Data modyfikacji:

Jaką pralko suszarkę wybrać? Polecane modele 

Pralko-suszarka to świetne narzędzie, które pozwoli na bardzo szybkie doprowadzenie ubrań do idealnego stanu. W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru takiego urządzenia oraz jakie modele są godne Twojej uwagi. Sprawdź! 

Na co zwracać uwagę przy wyborze pralko-suszarki? 

Pralko suszarki sprawdzą się doskonale w mniejszych mieszkaniach, a także domach. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń na suszenie swoich ubrań, to wybór takiego urządzenia jest bardzo dobrym pomysłem. Decydując się na zakup w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wielkość załadunku. Pralka przeważnie oferuje o około 2-3 kg więcej miejsca niż suszarka.

Dla osób mieszkających w małych kawalerkach pralka z załadunkiem 6 kg i suszarka z 4 kg miejsca powinna wystarczyć. Dla osób piorących częściej polecamy modele z załadunkiem 7-8 kg na pranie i 5-6 kg na odzież do suszenia. Czasami warto dołożyć pieniądze do pojemniejszego modelu, ponieważ przełoży się to na mniejszą liczbę prań i niższe zużycie wody. 
Drugim bardzo ważnym elementem jest prędkość wirowania. Zdecydowana większość pralko-suszarek ma około 1400-1500 obr/min. Taka wartość umożliwia wyciągnięcie prania pozbawionego nadmiernej ilości wody. Przekłada się to na krótszy czas suszenia, co pozytywnie wpływa na zużycie energii. 

Klasa energetyczna pralko-suszarki jest trzecim bardzo ważnym elementem, na jaki należy zwracać uwagę. Wybierając klasę energetyczną A możesz mieć pewność, że rachunki za prąd nie zrujnują Twojego portfela. Zdarzają się modele z klasą energetyczną B, jednak pamiętaj, aby nie skusić się na niższą cenę. Wyższe zużycie sprawi, że po roku użytkowania zapłacisz o wiele więcej. Pamiętaj, żeby przed zakupem dobrze wymierzyć miejsce, gdzie pralko-suszarka będzie stała. Jej wymiary nie różnią się znacząco od klasycznej pralki, dlatego dobrym pomysłem jest sprawdzenie rozmiaru starego urządzenia

Kupując pralko-suszarkę warto spojrzeć na funkcje, jakie ma do zaoferowania. W trybie prania bardzo ciekawą opcją jest AddWash, czyli technologia Samsunga pozwalająca na dołożenie prania w trakcie cyklu. Pralki LG oferują z kolei zwalczanie alergenów za pomocą pary. Taka funkcja jest bardzo dobra dla osób cierpiących na alergię. Producenci oferują także funkcję ochrony delikatnych tkanin, czy programy szybkiego prania.

Polecane modele pralko-suszarek 

Samsung WD80J5A10AW - nowoczesna pralka z funkcją suszenia 

Koreańczycy wykorzystali doświadczenie w produkcji pralek do stworzenia nowego modelu z opcją suszenia. W trybie prania urządzenie dysponuje technologią Eco Bubble, która polega na generowaniu bąbelków w zimnej wodzie. W ten sposób pralka zużywa mniej energii, a delikatne są chronione. Testy potwierdziły, że usuwanie zabrudzeń w tym trybie jest niezwykle skuteczne.

Dodatkowo Samsung wytwarza aktywną pianę, która doskonale wnika w każdą tkaninę. Po wyjęciu otrzymujesz świeże i bardzo czyste ubrania. Nad niezawodną pracą czuwa silnik inwerterowy z 10-letnią gwarancją producenta. Załadunek pralki 8 kg jest w zupełności wystarczający dla całej rodziny. W trybie suszenia do dyspozycji masz 5 kg załadunek. To świetny model, który sprawdzi się w każdym domu. 
Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: A 
 • pojemność pralki: 8 kg 
 • pojemność suszarki: 5 kg 
 • ilość programów: 10 (pralka)/4 (suszarka) 
 • LG C4 SteamSpa - kompaktowa i funkcjonalna 

