Data publikacji:

Jak podłączyć czujnik ruchu?

Czujnik ruchu to bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwala przy niewielkich kosztach znacznie zwiększyć skuteczność systemu alarmowego lub zmniejszyć zużycie prądu przy korzystaniu z oświetlenia. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej praktycznych elementów domowych systemów automatyki. Zastanawiasz się, w jaki sposób podłączyć czujnik ruchu na klatce schodowej lub na terenie swojej posesji? Poznaj praktyczne wskazówki.
Jak podłączyć czujnik ruchu

Czym jest czujnik ruchu i jak działa?             

Czujnik ruchu to urządzenie stosowane przede wszystkim w systemach alarmowych i oświetleniowych (zobacz, jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu wybrać), którego zadaniem jest podjęcie określonej akcji w momencie, gdy wykryje ruch w zasięgu swojego działania. Detektor może funkcjonować w oparciu o różnego rodzaju technologie, takie jak mikrofale, ultradźwięki czy fale podczerwone. 
Czujniki ruchu zdecydowanie wpływają na poziom bezpieczeństwa i skuteczność systemu alarmowego. Pozwalają na przykład wykryć ruch w salonie na dole, gdy domownicy spokojnie śpią w swoich pokojach na piętrze, co może być kluczowe w sytuacji, gdy dojdzie do włamania. W takiej sytuacji zostanie uruchomiony alarm.
Montaż czujnika ruchu i zmierzchu w systemach oświetlenia może przełożyć się również na znaczące oszczędności. Sam zakup urządzenia nie wiąże się najczęściej ze znacznym wydatkiem, tymczasem przez lata pozwoli zaoszczędzić spore kwoty, wyłączając światło w sytuacjach, gdy domownicy zapomną zgasić go na zewnątrz, w przedpokoju, wiatrołapie, na schodach czy w łazience.

Rodzaje czujników ruchu

Na polskim rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje czujników ruchu:
  • aktywne ultradźwiękowe – których działanie opiera się o wysyłane i odbierane z przestrzeni fal ultradźwiękowych;
  • aktywne radarowe – wykorzystują radar dopplerowski, który pozwala na wysyłanie i odbieranie z otoczenia fal elektromagnetycznych;
  • pasywne na podczerwień – to czujniki, które pozwalają jedynie wykrywać zmiany w promieniowaniu podczerwonym.
Przy zakupie czujnika ruchu zawsze należy zwracać uwagę również na jego zasięg: o ile w przypadku gdy potrzebujesz kontrolować oświetlenie na klatce schodowej zazwyczaj starczy najprostszy model, w przypadku większych posesji powinniśmy wybierać czujniki naścienne zdolne do kontrolowania od 140 do nawet 200 m2 powierzchni i sprzęty o kącie obserwacji 360 stopni. 

Jak podłączyć czujnik ruchu? Wskazówki

Zastanawiasz się, jak podłączyć czujnik ruchu do lampy? Niestety nie ma jednego uniwersalnego sposobu. Podłączenie czujnika ruchu w przypadku każdego modelu może wyglądać nieco inaczej. Zazwyczaj konieczne będzie podłączenie czujki ruchu, którą należy umieścić pomiędzy źródłem zasilania i odbiornikiem (może nim być na przykład lampa).
Możesz jednak również spotkać się z czujnikami ruchu na baterie, które działają w sposób bezprzewodowy. Zdecydowana większość czujników dostępnych na rynku przeznaczona jest do montażu natynkowego, chociaż zdarzają się również modele dopuszkowe, montowane wewnątrz skrzynki elektrycznej.

Czujnik ruchu – jak podłączyć? Schemat podłączenia czujnika ruchu

Każdy producent czujników ruchu dołącza do opakowania urządzenia instrukcję. Znajdziesz w niej precyzyjny schemat podłączenia czujnika ruchu. Zawiera on wszystkie informacje potrzebne do przeprowadzenia montażu w sposób skuteczny i bezpieczny. Zawsze montując czujniki ruchu, należy bezwzględnie przestrzegać zawartych w schemacie wskazówek. W przeciwnym razie może się okazać, że nie tylko urządzenie nie będzie prawidłowo działało, ale i możesz doprowadzić do jego uszkodzenia, a nawet narazić siebie i inne osoby na niebezpieczeństwo.
Zdjęcie: kenishirotie/Envato Elements
Autor: Anna Michalska