Data publikacji:

Jaka nagrzewnica do garażu i warsztatu?

W okresie jesienno-zimowym nieogrzewany warsztat wymaga dodatkowego źródła ciepła, by dało się w nim pracować bez przeszkód. Jednym ze sposobów ogrzania piwnicznych pomieszczeń jest użycie nagrzewnicy do garażu. Istnieją nagrzewnice elektryczne, wodne, olejowe, a także gazowe. Jakie nagrzewnice do pomieszczeń zamkniętych będą najlepszym wyborem? Sprawdźmy!
jaka nagrzewnica do garażu i warsztatu

Nagrzewnica do garażu – nagrzewnica elektryczna

Nagrzewnica elektryczna to wygodne w użyciu urządzenie. Niewątpliwym plusem tego typu nagrzewnicy jest fakt, że jest to bezpieczne rozwiązanie. Nie musisz posiadać specjalnej, dodatkowej wentylacji. Nowoczesne nagrzewnice elektryczne posiadają również zabezpieczenie przed przegrzaniem – gdy urządzenie jest blisko przegrzania, następuje automatyczne wyłączenie nagrzewnicy. Wygodna rączka zamontowana w nagrzewnicy elektrycznej ułatwia jej przenoszenie w pożądane miejsca.
Nagrzewnica elektryczna jest polecana do garażu i warsztatu nawet niewielkich rozmiarów. To urządzenie jest również łatwe w obsłudze.
Jest to dobre rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń zamkniętych. Koszt eksploatacji takiego urządzenia jest jednak wyższy niż w przypadku np. nagrzewnicy gazowej.
Zobacz, jak działa nagrzewnica do samochodu

Nagrzewnica wodna do garażu – czy warto?

Nagrzewnica wodna działa na zasadzie pobierania ciepła przez powietrze z podgrzanej wody.
Nagrzewnica wodna pod względem wydajności jest bardziej korzystna w porównaniu do nagrzewnicy elektrycznej. Minusem tego typu nagrzewnicy jest jednak konieczność przygotowania infrastruktury – musisz więc pamiętać o zamontowaniu instalacji do nagrzewnicy wodnej oraz podłączenia całego systemu do kotłowni (albo do ogrzewania centralnego).    
Jest to polecany typ ogrzewania do większych hal, np. sporego warsztatu czy budynku przemysłowego.

Nagrzewnice olejowe – do jakich pomieszczeń?

Nagrzewnice olejowe pozyskują ciepło z procesu spalania, który dokonuje się w komorze zamkniętej lub otwartej. Nagrzewnice tego typu, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują olej paliwowy do działania.
Zaletą nagrzewnicy olejowej jest jej efektywność – otrzymasz solidne źródło ciepła, a koszt jego utrzymania będzie niewielki. Wadą natomiast jest konieczność wyboru pomiędzy urządzeniem mniej bezpiecznym, ale tańszym (nagrzewnica olejowa bez odprowadzania spalin) a produktem bezpieczniejszym, jednak droższym (nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin).
Nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin to jednorazowo większy koszt urządzenia, jednak jego eksploatacja jest tańsza niż w przypadku elektrycznego urządzenia. Z tego powodu wiele firm decyduje się na początkowo większy zakup. Jest to polecany typ ogrzewania do większych powierzchni.

Nagrzewnice gazowe do pomieszczeń zamkniętych

Od lat nie słabnie zainteresowanie nagrzewnicami gazowymi. W przypadku takiej nagrzewnicy masz do czynienia z żywym ogniem. W związku z tym, że jest to bezpośrednie źródło ognia, należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu takiej nagrzewnicy.
Kolejną kwestią jest konieczność posiadania dobrego systemu wentylacyjnego w pomieszczeniu. Podczas spalania wydziela się czad i rożnego rodzaju spaliny, więc nie lekceważ kwestii bezpieczeństwa i wentylacji garażu.
Część modeli posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, co znacząco zwiększa komfort użycia nagrzewnicy gazowej. Nagrzewnicę podłącza się do butli gazowej.
Zaletą tego typu urządzenia jest skuteczność oraz cena, która jest niższa od opisywanych poprzedników.

Nagrzewnica do garażu – na który rodzaj się zdecydować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który rodzaj nagrzewnicy jest najlepszy. Finalnie decydują warunki pomieszczenia oraz kwestie finansowe.
Jeśli twój garaż czy warsztat jest dużych rozmiarów i jest to twoje miejsce pracy – warto zastanowić się nad zamontowaniem instalacji do nagrzewnicy wodnej oraz wziąć pod uwagę ogrzewanie olejowe. Jeżeli jednak myślisz o ogrzaniu pomieszczenia niewielkich rozmiarów – zapewne będziesz wahać się między nagrzewnicą elektryczną a gazową. Ta pierwsza generuje wyższe koszty eksploatacji, jednak jest bezpieczniejsza. Ta druga jest efektywna i stosunkowo tania, jednak wówczas musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu garażu pod względem systemu wentylacji.
Pamiętaj, że ogrzewanie garażu i warsztatu powinno służyć tobie i twoim potrzebom. Warto porównywać ceny produktów oraz zgłębić ich specyfikację. Pamiętaj również o dodatkowych kwestiach technicznych dotyczących przygotowania pomieszczenia pod dany typ ogrzewania.
Praca w solidnie dogrzanym pomieszczeniu będzie przyjemnością, a odpowiednio zabezpieczona przestrzeń zapewni ci poczucie spokoju.
Zdjęcie: Envato Elements