Data publikacji:

Zimowe opony rowerowe. Załóż i jazda! 

Jazda na rowerze zimą nie jest łatwa. Śliska nawierzchnia i chłodna aura sprawiają, że bardzo łatwo o utratę przyczepności i w konsekwencji wywrotkę. Stosując zimowe opony rowerowe, zwiększysz swoje bezpieczeństwo i komfortowo dojedziesz do celu. Zobacz, jak je wybrać i kiedy zmienić.

zimowe opony rowerowe

Zimowe opony rowerowe – na co zwracać uwagę 

Jazda na rowerze zimą to prawdziwe wyzwanie, dlatego przed wyruszeniem w drogę warto odpowiednio się przygotować. Poza odpowiednim ubiorem powinieneś zwrócić uwagę na to, jakim ogumieniem dysponuje twój rower.

Jeśli dojeżdżasz do pracy na rowerze miejskim lub szosowym, to jazda na cienkich oponach z delikatnym bieżnikiem nie będzie najlepszym pomysłem. Minusowe temperatury sprawiają, że na asfalcie tworzy się cienka warstwa lodu, która gwarantuje kompletny brak przyczepności. Na jakie zimowe opony rowerowe w takim razie warto się zdecydować? 

Sprawdź też, jaki rower do 1000 złotych warto kupić. 
Przede wszystkim szukaj opon, które mają nieco bardziej agresywny bieżnik. Specjalne kostki i wycięcia sprawiają, że rower znacznie lepiej radzi sobie ze śliską nawierzchnią. Lamelki bieżnika dodatkowo mają za zadanie odprowadzać wodę, a także śnieg.

Producenci wykorzystują technologie stosowane na co dzień w motoryzacji. W praktyce takie rozwiązania sprawdzają się znakomicie, dlatego nie musisz martwić się o swoje bezpieczeństwo. Zimowe opony rowerowe, które kupisz z powodzeniem wykorzystasz również wiosną czy latem. To idealny wybór do jazdy po nieutwardzonych drogach i leśnych ścieżkach. 

Większość rowerów górskich ma opony, które zapewniają dobrą przyczepność nawet podczas zimowej aury. Sprawdź, czy ogumienie nie jest zużyte oraz ile bieżnika pozostało. Jeśli jest go mniej niż 1 mm, to warto pomyśleć o wymianie.

Czy warto inwestować w opony rowerowe zimowe z kolcami?

Gdy mówimy o jeździe na rowerze zimą, niemal natychmiast na myśl przychodzą opony z kolcami, które gwarantują najlepszą przyczepność. To prawda, w trudnych zimowych warunkach metalowe kolce wgryzają się w lód i śnieg, przez co jazda jest znacznie łatwiejsza. Stosowanie tego typu opon sprawdza się przede wszystkim w rowerach górskich.

Przeczytaj koniecznie: Jaki rower MTB kupić?

Najlepiej wykorzystywać rowerowe opony zimowe z kolcami w momencie, gdy warstwa śniegu i lodu jest znacząca. Gdy temperatura spada poniżej zera, a na asfalcie brak widocznego oblodzenia, to wówczas  taka opona nie sprawdzi się najlepiej.

Jazda na rowerze w takich warunkach dodatkowo może doprowadzić do jej szybszego zużycia, bądź uszkodzenia kolców. W zimie dobre opony z bieżnikiem sprawdzą się doskonale. Pamiętaj, że opony z kolcami warto traktować jako ostateczność. 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar opony? 

Opony do roweru dobieramy na podstawie rozmiaru koła. Na rynku wyróżniamy następujące rozmiary: 
  • 26 cali – rowery górskie 
  • 27,5 cala – rowery górskie 
  • 28 cali – rowery szosowe. przełajowe i miejskie 
  • 29 cali – rowery górskie

Polecane opony do roweru na zimę

Schwalbe Ice Spiker 

To jedna z najlepszych zimowych opon rowerowych, jakie są dostępne na rynku. Niemieckiemu producentowi udało się wyposażyć ją w 378 kolców, jednak w razie potrzeby może być ich łącznie 402. Mieszanka gumy jest wytrzymała, a także znacznie lżejsza od konkurencyjnych modeli.

Jeśli zamierzasz jeździć na rowerze w trudnych warunkach, to ta opona na pewno cię nie zawiedzie. Polecamy ją w szczególności do rowerów górskich XC oraz Enduro

Schwalbe Marathon GT 

Opona wielosezonowa przeznaczona jest zarówno do rowerów szosowych, trekingowych i elektrycznych. Bieżnik z nowym profilem ma lepiej odprowadzać wodę, jednocześnie zapewniając niskie opory toczenia i dużą przyczepność.

Opona jest także bardzo wytrzymała, dlatego nie musisz martwić się o przypadkowe przebicia. Stosunek jakości do ceny został bardzo dobrze zachowany. 

Schwalbe Winter 

Kolejna opona dla rowerów z kołami w rozmiarze 28 cali. Ten model jest przeznaczony do jazdy po oblodzonej nawierzchni.

Zastosowane 116 kolców wpływa doskonale na przyczepność. Specjalnie zastosowana wkładka K-Guard doskonale chroni przed uszkodzeniami. Schwalbe Winter jest stworzona do jazdy w naprawdę trudnych warunkach