Data modyfikacji:

Jak leczyć chrapanie? Sposoby na chrapanie

Czy wiesz, że co trzeci człowiek chrapie? To uciążliwy problem, który na szczęście rzadko jest objawem poważnej choroby. Sprawdź, jak leczyć chrapanie. Dowiedz się, jakie są przyczyny chrapania i poznaj leki na chrapanie bez recepty.

chrapanie

Co na charapanie?

Z badań wynika, że objawy chrapania występują u ponad 40% populacji. Kto jest bardziej narażony na wystąpienie takiego problemu? Z pewnością będą to osoby otyłe, pijące alkohol, przyjmujące leki nasenne lub spożywające przed snem duże posiłki.

Nie tylko mężczyźni mają ten problem. Udowodniono, że kobiety powyżej 50. roku życia równie często szukają sposobów na chrapanie.

Co to jest chrapanie?

Najprościej mówiąc, jest to zjawisko akustyczne powstające w trakcie snu. Śpiącej osobie rozluźniają się mięśnie podniebienia, zwęża się gardło, a powietrze wlatujące i wylatujące z ust zaczyna wibrować – innymi słowy, dochodzi do chrapania.

U niektórych droga przepływu powietrza może zostać całkowicie zamknięta – dochodzi wtedy do bezdechu sennego. Człowiek na chwilę całkowicie przestaje oddychać i chrapać. Może mieć to bardzo poważne konsekwencje.

Pamiętajmy, że chrapanie to nie jest choroba. To jedynie objaw niewłaściwych zdarzeń zachodzących w organizmie.

Sprawdź również, jakie łóżko do sypialni na wygodny sen

Dlaczego chrapiemy? Przyczyny chrapania

Aby odpowiedzieć sobie, jak leczyć chrapanie, przyjrzyjmy się jego przyczynom.

Otyłość

Ludzie o zwiększonej masie tłuszczowej borykają się z problemami układu sercowo-naczyniowego. Warto wtedy zainwestować w dobrą dietę, zdrowy i aktywny tryb życia i zawalczyć o swoje zdrowie. Pozbędziemy się na pewno dwóch rzeczy – chrapania i dodatkowych kilogramów.

Skrzywiona przegroda nosowa, przerost nasady języczka, nadmiernie wydłużone podniebienie, polipy nosa

Wszystkie te dolegliwości powodują, że trudniej nam się oddycha. W takich przypadkach należy się zgłosić do lekarza, który zdecyduje, czy nasz przypadek kwalifikuje się do operacji czy należy zastosować inne sposoby radzenia sobie z chrapaniem.

Płeć

Mężczyźni mogą zacząć chrapać wcześniej niż kobiety. Wiąże się to z budową anatomiczną obręczy szyi.

Przerost migdałków (zwłaszcza trzeciego)

Czy wiesz, że dzieci też mogą chrapać? Oczywiście zdrowe dzieci nie chrapią. Problem może się pojawić, jeśli twoja pociecha cierpi na nawracające zapalenie migdałków.

Jak leczyć chrapanie u dziecka? Wówczas jedyną skuteczną metodą wyleczenia jest usunięcie migdałków. Po zabiegu chrapanie nie będzie występować.

Alergia

Najbardziej charakterystycznym objawem alergii jest katar i zatkany nos, co negatywnie wpływa na komfort oddychania. Efektem tego może być chrapanie.

Sposobem na chrapanie jest wówczas leczenie objawów alergii, a nie samego chrapania. Lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub rozpoczęcie odczulania przeciwko konkretnym antygenom, na które organizm się uczulił.

Palenie papierosów

Większość palaczy chrapie. Co na chrapanie w tym wypadku? Zerwanie z nałogiem.

Późne kolacje

To, jak jemy i kiedy, ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu spania. Dietetycy zalecają spożywanie ostatniego posiłku trzy godziny przed snem. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm, aby procesy metaboliczne poradziły sobie ze skonsumowanym jedzeniem.

Oczywiście równie ważne jest to, co jemy na kolację – starajmy się, by nie były to potrawy ciężkie, z dużą ilością tłuszczu. Wybierz raczej coś lekkiego – może lekka sałatka warzywna?

