Data modyfikacji:

Jak zainstalować Windows na Macu? Czy to dobre rozwiązanie? 

Komputery Apple cieszą się coraz większą popularnością głównie ze względu na świetny wygląd oraz doskonałą wydajność. Mimo to system Windows nadal oferuje ogromną liczbę aplikacji oraz gier dostępnych na wyłączność. W tym poradniku podpowiemy, jak zainstalować Windowsa na komputerach Apple!  
windows na macu

Czy zainstalowanie systemu Windows na Macu to dobre rozwiązanie?  

Jak najbardziej tak! System Windows na komputerach Mac ma sens w momencie, gdy musimy korzystać z programów, które nie są dostępne na systemie operacyjnym Apple. Szczególnie dotyczy to osób pracujących w branży IT. Posiadacze telefonów z Androidem nie zawsze mogą liczyć na pełną współpracę na linii smartfon - Mac, dlatego możliwość skorzystania z systemu Windows otwiera nowe możliwości. Od 2019 roku firma z Cupertino przestała wspierać 32-bitowe gry, co dla miłośników wielu klasyków było sporym ciosem. Rozwiązaniem tej sytuacji jest przejście na system Windows.  
Niektórzy zadają sobie pytanie, czy posiadanie drugiego systemu operacyjnego może wpłynąć na wydajność komputera? Uspokajamy! Mac z zainstalowanym Windowsem działa bez najmniejszych problemów.  

Instalowanie Windows na Macu przy użyciu Boot Camp  

Zainstalowanie systemu Windows jest możliwe na komputerach Apple wyposażonych w procesor marki Intel. Poniżej znajdziesz pełną listę kompatybilnych urządzeń. Apple sugeruje, że przed przystąpieniem do instalacji powinieneś mieć co najmniej 64 GB wolnej pamięci wewnętrznej. W przypadku iMaców Pro oraz Maców Pro ze 128 GB pamięcią RAM potrzebne będzie co najmniej 128 GB wolnej przestrzeni. Do instalacji przyda się pendrive o pojemności 16 GB. Istnieje również pobrania obrazu ISO systemu operacyjnego.  
Instalację Windowsa na Macu zaczynamy od zainstalowania wszystkich uaktualnień macOS. Następnie otwieramy Asystenta Boot Camp i klikamy dalej. Kolejnym krokiem jest wybór obrazu ISO z systemem Windows. Proces instalacji rozpocznie się automatycznie. Windowsa można również zainstalować na dysku zewnętrznym, co jest dużym udogodnieniem. Po zakończonej instalacji, komputer pobierze niezbędne sterowniki do obsługi Maca. Gotowe, system Windows powinien zostać zainstalowany. Pamiętaj, aby mieć pod ręką klucz aktywacyjny, ponieważ jest on niezbędny do rozpoczęcia pracy na Macu.  
Komputery Apple, które oferują możliwość instalacji Windows 10:  
  • MacBook 2015 lub nowszy  
  • MacBook air 2012 lub nowszy  
  • MacBook Pro 2012 lub nowszy  
  • Mac Mini 2012 lub nowszy  
  • iMac 2012 lub nowszy  
  • iMac Pro - wszystkie modele  
  • Mac Pro 2013 lub nowszy  
  • Instalowanie systemu Windows za pośrednictwem Parallels Desktop na komputerach Mac z procesorami Apple Silicon  

    Posiadacze nowszych komputerów Mac z procesorem Apple M1 lub M2 nie mają dostępu do narzędzia Boot Camp, ale nie oznacza to, że nie mogą zainstalować systemu WIndows. Z pomocą przychodzi firma Parallels, która umożliwia stworzenie obrazu systemu Windows w bardzo prosty sposób.
    Sam proces instalacji jest niezwykle prosty. Wybieramy obraz ISO z płyty DVD, pendrive’a lub dysku komputera. Następnie wpisujemy aktywny klucz systemu Windows i zatwierdzamy niezbędne elementy do instalacji. Po kilkunastu minutach system operacyjny będzie gotowy do pracy! Niestety, ale Parallels Desktop jest aplikacją płatną, ale na szczęście można skorzystać z okresu próbnego.  
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.