  Pralko-suszarka LG z napędem bezpośrednim 6 Motion dba o to, aby nawet najbardziej delikatne tkaniny nie uległy uszkodzeniu. Ten model dysponuje bardzo przydatną funkcją Allergy Pare, która jest w stanie zredukować alergeny. W trakcie prania bez większego problemu można dołożyć dodatkowe rzeczy, wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Wirowanie z prędkością 1400 obr/min idealnie dosusza wszystkie ubrania. Podobnie jak wcześniej prezentowany Samsung, pralko-suszarka ma ładowność 8 kg w trybie prania i 5 kg w trybie suszenia. Bardzo dobra klasa energetyczna z przydatnymi funkcjami sprawdzi się w domu, gdzie przebywają dzieci. 

  Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: A 
 • pojemność pralki: 8 kg 
 • pojemność suszarki: 5 kg
 • Hotpoint Ariston AQD 1070D49 - pojemna i oszczędna

  Masz dużą rodzinę i chciałbyś zaoszczędzić na rachunkach za wodę i prąd? HotPoint Ariston w takim razie sprawdzi się idealnie. Pralko-suszarka dysponuje załadunkiem 10 kg w trybie prania i 7 kg w trybie suszenia. Funkcja łatwego prasowania sprawia, że tkaniny są równo rozłożone w bębnie, co przekłada się na mniejszą liczbę zagnieceń. Ostatecznie suche ubrania prasuje się o wiele szybciej niż po wyciągnięciu z tradycyjnej pralki.

  Dla rodziców przygotowano także cykl Baby, który usuwa szkodliwe detergenty z tkanin. Dodatkowo technologia Super Silent wykorzystuje trójfazowy silnik pochłaniający mniejsze drgania. Przy maksymalnym wirowaniu 1400 obr/min pralka wytwarza mniejszy hałas. Dobra klasa energetyczna i atrakcyjna cena to kolejne argumenty zachęcające do zakupu tego modelu. 

  Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: A 
 • pojemność pralki: 10 kg 
 • pojemność suszarki: 7 kg 
 • Candy CSW4465D - idealna do kawalerki 

  Pralko-suszarka marki Candy swoją pojemnością 6 kg pralki i 5 kg suszarki idealnie sprawdzi się w kawalerce dla dwóch osób. Prędkość 1400 obr/min w połączeniu z kilkoma programami prania jest w stanie idealnie doczyścić nawet najbardziej zabrudzone ubrania. Szybkie programy w zaledwie 14 minut zapewniają odświeżone rzeczy. Technologia KG Detector dopiera najlepsze parametry prania. Candy sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o dopasowanie ustawień do konkretnej tkaniny. W trybie suszenia możesz skorzystać z trzech trybów. Szczególnie przydatna jest funkcja „do szafy” pozwalająca na odłożenie ubrań do szafy bez konieczności prasowania. Tania pralko-suszarka sprawdza się doskonale w codziennym użytkowaniu. 

  Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: B 
 • pojemność pralki: 6 kg 
 • pojemność suszenia: 5 kg 
 • ilość programów: 16 (pranie)/3 (suszenie) 
 • Amica AWDG7512CL - inteligentne urządzenie o każdego domu

  Kompaktowa pralka polskiego producenta charakteryzuje się oknem o szerokości 33 cm. W ten sposób komfortowo umieścisz nie tylko ubrania, ale również firanki czy pościel. Pralka dysponująca pojemnością 7 kg nie zużywa dużo wody, co jest dużym plusem. Program automatyczny sam dobiera ilość wody do konkretnej odzieży. Funkcja antyalergiczna dba o odzież i usuwanie szkodliwych alergenów. W pralce Amica docenisz krótkie czasy prania oraz cichą pracę, co jest szczególnie ważne, gdy w domu znajduje się małe dziecko.

  Suszarka o pojemności 5 kg pracuje w trzech trybach. Do wyboru będzie tryb: „do szafy”, „na wieszak”, a także „do prasowania”. Amica nie należy może do najpojemniejszych pralko-suszarek, ale dla trzyosobowej rodziny będzie ona w zupełności wystarczająca. Urządzenie zachęca dużą ilością funkcji i niebanalnym wyglądem. 

  Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: B 
 • pojemność pralki: 7 kg 
 • pojemność suszarki: 5 kg