Radio łazienkowe: wybieramy system nagłośnienia do łazienki

Łazienka już dawno przestała pełnić funkcję pomieszczenia wykorzystywanego tylko do zachowania higieny, a stała się przestrzenią relaksu i wypoczynku. Łazienka to domowe SPA, w którym spędza się mnóstwo czasu. Dlatego coraz częściej chcemy, żeby towarzyszyła nam w tym miejscu ulubiona muzyka. Zobacz, jakie radio łazienkowe wybrać.

Radio łazienkowe czy zwykła wieża?

Niejeden Polak przyznaje się do śpiewania pod prysznicem. Wielu z nich coraz częściej robi to także przy akompaniamencie ich ulubionych piosenek, odtwarzanych z radia lub innego urządzenia audio.

Okazuje się bowiem, że montowanie radia i głośników w łazience to coraz popularniejszy trend. Coraz więcej Polaków chce się relaksować w kąpieli przy dźwiękach ulubionej muzyki. Producenci sprzętu audio szybko zauważyli to zapotrzebowanie i proponują coraz więcej modeli do łazienki.

Nikogo już nie dziwi radio pod prysznicem czy wodoodporne głośniki bezprzewodowe przy wannie. Zwykła miniwieża jest coraz częściej zastępowana radiem podtynkowym, a nierzadko też jako źródła audio wykorzystywane są nowoczesne smartfony.

Kto wie, być może już wkrótce radio łazienkowe będzie powszechnie używane w polskich domach? Dla wszystkich, którzy marzą o muzyce we własnej łazience, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Czy zamiast radia łazienkowego można postawić na miniwieżę?

Zanoszenie miniwieży do łazienki, gdy chcemy posłuchać w kąpieli ulubionych piosenek, jest pewnym awaryjnym rozwiązaniem, ale trudno uznać je za rozsądne. Taki sprzęt nie nadaje się po prostu do miejsc, w których panuje duża wilgoć lub istnieje realne zagrożenie zalaniem.

Dotyczy to zresztą nie tylko miniwież, lecz także innych tradycyjnych sprzętów Hi-Fi, przenośnych odbiorników radiowych, odtwarzaczy CD i większości odtwarzaczy MP3/MP4 oraz innych tego rodzaju urządzeń elektronicznych.

Niestety zwykłe miniwieże i podobne im urządzenia w ogóle nie są wodoodporne. Nie ma nawet znaczenia, że podłączymy je w bezpiecznej odległości od wanny i będziemy niezwykle ostrożni, by ich nie zamoczyć.

Istnieje duże prawdopodobieństwo po pewnym czasie przestaną działać lub nastąpi zwarcie w ich obwodach. To dlatego, że będą nieustannie narażone na wilgotne powietrze i na parę wodną, która może skroplić się już we wnętrzu obudowy takich urządzeń, doprowadzając do ich uszkodzenia.

Nawet używanie smartfona, który nie jest wodoodporny, jako źródła dźwięku może być ryzykowną decyzją. Na szczęście coraz więcej producentów oferuje specjalne radia łazienkowe, odporne na wilgoć i zamoczenie. Miłośnicy muzyki mogą też zdecydować się na radio pod prysznic.    

Poszukiwane radio łazienkowe

Nie ma już większego problemu, żeby znaleźć na rynku kabinę prysznicową, która ma wbudowany odbiornik radiowy. Dotyczy to zarówno mniejszych, jak i większych kabin.

Najczęściej takie radio pod prysznic jest montowane w postaci specjalnego panelu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności zakładania nie tylko oddzielnego radia łazienkowego, lecz także głośników. Wszystko znajduje się w panelu prysznicowym.

Niestety wiele z tych odbiorników radiowych nie ma możliwości łączenia się z zewnętrznymi źródłami dźwięku, ponieważ nie mają Bluetootha. Zdarzają się jednak bardziej zaawansowane rozwiązania, jak na przykład główka prysznicowa Moxie Kohler, która jednocześnie pełni funkcję głośnika bezprzewodowego, mogącego łączyć się ze smartfonem, tabletem itp.

Warto jednak wiedzieć, że radio pod prysznicem to niejedyne rozwiązanie. Na rynku można już znaleźć systemy audio przeznaczone do wanien Sound Wave Kaldewei. Wtedy często poszczególne elementy systemu, jak panele akustyczne i odbiornik, montowane są pod wanną, a ta pełni nawet funkcję wzmacniacza dźwięków.

