Data modyfikacji:

Zakupy bez ryzyka. Twoje kompendium na Black Friday

Black Friday nie jest już tylko ciekawostką znaną z medialnych doniesień z zagranicznych centrów handlowych. Na stałe zagościł w kalendarzach polskich sklepów. W trakcie święta promocji znakomicie odnajdują się sklepy online, które co roku kuszą świetnymi promocjami. Niestety, to również dzień, kiedy aktywni są internetowi oszuści. Sprawdźcie, jak dzięki Ceneo.pl nie dać się oszukać i znaleźć najlepszą promocję w Czarny Piątek.

Porównaj ceny. Podstawa w zakupach online

Kiedy trafiamy na okazję, często nie weryfikujemy jej z rynkiem. A to podstawowe zachowanie każdego łowcy promocji! Na stronie sklepu od razu rzuca się nam w oczy wielki czerwony napis informujący o olbrzymiej obniżce. Może się zdarzyć, że odwiedziliśmy po prostu drogi sklep, a w innych ta promocyjna cena to standard. Przed zakupem warto odwiedzić porównywarki cenowe, aby się przekonać, czy konkurencyjne sklepy nie oferują poszukiwanego przez nas produktu taniej.

Historia cen – trend cenowy

Do 2023 roku prawdziwą zmorą były tzw. fake’owe promocje, kiedy to sprzedawca sztucznie podnosił cenę produktu na chwilę przed Black Friday. Takie postępowanie jest już historią – sklepy, chcąc pokazać promocję, muszą informować o najniższej cenie sprzed 30 dni przed obniżką – ale i tak wciąż warto zweryfikować, jak kształtowały się trendy cenowe. A najlepiej zrobić to na Ceneo.pl. Narzędzie „Historia cen – trend cenowy” pozwala nam sprawdzić, jak zmieniały się ceny pożądanego przez nas produktu w ciągu ostatniego pół roku. I nie dotyczy to jednego sklepu, a wszystkich ofert, które trafiły do Ceneo.pl.

historia cen

Kupony. Twoje tajne narzędzie do jeszcze większych oszczędności

Znaleźliśmy już wymarzony produkt i zdecydowaliśmy się na zakup. Dajmy sobie chwilę, aby jeszcze bardziej obniżyć jego cenę. Wiele sklepów lub platform typu Marketplace oferuje specjalne kupony obniżające kwotę, którą trzeba zapłacić za zakupy. Można śmiało zakładać, że w Black Friday będzie ich mnóstwo. Potwierdzone są już czarnopiątkowe kupony od Ceneo.pl. Zależnie od wielkości zakupów serwis przygotował kupony na 20, 30, 40 i 50 złotych.

Bądź na bieżąco. Dzięki powiadomieniom nie przegapisz okazji

Podczas szukania najlepszej okazji nie ma już sensu odświeżać co godzinę kilkunastu stron internetowych. Warto skorzystać z opcji powiadomień, które oferują dzisiejsze e-commerce. Wystarczy wybrać produkt, ustawić cenę, która nas interesuje, a gdy oferta spadnie do jej poziomu, dostaniemy o tym powiadomienie na mail lub notyfikację w swojej przeglądarce.

powiadomienia

Dodawaj do ulubionych

Nie chcemy wskazywać konkretnej ceny? Możemy po prostu dodać produkty do ulubionych. Łatwiej je znajdziemy, gdy będziemy gotowi do zakupu. Co więcej, Ceneo.pl poinformuje nas również, kiedy znacząco spadnie cena tego produktu.

Wishlisty. Planuj zakupy i śledź upatrzone produkty

Jeżeli chcemy mieć na oku większą liczbę produktów, to na ratunek przychodzą Wishlisty. To nowe narzędzie w aplikacji Ceneo.pl wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia list życzeń z prezentami (idealne na święta lub dla pary planującej ślub!). Śmiało można go użyć także w Black Friday, dodając produkty, które chcemy śledzić, na dedykowaną listę – np. Czarny Piątek 2023.

Koszty dostawy. Nie daj się zaskoczyć ukrytymi kosztami

To numer stary jak pierwsze sklepy internetowe i chociaż znakomita większość e-commerce już tego nie robi, to warto uważać. Pamiętajmy, że cena produktu jest tylko jedną (często najbardziej istotną) ze składowych rachunku, który finalnie zapłacimy. Zwłaszcza przy tańszych zakupach może się okazać, że koszt przesyłki stanowi ich istotną część. Podobnie jest w wypadku przedmiotów o nietypowych gabarytach lub dużej wadze – przesłanie ich firmą kurierską może być bardzo kosztowne.

Na końcu są już wspomniani naciągacze, którzy cenę przesyłki ustalają nieadekwatnie wysoko do realiów rynkowych. W ten sposób rekompensują sobie obniżkę na samym produkcie. Jak sobie z tym radzić? Należy sprawdzić wartość całego zamówienia, razem z wysyłką. A jeśli cena produktu jest atrakcyjna, zobaczyć, czy nie można zapewnić sobie darmowej wysyłki. Sprzedawcy z reguły oferują ją w jednej z trzech opcji (lub ich kombinacji): od pewnej kwoty zamówienia, dla uczestników programu lojalnościowego lub z kuponem na obniżenie kosztów wysyłki (tak robi Ceneo.pl).

Moc opinii. Dlaczego warto sprawdzać je przed zakupem?

Dotarliśmy do momentu, w którym znaleźliśmy upatrzony produkt w najlepszej cenie. Jesteśmy pewni, że jest to idealna okazja. Pozostaje nam już tylko kupić. Nie do końca. Zwłaszcza przy wyjątkowo dobrych cenach warto dwa razy się upewnić, czy jest to bezpieczne miejsce do zrobienia zakupów. Bo nawet kilkaset złotych pozornych oszczędności w konsekwencji jest stratą, jeżeli trafimy na oszusta, który nie wyśle naszych zakupów. Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim korzystać z zaufanych sklepów – sprawdźcie 14, Ranking Zaufanych Sklepów.

A jak sprawdzić czy można ufać danemu sklepowi? Tutaj pomocna jest renoma. W sieci łatwo sprawdzić, czy dany sklep istnieje od lat czy powstał w listopadzie 2023 roku. Druga opcja – chociaż nie oznacza od razu, że ktoś chce nas nabrać – powinna wzbudzić naszą czujność. Istotne są jeszcze opinie o danym sklepie. Te jednak powinniśmy sprawdzać w niezależnych serwisach, a nie na stronie internetowej sprzedawcy. Najmocniejsze będą opinie potwierdzone zakupem.

ulubione

W ten Black Friday trzeba uzbroić się w wiedzę i narzędzia, które oferuje Ceneo.pl, aby zakupy były nie tylko ekscytujące, ale przede wszystkim bezpieczne i opłacalne. Nie można zapomnieć o porównaniach cen, śledzeniu historii cenowych oraz o kuponach i powiadomieniach. W ten sposób można upolować najlepsze okazje.

Autor: Piotr Kalsztyn