Data publikacji:

Awaryjne zasilanie domowego sprzętu. Przegląd UPS-ów do 1000 zł

Gdy specjaliści od energetyki przewidują nadchodzący blackout – rozległą awarię zasilania – warto zabezpieczyć się przed problemami. Jednym ze sposobów jest UPS. To awaryjny zasilacz zdolny podtrzymać działanie naszych domowych sprzętów, a zwłaszcza komputera, po odcięciu prądu. Które UPS-y do 1000 zł są warte uwagi?

UPS (z ang. Uninterruptible Power Supply) jest nazywany w Polsce zasilaczem awaryjnym UPS, jednak nazwa nie oddaje w pełni funkcji urządzenia. Wynika to z faktu, że podtrzymanie zasilania (zazwyczaj kilkuminutowe) to tylko jedna z możliwości domowego UPS-a. Zasilacz tego typu pełni rolę nie tylko awaryjnego akumulatora, ale przede wszystkim zabezpieczenia chroniącego nasz sprzęt elektroniczny przed skutkami różnych awarii zasilania.

Jaki zasilacz UPS wybrać?

Powszechną praktyką producentów jest podawanie przede wszystkim mocy wyjściowej urządzeń i czasu podtrzymania – szczegóły dotyczące np. pojemności zastosowanych akumulatorów są zazwyczaj ukryte w specyfikacji technicznej. Z tego powodu przed wyborem UPS-a konieczne jest zastanowienie się, jakie urządzenia będą do niego podpięte.

W przypadku komputera stacjonarnego trzeba uwzględnić nie tylko jednostkę centralną, ale także monitor i różne podłączone peryferia, jak np. głośniki. Dopiero znając zapotrzebowanie naszego sprzętu na moc, możemy zastanawiać się, czy 2-minutowe podtrzymanie przy obciążeniu 80 proc. w przypadku np. 500-watowego UPS-a spełnia nasze potrzeby.

Eaton 3S700FR

To pozycja dedykowana użytkownikom domowym oraz małym firmom, którym zależy, by ich dane oraz sprzęty nie ucierpiały podczas awarii zasilania lub uderzenia pioruna. Zasilacz posiada osiem gniazd typu E. Urządzenie przy pełnym obciążeniu potrafi podtrzymać działające sprzęty przez dwie minuty.

Eaton 3S 700 FR jest bardzo cichy, swoja budową przypomina zwykła listwę zasilająca, ale drzemie w nim moc 420 W. Urządzenie posiada również 2 gniazda USB umożliwiające komunikacje za pośrednictwem oprogramowania producenta oraz ładowania sprzętu prądem o wartości 2A.

Quer Micropower 600VA

Najtańszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest UPS off-line, który bez ingerencji przekazuje napięcie wejściowe bezpośrednio na wyjście, a zasilanie z akumulatora uruchamia po wykryciu spadku napięcia. Urządzenia tego typu zazwyczaj nie są polecane do domowego komputera, jednak mogą przydać np. do zasilenia kamery albo kasy fiskalnej.

Przykładem prostego, budżetowego UPS-a jest model Quer Micropower 600VA, zapewniający przy 75-proc. obciążeniu czas podtrzymania w przedziale 7-10 minut. UPS oferuje moc 600 VA / 360 W, dwa wyjściowe gniazda schucko (typ F) i czas reakcji na poziomie 2-6 ms. Po całkowitym rozładowaniu naładowanie do 90 proc. wymaga podłączenia zasilania na 6-8 godzin.

Ever Eco 800 LCD

Kolejnym, nieco lepiej wyposażonym modelem UPS-a offline jest Ever Eco 800 LCD, oferujący moc 800 VA / 500 W. Urządzenie zostało wyposażone w stojącą obudowę typu tower i 8 gniazd IEC C13. 4 z nich zapewniają ochronę przepięciową, a 4 pozostałe – zarówno ochronę, jak i podtrzymanie działania w przypadku odcięcia zasilania.

Producent podaje, że przy 100-proc. obciążeniu UPS zapewnia około 4 minuty działania, co w przypadku większości komputerów powinno wystarczyć do zapisania otwartych dokumentów i zakończenia pracy. Przy 50-proc. obciążeniu czas działania rośnie do 13 minut. Atutem sprzętu jest również ekran LCD, pokazujący parametry pracy, a także jednoprzyciskowe sterowanie, pozwalające na wybór różnych ustawień bezpośrednio na urządzeniu.

Legrand Keor Multiplug 800

UPS nie musi mieć formy skrzynki przypominającej obudowę komputera. Niektóre modele wyglądają jak duża listwa zasilająca, czego przykładem jest Legrand Keor Multiplug 800. Urządzenie zostało wyposażone w 6 gniazd zasilających (4 z podtrzymanie i 2 bez podtrzymania) i jedno gniazdo USB.

UPS typu offline oferuje moc czynną na poziomie 480 W (znamionowa 800 VA) i stabilizator napięcia. Jego mocną stroną jest również bardzo prosta obsługa i wygląd, dzięki któremu możemy bez estetycznego zgrzytu użyć go do zabezpieczenia np. domowego zestawu audio czy telewizyjnego.

APC Back BX500CI

Przykładem niedrogiego UPS-a typu line-interactive jest model APC Back BX500CI, wyposażony w 3 gniazda typu IEC C13. Urządzenie zapewnia 1,5-minutowe podtrzymanie działania podłączonych urządzeń przy 100-proc. obciążeniu. Przy obciążeniu o połowę mniejszym czas podtrzymania wydłuża się do 13 minut. Ciekawą funkcją UPS-a jest automatyczna diagnostyka – okresowo wykonywane testy pomagają zweryfikować sprawność sprzętu i z wyprzedzeniem reagować na ewentualne problemy.

Bluewalker PowerWalker VI 2200

Nieco wyższą półkę reprezentuje UPS Bluewalker PowerWalker VI 2200, wyposażony w 4 gniazda zasilające – po 2 typu schucko i 2 IEC C13, i gniazda RJ-11 i RJ-45. UPS zapewnia moc wyjściową 1200 W (2200 VA), a obsługę ułatwia wyświetlacz LCD.

Atutem jest także deklarowany przez producenta czas reakcji na poziomie 3 ms, układ AVR, automatyczny restart po przywróceniu zasilania, a także możliwość zimnego startu – zasilania podłączonych urządzeń po uruchomieniu bez podłączonego zasilania sieciowego.

Autor: Matylda Łańska