Data modyfikacji:

Barometr w domu. Jaki kupić?

W dzisiejszych czasach, dzięki dostępowi do mediów, możemy w dowolnej chwili sprawdzić prognozę pogody. Często jednak przekazywane przez meteorologów prognozy są niedokładne, bo dotyczą danego regionu, a nie naszej najbliższej okolicy. Posiadanie własnego barometru może rozwiązać ten problem. Jak wybrać właściwy barometr? Sprawdź.

Czym jest barometr ciśnieniowy?

Barometr to znany od kilku wieków przyrząd służący do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Pierwsze urządzenie tego typu zostało zbudowane przez Evangelistę Torricellego, włoskiego fizyka i matematyka, w 1643 roku.

Dawniej barometry znajdowały się w większości domów i pomagały w określeniu prognozy pogody. Obecnie nie są już tak popularne, ponieważ przyzwyczailiśmy się do łatwego dostępu do informacji o pogodzie. Posiadanie własnego barometru jest jednak dużą wygodą. Jego odczytywanie nie jest skomplikowane i pozwala dokładnie przewidzieć pogodę, a do tego samo urządzenie jest bardzo efektownym dodatkiem w każdym domu.

Jak działa barometr sprężynowy?

Istnieją dwa główne rodzaje barometrów analogowych: cieczowy i sprężynowy. Barometr sprężynowy jest zdecydowanie lepszy do użytku domowego. Wraz ze zmieniającym się ciśnieniem blaszka znajdująca się w barometrze ulega zniekształceniu, co powoduje ruch wskazówki. Drugą znajdującą się w barometrze wskazówkę ustawiamy samodzielnie i po tym, jak ruchoma wskazówka wyprzedzi tę ustawioną przez nas, wiemy, że ciśnienie spada. Kiedy nasza wskazówka będzie znajdować się przed tą ruchomą, to znak, że ciśnienie rośnie. 

A może barometr elektroniczny?

Barometr elektroniczny to bardzo ciekawy zamiennik dla tradycyjnych urządzeń pomiarowych. Dzięki wbudowanemu półprzewodnikowemu czujnikowi urządzenie pozwala na precyzyjne określenie zmian ciśnienia. Rozwój nowych technologii, a przez to również miniaturyzacja systemów, sprawił, że barometry elektroniczne są często umieszczane w zegarkach.

Na rynku dużym zainteresowaniem cieszą się również nowoczesne stacje pogodowe, które pozwalają określić nie tylko nadchodzący niż lub wyż, ale także połączone są z termometrem i higrometrem, co pozwala na kompletny obraz zmian pogody.

Co oznaczają wyże i niże?

Chcąc korzystać z barometru, należy pamiętać, że sam barometr pomoże nam zebrać dane, które w celu ustalenia prognozy pogody musimy zinterpretować. Przydaje się znajomość podstawowych pojęć, a szczególnie: definicji wyżu i niżu.
  • Wyże, inaczej nazywane antycyklonami, to zjawiska atmosferyczne, które oznaczają, że powietrze opada.
  • Niże natomiast nazywane są cyklonami i powodują, że powietrze się unosi, przez co powstają chmury.
Nadchodzący wyż najczęściej zapowiada stabilną pogodę z bezchmurnym niebem, a niż zwiastuje pochmurne, deszczowe i wietrzne dni. Oczywiście szybkie zmiany ciśnienia mogą powodować różne anomalie. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przewidzieć pogodę, warto sięgnąć po poradniki meteorologiczne. 

Jaki barometr wybrać?

Przede wszystkim przed wyborem odpowiedniego urządzenia należy zastanowić się nad naszymi potrzebami. Jeśli oczekujemy szybkiego obrazu zmian, z pewnością barometr elektroniczny lub stacja pogodowa będą wygodniejszym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku. gdy chcemy od czasu do czasu sprawdzać zmiany ciśnienia i być posiadaczami eleganckiej ozdoby domu, to zdecydowanie lepiej wybrać tradycyjny barometr sprężynowy.
Autorka: Oliwia Stradowska