Data publikacji:

Czy warto kupić iPhone’a XR? Sprawdź naszą recenzję!

Po niemal miesiącu testowania, na warsztat bierzemy jeden z najnowszych telefonów sygnowanych kultowym jabłuszkiem. Czy warto kupić iPhone’a XR? Jak telefon poradził sobie w naszych testach? Zobaczcie sami. 

iPhone XR – wyróżnia go design 

Zacznijmy od początku, a więc od samego opakowania. Telefon przychodzi do nas w solidnym, smukłym pudełku wykonanym z grubej, matowej tektury. Dbałość o szczegóły i minimalistyczny design z pewnością przypadną do gustu fanom dobrego wzornictwa. Do telefonu dołączono:

  • krótką instrukcję
  • zasilacz USB o mocy 5 W
  • przewód z Lightning na USB
  • EarPods ze złączem Lightning

  • Pierwsza rzecz, na którą zwróciłam uwagę, to ciężar iPhone XR. Przy początkowych zabawach urządzeniem, telefon wydał mi się stosunkowo ciężki. Z danych podanych przez producenta wynika, że iPhone XR waży 194 g, czyli mniej niż iPhone 8 Plus (202 g) i iPhone XS Max (208 g). Jest to rzecz, do której będą musieli się przyzwyczaić użytkownicy przesiadający się na iPhone XR ze starszych modeli. 

    Wytrzymała bateria

    Jedną z największych zalet tego modelu jest bez wątpienia jego bateria. Producent zapewnia, że iPhone XR cechuje się aż do 1,5 godziny dłuższą pracą baterii w porównaniu do iPhone 8 Plus. Co więcej, w wielu testach wydajności pracy iPhone XR dorównuje lub przewyższa model XS. Telefon został wyposażony w wytrzymałą baterię litowo-jonową. Warto podkreślić, że iPhone XR wspiera technologię szybkiego ładowania, choć specjalną ładowarkę musisz dokupić osobno.

    Jak bateria iPhone XR sprawdza się w codziennym życiu? Telefon bez dodatkowego ładowania wytrzymuje cały dzień nawet intensywnego użytkowania. To model stworzony dla osób, które przed ekranem telefonu potrafią spędzić wiele długich godzin. Dodatkowo iPhone XR może pochwalić się naprawdę dobrą wydajnością. Korzystanie z telefonu jest intuicyjne, a aplikacje działają bez zarzutu. Procesor A12 Bionic z 3GB pamięcią RAM pozwala na komfortowe oglądanie filmów, granie w gry i pracę z wieloma aplikacjami. Apple po raz kolejny udowadnia, że system iOS jest świetnie zoptymalizowany.

    Wyświetlacz iPhone XR bez zaskoczeń

    IPhone XR wyróżnia duży wyświetlacz o przekątnej 6,11 cala. Ekran podciągnięty został do krawędzi urządzenia z charakterystycznym wcięciem u góry na przedni aparat. Po bokach telefonu umieszczone zostały charakterystyczne ramki, większe niż w przypadku XS i XS Max, jednak nie przeszkadzają one w codziennym użytkowaniu.

    Smartfon wyposażony został w wyświetlacz Liquid Retina HD, co jest dużym krokiem naprzód w porównaniu z wyświetlaczem iPhone 8 Plus. Przed wejściem tego modelu na rynek niektórzy obawiali się niskiej rozdzielczości obrazu. W praktyce okazało się, że jest ona na bardzo dobrym poziomie, a obraz jest ostry. Wyświetlacz LCD Multi-Touch został wykonany w technologii IPS.

    Warto dodać, że głębia kolorów jest zadowalająca, ale odbiega od jakości prezentowanej w ekranach OLED. Ekrany OLED cechuje idealne nasycenie kolorów i nieskończona czerń. W przypadku iPhone XR rozdzielczość 1792 x 828 pikseli przy 326 pikselach na cal i technologia True Tone sprawiają, że korzystanie z iPhone XR jest naprawdę satysfakcjonujące. Dzięki kontrastowi na poziomie 1400:1 ekran dobrze oddaje głębie kolorów – zarówno w przypadku zdjęć, jak i oglądania filmów.
    IPhone XR, mimo że nie należy do małych i lekkich telefonów, to dobrze leży w dłoni. Wysokość 150,9 mm i szerokość 75,7 mm pozwalają na wygodne korzystanie z modelu. Smartfon jest mniejszy od starszego modelu 8 Plus i najnowszego XS Max, ale jest przy tym grubszy.

