Data modyfikacji:

Awaryjne zasilanie domowego sprzętu. Przegląd UPS-ów do 1000 zł

Gdy specjaliści od energetyki przewidują nadchodzący blackout – rozległą awarię zasilania – warto zabezpieczyć się przed problemami. Jednym ze sposobów jest UPS. To awaryjny zasilacz, zdolny podtrzymać działanie naszych domowych sprzętów, a zwłaszcza komputera, po odcięciu prądu. Które UPS-y do 1000 zł są warte uwagi?
Wybór domowego UPS-a warto rozpocząć od odpowiedzi na dwa pytania: czym konkretnie jest ten sprzęt i czy urządzenie, kojarzone przede wszystkim z firmami, ma sens w zastosowaniach domowych?

UPS (z ang. Uninterruptible Power Supply) jest nazywany w Polsce zasilaczem awaryjnym, jednak nazwa nie oddaje w pełni funkcji urządzenia. Wynika to z faktu, że podtrzymanie zasilania (zazwyczaj kilkuminutowe) to tylko jedna z możliwości domowego UPS-a. Zasilacz tego typu pełni rolę nie tylko awaryjnego akumulatora, ale przede wszystkim zabezpieczenia, chroniącego nasz sprzęt elektroniczny przed skutkami różnych awarii zasilania.

Quer Micropower 600VA

Najtańszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest UPS off-line, który bez ingerencji przekazuje napięcie wejściowe bezpośrednio na wyjście, a zasilanie z akumulatora uruchamia po wykryciu spadku napięcia. Urządzenia tego typu zazwyczaj nie są polecane do domowego komputera, jednak mogą przydać np. do zasilenia kamery albo kasy fiskalnej.

Przykładem prostego, budżetowego UPS-a jest model Quer Micropower 600VA, zapewniający przy 75-proc. obciążeniu czas podtrzymania w przedziale 7-10 minut. UPS oferuje moc 600 VA / 360 W, dwa wyjściowe gniazda schucko (typ F) i czas reakcji na poziomie 2-6 ms. Po całkowitym rozładowaniu naładowanie do 90 proc. wymaga podłączenia zasilania na 6-8 godzin.

Nieskomplikowany UPS jest przyjazny dla portfela – za opisywany model zapłacimy około 160 zł.

Ever Eco 800 LCD

Kolejnym, nieco lepiej wyposażonym modelem UPS-a offline jest Ever Eco 800 LCD, oferujący moc 800 VA / 500 W. Urządzenie zostało wyposażone w stojącą obudowę typu tower i aż 8 gniazd IEC C13. 4 z nich zapewniają ochronę przepięciową, a 4 pozostałe – zarówno ochronę, jak i podtrzymanie działania w przypadku odcięcia zasilania. Producent podaje, że przy 100-proc. obciążeniu UPS zapewnia około 4 minuty działania, co w przypadku większości komputerów powinno wystarczyć do zapisania otwartych dokumentów i zakończenia pracy. Przy 50-proc. obciążeniu czas działania rośnie do 13 minut. Atutem sprzętu jest również ekran LCD, pokazujący parametry pracy, a także jednoprzyciskowe sterowanie, pozwalające na wybór różnych ustawień bezpośrednio na urządzeniu.

Za ten model UPS-a zapłacimy około 485 zł.

Legrand Keor Multiplug 800

UPS nie musi mieć formy skrzynki, przypominającej obudowę komputera. Niektóre modele wyglądają jak duża listwa zasilająca, czego przykładem jest Legrand Keor Multiplug 800. Urządzenie zostało wyposażone w 6 gniazd zasilających (4 z podtrzymanie i 2 bez podtrzymania) i jedno gniazdo USB. UPS typu offline oferuje moc czynną na poziomie 480 W (znamionowa 800 VA) i stabilizator napięcia. Jego mocną stroną jest również bardzo prosta obsługa i wygląd, dzięki któremu możemy bez estetycznego zgrzytu użyć go do zabezpieczenia np. domowego zestawu audio czy telewizyjnego.

Za ten model UPS-a zapłacimy około 430 zł.

UPS line-interactive z AVR

Wśród konsumenckich UPS-ów popularne są modele line-interactive, oferujące – względem urządzeń offline – kilka istotnych usprawnień. Należą do nich przede wszystkim bardziej rozbudowane funkcje śledzące parametry prądu – poza monitorowaniem napięcia, urządzenia line-interactive sprawdzają także częstotliwość napięcia i kąt przesunięcia fazowego, zapewniając szybszy, liczony w milisekundach czas reakcji. Ponieważ zasilacze komputerowe mają zazwyczaj tzw. hold time (czas podtrzymania prądu) przekraczający 15 ms, krótszy od tej wartości czas reakcji UPS-a zapewnia bezproblemowe podtrzymanie działania sprzętu.

Istotnym udogodnieniem jest również stosowany powszechnie (także w niektórych UPS-ach offline) układ AVR (ang. Automatic Voltage Regulation). Jego zadaniem jest automatyczna regulacja napięcia, dzięki czemu, nawet gdy nastąpią znaczne wahania napięcia w sieci (brownout), UPS może nadal pracować w trybie sieciowym. Zamiast przełączyć zasilanie na akumulator, UPS – w akceptowalnym zakresie wahań (często to 8-10 proc.) - koryguje napięcie do pożądanej wartości, nie zmieniając sposobu zasilania.

