Data modyfikacji:

Dlaczego warto wybrać zabawki z drewna?

Zabawki z drewna są aktualnie bardzo popularne i rodzice coraz chętniej kupują je swoim dzieciom. W poniższym wpisie zastanowimy się nad tym, jakie zalety mają takie zabawki. Ponadto podpowiemy, na co zwracać uwagę, kupując je dla swojej pociechy oraz jakie wybrać – zarówno dla malucha, jak i nieco starszego dziecka. Zapraszamy do lektury!
zabawki z drewna

Zabawki z drewna – poznaj ich zalety

Zabawki z drewna mają wiele zalet! Jakich? Poznaj te najważniejsze i przekonaj się, że to świetny wybór dla twojej pociechy.

Są ekologiczne

Ekologiczne podejście do życia praktykuje coraz więcej osób. Zmiany klimatu tylko utwierdzają nas w tym, że pora wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o planetę.

Pierwszym krokiem do bycia eko może być m.in. ograniczenie plastiku. Nie kupujemy plastikowych reklamówek, nie pakujemy w plastik warzyw czy owoców, a nawet możemy kupować dziecku mniej plastikowych zabawek. Świetną alternatywą dla nich jest właśnie drewno. To surowiec naturalny, który rozkłada się znacznie szybciej niż plastik – szacuje się, że około kilkudziesięciu lat. Plastik może rozkładać się nawet około tysiąca lat!

Są trwałe

Jako rodzic doskonale wiesz, że twoja pociecha testuje swoje zabawki na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich zdają ten test, a inne niekoniecznie. Kupując zabawki z drewna, masz pewność, że będą one odporne na wszelkie ekstremalne sytuacje – nawet rzucanie z dużej wysokości.

Są bezpieczne

Wiąże się to bezpośrednio z trwałością drewnianych zabawek. Naprawdę ciężko je zniszczyć, a więc nie zranią dziecka ułamanymi krawędziami, tak jak może zrobić to zabawka plastikowa. Nie wspominając już o tym, że drewniane zabawki są odpowiednie nawet dla maluchów, które często wkładają zabawki do buzi – drewno to surowiec naturalny, a więc jest nietoksyczny.

Pobudzają dziecięcą kreatywność

Na rynku znajdziesz zabawki, które same jeżdżą, wydają dziesiątki dźwięków, świecą i dostarczają dziecku wiele różnych bodźców. To oczywiście wspomaga rozwój malucha, ale też nieco go rozleniwia – szczególnie jeśli chodzi o starsze dzieci powyżej 4. roku życia. Zabawki drewniane z pewnością pobudzą kreatywność twojej pociechy. Twoje dziecko będzie musiało się nagimnastykować i nieco wysilić, aby odkryć dziesiątki różnych zastosowań drewnianych zabawek, np. klocków.

Łatwo utrzymać je w czystości

Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką lub umyć w wodzie z odrobiną mydła, następnie wysuszyć i gotowe – znowu można się nimi bawić! Brak chropowatych powierzchni, różnych faktur, struktur i materiałów jedynie przyspiesza czyszczenie takich zabawek.

Ponadczasowy zakup na lata

Zabawki drewniane są trwałe, a więc będą w twojej rodzinie nawet przez kilka pokoleń! Dzięki temu są wspaniałą rodzinną pamiątką.

Drewniane zabawki dla dzieci – na co zwracać uwagę, kupując je dla dziecka?

Kupując drewniane zabawki swojemu dziecku, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich? Poniżej omawiamy te najważniejsze.

Atesty i certyfikaty

Dzięki nim masz pewność, że zabawka została odpowiednio sprawdzona pod kątem jej bezpieczeństwa i przeznaczenia dla dzieci. Przede wszystkim sprawdź, czy zabawka posiada certyfikat CE, czyli taki, który muszą posiadać wszystkie zabawki trafiające na rynek europejski. Dzięki temu masz pewność, że zabawka spełnia wszystkie normy i przepisy bezpieczeństwa obowiązujące na rynku UE.