    A wykonanie?

    iPhone dziesięć R z obu stron wykonany jest z wysokogatunkowego, grubego szkła. Producent zapewnia, że telefon cechuje klasa IP67 zgodnie z normą IEC 60529. Oznacza to, że iPhone XR trzymać możemy w wodzie na głębokości 1m nawet do 30 minut. Mimo to – nie polecamy tego telefonu osobom prowadzącym intensywny tryb życia. Pierwsze, dość głębokie rysy na ekranie pojawiły się w ciągu dwóch tygodni korzystania z urządzenia. Dodatkowo na telefonie bardzo szybko osadza się brud i kurz. W tym przypadku konieczne będzie zaopatrzenie się w dodatkową folię, która ochroni ekran przed czynnikami zewnętrznymi. Nie obejdzie się też bez dokupienia obudowy zabezpieczającej telefon przed brudem. 

    Do wyboru, do koloru

    Dużym plusem iPhone XR jest bez wątpienia szeroka kolorystyka. Możesz wybierać spośród klasycznej czerni i bieli. Nie zabrakło propozycji dla osób lubiących wyróżniać się z tłumu – iPhone XR jest dostępny w wersji niebieskiej, żółtej i koralowej. Do sprzedaży trafił też iPhone XR z serii (PRODUCT)RED, którego zakup wspiera Globalny Fundusz na rzecz walki z AIDS. Ja testowałam wersję czarną i muszę przyznać, że design propozycji od Apple naprawdę cieszy oko. Wtopione w tylną część telefonu, aluminiowe jabłuszko sprawia, że aparat wygląda  elegancko i modnie.

    iPhone XR – jakie robi zdjęcia?

    Czy iPhone XR jest smartfonem fotograficznym? Jak wiadomo smartfony fotograficzne są dedykowane dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Co prawda aparat 12 MP nie został wyposażony w obiektyw szerokokątny i teleobiektyw (tak jak ma to miejsce w modelach 8 Plus i XS Max), ale iPhone XR dobrze sobie radzi z robieniem zdjęć i nagrywaniem video. Przy zdjęciach robionych po zmroku utrzymuje się charakterystyczna, żółto-pomarańczowa poświata. Jednak iPhone XR świetnie radzi sobie ze zdjęciami za dnia – zarówno podczas kiepskiej pogody, jak i w pełnym słońcu. Optyczna stabilizacja obrazu w widoczny sposób dba o ostrość zdjęć – funkcję tę warto włączyć szczególnie podczas robienia filmów w rozdzielczości 4K.
    Przednia kamera 7 MP z aparatem True Depth pozwala na robienie selfie naprawdę dobrej jakości. Sporą poprawę widać także podczas łączenia się przednią kamerą poprzez FaceTime – obraz jest dobrej jakości, a kamera prawidłowo oddaje kolory i ich głębię.  Tylna kamera w iPhone XR została uzupełniona o tryb portretowy z udoskonalonym efektem bokeh i funkcją kontroli głębi ostrości. iPhone XR dobrze sobie radzi w fotografii osób, krajobrazów i szczegółów, a drugi obiektyw nie jest potrzebny.  

    Nowe funkcje 

    Charakterystyka techniczna tego modelu wypada naprawdę dobrze. iPhone XR plus otrzymał za uwzględnienie opcji Animoji i Memoji, które wysyłać można w iMessage. Dużym ułatwieniem życia jest także odblokowanie telefonu za pomocą Face ID. Technologia ta jest na tyle rozwinięta, że bez problemu rozpozna naszą twarzą w różnych okolicznościach – podczas noszenia czapki, okularów czy w kiepskim oświetleniu.

    iPhone'a XR można ładować bezprzewodowo – telefon współpracuje z ładowarkami Qi. Ładowarka tego typu nie jest jednak sprzedawana w zestawie i musisz ją kupić oddzielnie. Podkładka do ładowania dostępna w Apple to koszt rzędu ponad 200 złotych, ale w Internecie znajdziesz tańsze alternatywy. 

    Warto czy nie?

    Podsumowując – czy warto kupić iPhone XR? Apple obiecywało, że iPhone XR ma cechować się zaawansowaną technologią w atrakcyjnej cenie.Tylko jedno z tych założeń zostało spełnione. Wydajność, aparat i bateria – to najmocniejsze strony iPhone’a XR. Cena iPhone XR w wersji podstawowej (64 GB) to obecnie ponad trzy i pół tysiąca złotych. iPhone XR 128 GB kosztuje niemal cztery tysiące złotych. Natomiast za wersję 256 GB musisz zapłacić niemal pięć tysięcy złotych. iPhone XR będzie dobrym wyborem dla osób, które cenią najnowsze rozwiązania technologiczne i chcą być zawsze na bieżąco. Jeśli nie przeszkadza ci mniejszy wyświetlacz, być może powinieneś wybrać model 8 Plus lub X, który kosztuje niemal tyle, co opisywany XR.
    Autor: Patrycja Hendzel