Picie alkoholu

Nie należy też pić alkoholu przed snem. Powoduje on zwiotczenie mięśni gardzieli i języka oraz zakłóca pracę ośrodka oddechowego w mózgu. Lepiej nie stosować też leków nasennych, bo podobnie jak alkohol mogą sprzyjać chrapaniu.

Sposób spania

Zdaniem specjalistów spanie na brzuchu lub na plecach wzmaga chrapanie. Aby nie wydawać niechcianych dźwięków, należy spać w pozycji bocznej, na płaskiej poduszce, wówczas organizm łatwiej kontroluje oddech.

Jak leczyć chrapanie?

Istnieje wiele różnych skutecznych sposobów na chrapanie. Dzielą się na mniej i bardziej inwazyjne. Oczywiście krzywa przegroda nosowa, obecność polipów w jamie nosowej i przerost migdałków są bezwzględnym wskazaniem do leczenia u specjalisty. Jednak w wielu przypadkach domowe sposoby na chrapanie i leki na chrapanie z apteki poradzą sobie z tą wstydliwą dolegliwością.

Chrapanie – jaki lekarz pomoże?

W zależności od przyczyny, która wywołuje chrapanie, lekarzem, do którego należy się zgłosić, jest laryngolog, chirurg lub alergolog. W pierwszej kolejności warto zapisać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi z tobą wywiad, zbada cię klinicznie, zleci wykonanie badań dodatkowych lub od razu pokieruje cię do odpowiedniego specjalisty, który pomoże ci się pozbyć tego problemu.

Sposoby na chrapanie

Pierwszym sposobem jest aparat na chrapanie. Można go kupić w stacjonarnych lub internetowych sklepach medycznych. Aparat po założeniu na zęby powoduje wysunięcie żuchwy w przód i w dół. Skutkiem tego jest zmiana położenia języka w jamie ustnej, co zapobiega chrapaniu.

Co stosować na chrapanie? Drugi pomysł to maska tlenowa na chrapanie. Zakłada się ją na nos i usta na noc. Urządzenie dostarcza powietrze za pomocą wygodnej maski pod zwiększonym ciśnieniem dzięki rurce z pompką. Maska na chrapanie sprawdzi się szczególnie u osób z epizodami bezdechu sennego.

Trzeci sposób na chrapanie to wkładki donosowe, które rozszerzają nozdrza i pomagają udrożnić drogi oddechowe, zapobiegając tym samym chrapaniu. Są wielokrotnego użytku i są dostępne w kilku rozmiarach.

Leki na chrapanie bez recepty

Jak leczyć chrapanie? Jednym ze sposobów są preparaty na chrapanie dostępne w aptekach bez recepty.

Spray na chrapanie (krople na chrapanie)

Spray należy stosować przed zaśnięciem – spryskać tylną ścianę gardła. Po aplikacji produktu nie należy już pić ani spożywać posiłków.

Plastry na chrapanie

Skutecznie zmniejszają problem chrapania podczas snu. Sprawdzą się też dla osób, które mają zatkane górne drogi oddechowe z powodu przeziębienia.

Listki na chrapanie (pastylki na chrapanie)

Listek należy umieścić na podniebieniu przed zaśnięciem. Należy mu pozwolić się rozpuścić, nie wolno go żuć. Działanie listka na chrapanie polega na tym, że zawarte w nim substancje mają napinać i nawilżać podniebienie, co ma zapobiegać chrapaniu.

Jak wyleczyć chrapanie? Zabiegi

Inna metoda to bezkrwawy i mało inwazyjny zabieg ambulatoryjny – termoterapia bipolarna Celon w obrębie gardła. Trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut i polega na wprowadzeniu specjalnych końcówek w okolicę podniebienia w celu jego ujędrnienia, usztywnienia i zmniejszenia jego nadmiernego drgania podczas snu.

Kluczowym aspektem leczenia jest ustalenie przyczyny chrapania, zanim rozpocznie się kurację. To zdecydowanie pomoże w znalezieniu najbardziej skutecznej metody leczenia.

Dlatego zanim kupisz maskę tlenową na chrapanie, opaskę, spray lub inne produkty na chrapanie, postaraj się przeanalizować swoją sytuację – wyklucz możliwe przyczyny chrapania, a jeśli to nie pomoże – zasięgnij fachowej opinii lekarza, który doradzi ci, co na chrapanie będzie dla ciebie najlepsze.