Data publikacji:

Zalany iPhone 5S – co robić?

Twój iPhone 5S został zalany? Jest szansa, że twój telefon będzie działał prawidłowo, jednak w pierwszej kolejności trzeba zachować spokój i wykonać kilka podstawowych kroków. Sprawdź nasze porady, które pozwolą ci ochronić telefon przed uszkodzeniem.
Zalany iPhone 5S – co robić?

Co zrobić, gdy iPhone 5S ulegnie zalaniu?

Zalany telefon to usterka, która może wyrządzić wiele poważnych szkód i doprowadzić do tego, że urządzenie przestanie działać prawidłowo. Nasz poradnik przygotowaliśmy w oparciu o iPhone’a 5S, ale z tych porad możesz skorzystać, posiadając inny telefon. Już na początku trzeba wspomnieć, że iPhone 5S nie ma obudowy wodoodpornej, dlatego jakikolwiek kontakt z cieczą nie jest wskazany. Nieszczęśliwe wypadki jednak się zdarzają, dlatego w momencie, gdy smartfon wpadnie do wody, nie należy panikować. W pierwszej kolejności wyłącz iPhone’a 5S i wytrzyj go suchą szmatką.

Dobrym pomysłem jest zdjęcie futerału. Aby pozbyć się resztek cieczy, można lekko potrząsnąć telefonem. Następnie zostawiamy zalanego iPhone’a 5S w suchym miejscu. W sieci można znaleźć wskazówkę, która mówi o tym, aby włożyć zalany telefon do ryżu na przynajmniej kilka godzin. Ta teoria jest kontrowersyjna i ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Fakt jest taki, że ryż rzeczywiście dobrze pochłania wodę, ale jednocześnie nie ma gwarancji, że z jego pomocą pozbędziemy się jej z wnętrza urządzenia. Można spróbować skorzystać z tego rozwiązania, ale nie ma żadnej gwarancji, że będzie ono na tyle skuteczne, aby przywrócić urządzenie do dawnej sprawności. Aby pozbyć się wody, można wyczyścić zalanego iPhone’a 5S za pomocą alkoholu 95%. Jego właściwości pozwalają na odparowanie nadmiaru wody. Podobnie jak w przypadku sposobu z ryżem, nie ma żadnej gwarancji, że ten zabieg zakończy się powodzeniem.

Tak naprawdę po wykonaniu wszystkich powyższych kroków nie ma gwarancji, że telefon będzie działał tak jak wcześniej. Przed tobą do podjęcia ważna decyzja. Możesz spróbować włączyć urządzenie i sprawdzić, czy działa bez zarzutu. Jeśli pod obudową nadal znajduje się woda, to jest spora szansa, że ten zabieg spowoduje spięcie, a co za tym idzie – uszkodzenie podzespołów. Druga opcja, którą rekomendujemy, to zabranie telefonu do profesjonalnego serwisu. Specjaliści będą w stanie rozłożyć telefon na części i sprawdzić, czy podzespoły nadal mają ślady wody. Specjalistyczny sprzęt pozwoli sprawdzić, czy płyta główna działa w sposób prawidłowy. Szanse na uratowanie iPhone’a 5S tą metodą można ocenić na wysokie.

Czego nie robić z zalanym iPhone’em 5S?

Pod żadnym pozorem nie wolno uruchamiać iPhone’a 5S oraz go ładować. To najczęściej prowadzi do powstania spięcia, czego efektem jest uszkodzenie płyty głównej. W takich sytuacjach naprawa telefonu jest już całkowicie nieopłacalna. Przestrzegamy również przed naprawą zalanego iPhone’a 5S na własną rękę. Apple stosuje swoje unikalne rozwiązania w montażu telefonów i bez dedykowanych narzędzi możesz mieć problemy z rozmontowaniem obudowy. Samo wysuszenie zalanych podzespołów może okazać się niewystarczające. Taka samodzielna naprawa niesie ze sobą ogromne ryzyko, dlatego warto się dobrze zastanowić!

W jaki sposób ochronić iPhone’a 5S przed zalaniem?

Zalanie iPhone’a 5S niesie ze sobą wiele problemów, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć telefon, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Do ochrony przed wodą zwykłe etui niestety będzie niewystarczające. Tutaj będzie konieczna obudowa wodoszczelna, która ochroni urządzenie i pozwoli na zanurzenie go bez obawy o uszkodzenia. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ użytkownik może korzystać ze smartfona również pod wodą. To sprawdza się chociażby do robienia podwodnych zdjęć! Obudowa wodoodporna jest tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem na zabezpieczenie smartfona przed wodą.

Rozważ wymianę iPhone’a 5S na wodoodporny telefon Apple

Jeśli nie da się uratować zalanego iPhone’a 5S, to może być dobra okazja do zakupu wodoodpornego telefonu. Aktualnie wszystkie smartfony w ofercie Apple są zabezpieczone przed wodą! Doskonałą propozycją może być iPhone SE 2022, który dla posiadaczy iPhone’a 5S będzie naturalnym następcą. Urządzenie ma czytnik linii papilarnych Touch ID, który działa jeszcze lepiej niż w poprzednim modelu. Aluminiowa obudowa ma na pleckach wysokiej jakości szkło, co tylko podkreśla elegancki wygląd urządzenia. Apple zastosowało uszczelnienia, które spełniają certyfikat IP67, który umożliwia zanurzenie smartfona na głębokość 1 metra przez 30 minut.

Specyfikacja nowego telefonu jest świetna! Procesor Apple A15 Bionic działa z 4 GB pamięci RAM, takie połączenie do odpalania aplikacji, jak i najnowszych gier jest w zupełności wystarczające. Dodatkowo mamy baterię działającą cały dzień oraz pojedynczy aparat 12 Mpix. Wybierając ten telefon, nie musisz już obawiać się zalania i uszkodzenia. Warto również dodać, że iPhone 5S nie jest już wspierany nowymi aktualizacjami przez Apple.

iPhone SE 2022 specyfikacja:

  • Ekran: 4,7 cala
  • Rozdzielczość: 750 x 1334 px
  • Procesor: Apple A15 Bionic
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Pamięć wewnętrzna: 64 GB/128 GB/256 GB
  • Aparat: 12 Mpix
  • Aparat przedni: 7 Mpix
  • System operacyjny: iOS 15.4
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.