Jeśli jednak nie mamy kabiny prysznicowej ani wanny, do której można zamontować sprzęt audio, warto zaopatrzyć się po prostu w radio łazienkowe.

Wodoodporne radio łazienkowe

Sprzęt audio przeznaczony do pomieszczeń takich jak łazienki to nie tylko radio pod prysznic czy do wanny. Na rynku można znaleźć wiele różnych urządzeń przenośnych, które doskonale sprawdzą się w łazience, są uniwersalne (można je umieścić w różnych miejscach), a do tego zazwyczaj nie kosztują dużo.

To radia wodoodporne, często o niewielkich rozmiarach, kompaktowe, które można położyć lub powiesić tam, gdzie będzie nam najwygodniej. Niestety najtańsze modele takich urządzeń nie są najwyższej jakości. Jeśli zależy nam na dobrym dźwięku i to najlepiej stereo, trzeba zaopatrzyć się w radio łazienkowe znanego producenta.

Co ciekawe, niektórzy producenci oferują też radia przeznaczone dla najmłodszych. Takie urządzenia można bez problemu zanurzać w wodzie i mieć je pod ręką w czasie kąpieli. Nierzadko przybierają one kształt statków, kaczuszek, ryb, kół ratunkowych i innych zabawek, a do tego są niezwykle kolorowe.

A może jednak radio podtynkowe?

Nie tylko bardzo funkcjonalnym, lecz także niezwykle estetycznym rozwiązaniem jest zamontowanie w łazience radia podtynkowego. W rzeczywistości należałoby tu raczej pisać o zestawie radiowym, ponieważ składa się on najczęściej z modułu radiowego oraz głośników.

Ten pierwszy montowany jest zazwyczaj podtynkowo w specjalnych puszkach, a czasami nawet w meblach. Radio podtynkowe dobrej jakości nierzadko wyposażone jest w duży, przejrzysty wyświetlacz LCD oraz w różne dodatkowe funkcje, jak alarm, kalendarz, a nawet termometr

 Głośniki, będące częścią takiego zestawu podtynkowego, najczęściej umieszczane są w oprawach halogenowych na suficie lub w ścianie, a do tego są wodoodporne.

Radio podtynkowe charakteryzuje się najczęściej bardzo dużą estetyką, jeśli chodzi o montaż, ale oprócz tego może być niezwykle funkcjonalne. Takie radio podtynkowe można na przykład zintegrować z instalacją oświetleniową, a wtedy będzie się uruchamiało, gdy ktoś włączy światło. Może być też włączane za pomocą czujnika ruchu.

Głośniki bezprzewodowe do łazienki

Na koniec warto jeszcze poświęcić nieco uwagi głośnikom bezprzewodowym. Modele, które można wykorzystać w łazience, są oczywiście wodoodporne. Takie urządzenia są niezwykle wygodne, można je dowolnie przestawiać, a w razie potrzeby przenieść do innego pomieszczenia.

Tego rodzaju głośniki najczęściej wykorzystują technologię Bluetooth, żeby łączyć się z różnymi źródłami dźwięku, na przykład ze smartfonami.

Wybierając głośnik bezprzewodowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim trzeba dopasować moc urządzenia do własnych potrzeb. Kolejna kwestia to klasa odporności na przemakanie. Należy dokładnie sprawdzić, jak długo głośnik może mieć kontakt z wodą. Ostatnia istotna kwestia to czas pracy na baterii.

Oczywiście im bardziej pojemna bateria, tym lepiej, ale nie oznacza to, że od razu trzeba zabierać do łazienki głośnik działający nieprzerwanie przez 10 godzin, ponieważ bardzo wątpliwe, że tyle czasu spędzimy w tym pomieszczeniu. Dobrze też jeśli nasz zestaw głośników bezprzewodowych ma duże walory estetyczne i pasuje do wystroju łazienki. Nie jest to jednak wymóg podstawowy.

Jak widać, na rynku nie brakuje zróżnicowanych rozwiązań, jeśli chodzi o sprzęt muzyczny do łazienki. Wybierając odpowiednie urządzenia, warto jednak pogodzić własne preferencje muzyczne z możliwościami technicznymi w naszej łazience, a nawet brać pod uwagę jej aranżację i styl, w jakim została urządzona.

Autor: Redakcja Magazynu Ceneo