APC Back BX500CI

Przykładem niedrogiego UPS-a typu line-interactive jest model APC Back BX500CI, wyposażony w 3 gniazda typu IEC C13. Urządzenie zapewnia 1,5-minutowe podtrzymanie działania podłączonych urządzeń przy 100-proc. obciążeniu. Przy obciążeniu o połowę mniejszym, czas podtrzymania wydłuża się do 13 minut. Ciekawą funkcją UPS-a jest automatyczna diagnostyka akumulatora – okresowo wykonywane testy pomagają zweryfikować sprawność sprzętu i z wyprzedzeniem reagować na ewentualne problemy.

UPS tego typu kosztuje około 260 zł.

Bluewalker PowerWalker VI 2200

Nieco wyższą półkę reprezentuje UPS Bluewalker PowerWalker VI 2200, wyposażony w 4 gniazda zasilające – po 2 typu schucko i 2 IEC C13, i gniazda RJ-11 i RJ-45. UPS zapewnia moc wyjściową 1200 W (2200 VA), a obsługę ułatwia wyświetlacz LCD. Atutem jest także deklarowany przez producenta czas reakcji na poziomie 3 ms, układ AVR, automatyczny restart po przywróceniu zasilania, a także możliwość zimnego startu – zasilania podłączonych urządzeń po uruchomieniu bez podłączonego zasilania sieciowego.

Eaton Ellipse PRO 850FR

UPS przeznaczony dla bardziej wymagających może pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Urządzenie oferuje moc wyjściową 510 W i zostało wyposażone w 4 gniazda zasilające, zapewniające 1 minutę podtrzymania przy pełnym obciążeniu. Sprzęt został wyposażony nie tylko w system AVR, ale także w zaawansowany ogranicznik przepięć i funkcję EvoCOntrol, pozwalającą na zaoszczędzenie nawet 20% energii. Urządzenie zapewnia również ochronę dla podłączonych urządzeń sieciowych (wtyczki telefoniczna i LAN).

Za ten model zapłacimy ok. 830 zł.

Który model wybrać?

Jaki UPS wybrać? Powszechną praktyką producentów jest podawanie przede wszystkim mocy wyjściowej urządzeń i czasu podtrzymania – szczegóły, dotyczące np. pojemności zastosowanych akumulatorów są zazwyczaj ukryte w specyfikacji technicznej. Z tego powodu przed wyborem UPS-a konieczne jest zastanowienie się, jakie urządzenia będą do niego podpięte. 

W przypadku komputera stacjonarnego trzeba uwzględnić nie tylko jednostkę centralną, ale także monitor i różne podłączone peryferia, jak np. głośniki. Dopiero znając zapotrzebowanie naszego sprzętu na moc możemy zastanawiać się, czy przykładowe, 2-minutowe podtrzymanie przy obciążeniu 80 proc. w przypadku np. 500-watowego UPS-a spełnia nasze potrzeby.

Autor: Matylda Łańska

Przeczytaj również

Test projektora Epson  EH-TW750

Test projektora Epson EH-TW750

2020-11-30
Projektor multimedialny Epson EH-TW750 ma sprawdzić się zarówno podczas oglądania filmów, jak i grania na konsoli. Producent zapewnia, że takich parametrów urządzenia nie znajdziemy u konkurencji. Sprawdzamy, jak projektor Epsona sprawdza się w praktyce!
biurko

Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

2020-10-26
Dowiedz się, jakie wymiary biurka będą dla ciebie najbardziej odpowiednie.
kombinezon ochronny

Jaki kombinezon ochronny kupić?

2020-10-14
Kombinezon ochronny ochroni przed szkodliwą substancją całe ciało. Sprawdź, jakie są typy kombinezonów ochronnych i jaki wybrać.
kosmetyki

Jak zrobić płyn dezynfekujący domowym sposobem?

2020-10-14
Zastanawiasz się jak zrobić żel antybakteryjny i płyn do dezynfekcji domowym sposobem? Sprawdź nasze propozycje.
rękawiczki gumowe

Rękawiczki gumowe. Przed czym chronią? Jakie kupić?

2020-10-06
Rękawiczki gumowe są bardzo przydatne w domu. Zobacz, kiedy sięgać po rękawiczki gumowe i przed czym mogą cię uchronić.
kartka urodzinowa diy

Kartka urodzinowa DIY. Pomysł na kartki urodzinowe robione ręcznie

2020-09-30
Prezent już kupiony, ale oprócz niego chcielibyście wręczyć solenizantowi coś jeszcze? Świetnym pomysłem jest kartka urodzinowa DIY. Zapraszamy do wpisu, w którym przygotowaliśmy dla was pomysły na kartki urodzinowe ręcznie robione. Przekonajcie się sami, że taki upominek może być niezwykłą pamiątką.
gadżety do domu

Kreatywne i przydatne gadżety do domu

2020-09-18
Szukasz ciekawych i przydatnych gadżetów do kuchni, pokoju czy łazienki? Nowoczesne bajery potrafią znacznie uprościć życie, a wielbicielom technologii dostarczą dużo radości. Jakie gadżety do domu wybrać? Sprawdź nasz przegląd ciekawych produktów!
projektor

Jaki projektor do gier wybrać?

2020-08-19
Projektory stanowią alternatywę dla standardowych monitorów komputerowych oraz telewizorów. Sprawdź w artykule, jaki projektor do gier wybrać.