Data modyfikacji:

Co to jest malakser? Polecane modele

Malakser to wielofunkcyjne urządzenie, które znacznie ułatwia i przyspiesza pracę w kuchni. Służy do siekania, tarcia i mielenia produktów. Pomoże pokroić warzywa, zrobić masło orzechowe czy puree. Czym różni się malakser od miksera i blendera? Jak wybrać najlepsze urządzenie? Sprawdź!

Malakser. Co warto o nim wiedzieć?

Zastanawiasz się nad różnicą miezy malakserem a blenderem? Nie wiesz, który z produktów kupić? Mamy dla ciebie krótki poradnik oraz ranking polecanych malakserów.

  1. Co to jest malakser?
  2. Najlepszy malakser – jak wybrać?

Co to jest malakser?

Czym właściwie jest malakser? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy utożsamiają go z robotem kuchennym, inni zaś mówią, że jest to określenie specjalnej przystawki do robota czy sokowirówki. Pewne jest to, że malakser to przyrząd kuchenny służący do siekania, tarcia, szatkowania i mielenia produktów. To zamknięta od góry misa, w której znajdują się specjalne ostrza. W zależności modelu może on mieć aż kilka różnych tarcz do krojenia. Z pomocą tego urządzenia szybko posiekasz cebulę i warzywa do sałatki, zmielisz mięso, zetrzesz ser czy też przyrządzisz zupę-krem.

Malakser a mikser

Różnica między malakserem a mikserem jest oczywista. Podczas gdy pierwsze urządzenie sieka, rozdrabnia i mieli produkty, drugie służy do mieszania i ucierania masy. Za pomocą miksera można ubić jajka na puch, utrzeć krem i wyrobić ciasto drożdżowe. Nie posłuży jednak do krojenia i rozcierania, z czym z kolei poradzi sobie malakser.

Malakser a blender

Rozróżnienie malaksera od blendera nie jest takie proste. Można jednak przyjąć, że pierwsze urządzenie ma kształt misy z ostrzami do siekania i rozdrabniania. Blender natomiast występuje albo w formie ręcznej, albo kielichowej. Pozwala przygotować koktajl, zupę-krem czy masło orzechowe, jednak nie służy do krojenia.

Najlepszy malakser – jak wybrać?

Wybierając malakser, zwróć uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze sprawdź, jaka jest moc urządzenia. W domowym użytkowaniu wystarczy już 700-800 W, jednak im wyższa wartość, tym lepiej. Sprzęt o niższej mocy będzie szybciej się przegrzewał, a także może nie poradzić sobie z twardszymi produktami.

Drugą kwestią jest pojemność misy. Dołączone do blenderów minimalaksery pozwolą pokroić czy zmielić jedynie niewielką ilość produktów, inaczej sprawa wygląda w przypadku dużych urządzeń wchodzących w składu robotów kuchennych. Zwróć też uwagę na ilość i rodzaj przystawek.

Philips Viva Collection – niedrogi, wielofunkcyjny malakser świetnej jakości

Pierwsze miejsce w rankingu najlepszych malakserów zdobywa urządzenie marki Philips.  Posiada aż 28 funkcji, w tym blender, młynek do mielenia oraz kilka tarcz, dzięki którym poszatkujesz i pokroisz produkty na wiele różnych sposobów. Spora misa malaksera przyspiesza i ułatwia pracę w kuchni. Sprzęt jest doskonałym połączeniem  funkcjonalności i niskiej ceny.

Dane techniczne:

  • moc: 750W
  • funkcje malaksera: 4 tarcze do krojenia, młynek do mielenia (28 funkcji)

Bosch MUM58364 – wielozadaniowy robot kuchenny z malakserem i innymi funkcjami

Kolejnym polecanym urządzeniem z funkcją malaksera jest Bosch MUM58364. Choć jest znacznie droższy niż inne modele w rankingu, warto mu się przyjrzeć ze względu na mnogość funkcji i doskonałą jakość. Posiada trzy tarcze umożliwiające siekanie i rozcieranie na pięć różnych sposobów, nakładki do krojenia w równą kostkę, ścierania ziemniaków, mielenia czy wyciskania cytrusów, a także hak i mikser. Jeśli zastanawiasz się między wyborem malaksera a blendera, to to urządzenie spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Dane techniczne:

  • moc: 1000W
  • funkcje malaksera: 3 tarcze o 5 funkcjach, tarcza do ścierania ziemniaków, maszynka do mielenia, wyciskarka

Philips Avance Collection HR7778/00 – doskonały malakser o dużej mocy i ponad 30 funkcjach

Zestawienie otwiera robot kuchenny z malakserem marki Philips. Posiada cztery tarcze do krojenia i tarcia, wyciskarkę do owoców, a także końcówki do ubijania. Technologia PowerChop umożliwia idealne siekanie miękkich i twardych produktów, a wysoka moc i duża misa czynią sprzęt wydajnym i łatwym w użytkowaniu.

Dane techniczne:

  • moc: 1300W
  • funkcje malaksera: 4 tarcze do krojenia, wyciskarka, sokowirówka (32  funkcje)

Autorka: Olga Wacholc