Niektóre zabawki mają również oznaczenie i rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Przy zabawkach wykonywanych z drewna powinniście szukać także certyfikatu FSC – oznacza to, że zabawka została wykonana z poszanowaniem środowiska, a przy jej produkcji ograniczono użycie środków chemicznych. A to tylko niektóre z certyfikatów.

Wykończenie zabawki

Drewniana zabawka nie powinna mieć wszelkiego rodzaju zagięć, wystających drzazg, złamań czy ostrych krawędzi. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że podczas zabawy wasz maluch jest bezpieczny.

Lakiery, barwniki, oleje użyte do produkcji zabawki

Producenci z reguły zabezpieczają dziecięce zabawki lakierami czy olejami, a także nadają im unikalne kolory, które zachecają do zabawy. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że w trakcie procesu produkcji użyto bezpiecznych substancji. Wszystko powinno więc być zatem wyszczególnione na opakowaniu, a jako rodzice musicie to sprawdzić.

Najbezpieczniejsze będą oczywiście substancje naturalne. Tutaj jednak uwaga dla alergików – dzieci mogą być przecież uczulone na niektóre naturalne produkty, np. orzechy, których użyto do produkcji substancji przeznaczonych dalej do zabezpieczenia zabawki.

Dopasuj zabawkę do wieku dziecka

To podstawa w wyborze odpowiedniej drewnianej zabawki. Modele dla dzieci starszych mogą mieć drobne elementy, które z kolei nie będą bezpieczne dla maluszków. Zwracajcie zatem uwagę na oznaczenia wieku – one nie są jedynie wymysłem producenta.

Zabawki z drewna dla dzieci – polecane modele z podziałem na wiek

Szukasz odpowiednich zabawek z drewna dla własnej pociechy? Sprawdź poniżej, jakie kupić dla malucha, przedszkolaka i starszego dziecka.

Dla dziecka do lat 3

Takim maluchom z pewnością spodobają się drewniane klocki. Wasza pociecha będzie mogła układać je na wiele różnych sposobów, co zdecydowanie pobudzi jej kreatywność. Dodatkowo niektóre drewniane klocki mogą także uczyć, np. cyferek lub literek.

Dzieciom do lat 3 spodobają się również wszelkiego rodzaju drewniane jeździki, np. samochodziki. Dla takiego malucha warto kupić też sorter. Taka zabawka wspomaga umiejętności manualne, poprawia sprawność i precyzję u twojej pociechy, a nawet uczy rozróżniania kolorów czy kształtów.

Słyszeliście o tablicach sensorycznych? Te mogą być wykonane również z drewna. Podobne tablice pobudzają dziecięcą kreatywność i zaspokajają ciekawość malucha. Nie zapominajmy także o wszelkiego rodzaju układankach z drewnianych puzzli czy zabawkach typu pchacze – te ostatnie wspomagają u malucha naukę chodzenia.

Dla dziecka w wieku 3-6 lat

Puzzle, tory, klocki, samochodziki, figurki, labirynty, zestawy konstrukcyjne, drewniane instrumenty, a także zabawki typu sznurowanki – dla dziecka w wieku od 3 do 6 lat znajdziecie naprawdę wiele różnych propozycji.

Drewniane zabawki dla dziewczynki 3-6 lat

Drewniane zabawki dla chłopca 3-6 lat

Dla dziecka w wieku 6-11 lat

Liczydła, domino, bączki, drewniane zabawki edukacyjne, układanki i puzzle. Poniżej ciekawe propozycje idealne zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki.

Drewniane zabawki dla dziewczynki 6-11 lat

Drewniane zabawki dla chłopca 6-11 lat

A twój maluch bawi się drewnianymi zabawkami? Jeśli nie, to koniecznie kup mu kilka takich modeli – jesteśmy pewni, że mu się spodobają. Ponadto, tak jak już wspominaliśmy, takie zabawki są eko, a twoje dziecko będzie z nimi bezpieczne.

A jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych zabawek, to zerknij na Ceneo.pl – znajdziesz tam wiele ciekawych modeli ze wszystkimi wymaganymi atestami.

Autorka: Klaudia Borycka