanie, koniecznie upewnijmy się, że ściany w naszej łazience są przystosowane do podwieszenia toalety. 
Oprócz ceny miski bezkołnierzowej jako jej wada wskazywane jest także rozlewanie wody. Podczas spuszczania wody możemy spotkać się z problemem rozchlapywania jej po łazienkowych płytkach. Jest to nie tylko problem uciążliwy, lecz także dość niebezpieczny dla zdrowia. Nawet w najczystszej toalecie znajdują się bakterie, które mogą być niebezpieczne dla domowników, a rozpryskująca się woda często jest ich siedliskiem. Wiele osób rezygnuje z miski bezkołnierzowej właśnie z powodu nieestetycznego rozlewania wody. Problem ten czasem udaje się rozwiązać dzięki wyregulowaniu spłuczki, jednak nie zawsze jest to skuteczna opcja.
Do wad WC bez kołnierza zalicza się także niedostateczne wyprofilowanie miski z przodu. Niektórzy użytkownicy bardzo skarżą się na ten problem. Oczywiście złe wyprofilowanie również może prowadzić do rozchlapywania wody w łazience, ale rodzi ono również jeszcze jeden kłopot. Komfort użytkowania źle wyprofilowanego WC bez kołnierza drastycznie spada. Wiele osób twierdzi, że tradycyjna toaleta jest po prostu… wygodniejsza! Warto pamiętać o tym małym szczególe podczas podejmowania decyzji co do wyboru miski toaletowej.
Jak widać, WC bez kołnierza ma zarówno wady, jak i zalety. To, czy zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie w łazience, zależy przede wszystkim od tego, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli istotne są przede wszystkim walory estetyczne oraz higiena samej miski toaletowej, WC bez kołnierza będzie strzałem w dziesiątkę. Jeżeli zaś szczególnie cenimy sobie czystość w całej łazience, a także niższą cenę toalety, lepiej postawić na tradycyjne rozwiązanie.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.