Data modyfikacji:

Jaki kabel HDMI wybrać? Rodzaje kabli HDMI

Prezentujemy krótki poradnik, który powinien odpowiedzieć nam na pytanie, jaki kabel HDMI wybrać dla naszego telewizora lub projektora. Znajdziesz tutaj również informacje na temat wszystkich standardów technologii HDMI.

jaki kabel hdmi

Jaki kabel HDMI kupić?

Chcąc podłączyć do telewizora, projektora lub monitora przeróżne urządzenia multimedialne, takie jak konsole, komputery czy odtwarzacze Blu-ray, musimy zaopatrzyć się w kabel HDMI. Jego zakup tylko z pozoru wydaje się prosty, na rynku funkcjonuje bowiem dużo różniących się od siebie standardów, a producenci oferują kable w często drastycznie różnych cenach. Jeśli ktoś akurat zastanawia się, jaki kabel HDMI kupić, nasz krótki przewodnik powinien pomóc w dokonaniu właściwego wyboru przewodu.

Rodzaje kabli HDMI

Kable HDMI służą do przesyłania cyfrowego sygnału audio i wideo, a czasami także dodatkowych danych. Technologia, z której korzystają, została wprowadzona na rynek w odległym 2002 roku, ale od tamtego czasu jest stale rozwijana wraz z pojawianiem się kolejnych standardów obrazu i dźwięku. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje kabli HDMI. Zapoznanie się z nimi pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, jaki kabel HDMI będzie dla ciebie najlepszy.

Standardowy kabel HDMI (Standard HDMI cable)

Jest to kabel HDMI przeznaczony do przesyłu obrazu w standardowej rozdzielczości HD (720p, 1080i, 1080p) oraz w transmisjach telewizji kablowej i satelitarnej. Przewody tego typu korzystają ze standardów HDMI 1.0 do 1.2 i oferują prędkość transmisji danych do 5 GB/s.

Kabel HDMI o zwiększonej szybkości (High Speed HDMI cable)

Przewód, który zgodny jest ze standardami HDMI od 1.3 do 1.4a. Poza obsługą obrazu w rozdzielczościach 720p, 1080i oraz 1080p obsługuje on również obraz 3D wraz z rozdzielczościami 1440p i 4K (tylko przy odświeżaniu obrazu w 30 Hz). Obecnie jest to podstawowy rodzaj kabla HDMI, z którego korzystamy, jeżeli chcemy odtwarzać filmu Blu-ray i Blu-ray 3D, a także oglądać filmy w rozdzielczości Full HD. Jego maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 10 Gb/s.

Kabel HDMI ze zwiększoną szybkością Premium (Premium High Speed HDMI cable)

Nowsza, certyfikowana i ulepszona wersja kabla High Speed, która wspiera standardy HDMI 2.0./2.0a/2.0b. Jest w stanie zapewnić obraz w rozdzielczości 4K oraz UltraHD przy częstotliwości odświeżania 60 Hz, wspierając przy tym także technologię HDR. Prędkość przesyłania danych to 18 Gb/s. Jest to podstawowy rodzaj kabla HDMI, którego używamy do oglądania filmów lub zabawy na konsoli w 4K. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki kabel HDMI do 4K wybrać, powinieneś sprawdzać ten standard.

Ultraszybki kabel HDMI (Ultra High Speed HDMI cable)

Najnowszy rodzaj przewodu zgodny ze standardem HDMI 2.1 oraz wyższymi. Jego maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 48 Gb/s.

Praktycznie wszystkie opisane kable występują również w specjalnym wariancie Ethernet, który oferuje możliwość stworzenia lokalnego połączenia sieciowego między urządzeniami.

Wejście HDMI a rodzaj złącza

Warto wiedzieć, że kabel HDMI może mieć różny rodzaj złącza, co jest bezpośrednio związane z rodzajem wejścia HDMI w urządzeniu. Wyróżnia się pięć typów złącz:

  • standardowe A – jest to złącze 19-pinowe, stosowane do dziś w większości urządzeń multimedialnych, takich jak telewizory czy monitory;
  • złącze typu B – praktycznie nieużywane, 29-pinowe złącze, które zapewnia transfer obrazu o maksymalnej rozdzielczości 3200 x 2048 pikseli;
  • złącze mini HDMI typu C – 19-pinowe złącze występujące w kamerach i aparatach cyfrowych;
  • złącze mikro HDMI typu D – najmniejsze złącze 19-pinowe, przeznaczone do małych urządzeń mobilnych, np. smartfonów;
  • złącze HDMI typu E – złącze nieco większe do standardowego, które wzbogacono w zatrzask i dodatkowe zabezpieczanie przed wilgocią oraz czynnikami zewnętrznymi.

Przeczytaj także: Ranking telewizorów - top 10 najlepszych modeli

Dodatkowo kable HDMI mogą posiadać także końcówkę USB-c, która pozwala na transmisję obrazu audio i wideo, umożliwiając tym samy podłączenie do telewizora, komputera lub smartfona pozbawionego dedykowanego wyjścia wideo.

Standardy HDMI a rodzaj kabla

Zaznaczmy, że standardy HDMI związane są urządzeniem wideo, a nie kablem, ale producenci tych ostatnich często w specyfikacji produktu podają informację o zgodności kabla z danym standardem. Poniżej przedstawiamy listę obecnie dostępnych na rynku standardów.

  • Standardy HDMI od 1.0 do 1.2a – zapewniają maksymalną rozdzielczość 1920 × 1200 p60, maksymalną przepływność wideo do 3,96 Gb/s, maksymalną głębię koloru do 24 bit/px i maksymalną szerokość pasma sygnału do 165 MHz.
  • Standardy HDMI od 1.3 do 1.3c – oferują maksymalną rozdzielczość 2560 × 1600 p75, maksymalną przepływność wideo do 8.16 Gb/s, maksymalną głębię koloru do 48 bit/px i maksymalną szerokość pasma sygnału do 340 MHz. 
  • Standardy HDMI od 1.4 do 1.4b – obsługują maksymalną rozdzielczość 4096 × 2160 p24, maksymalną przepływność wideo do 8.16 Gb/s, maksymalną głębię koloru do 48 bit/px i maksymalną szerokość pasma sygnału do 340 MHz.
  • Standardy HDMI 2.0 do 2.1 – najnowocześniejsze standardy, które mają następujące parametry: maksymalna rozdzielczość 7680 × 4320 p120, maksymalna przepływność wideo do 42.6 Gb/s, maksymalna głębia koloru do 48 bit/px, 32 kanały dźwięku i maksymalna szerokość pasma sygnału do 600 MHz. 

Najczęściej kable oznaczone danym standardem są kompatybilne ze standardami starszej generacji i w zasadzie pod tym względem nie trzeba zastanawiać się, jakiego kabla HDMI użyć. Jeśli np. nasz telewizor obsługuje standard 1.4 HDMI, to kabel oznaczony 2.0 będzie do niego pasował.

W wielu przypadkach działa to także w drugą stronę, czyli mając kabel dopasowany do standardu 1.4 HDMI, możemy go spokojnie podłączyć do telewizora ze standardem 2.0 . Standardy HDMI są także umieszczane na urządzeniach typu rozdzielacz HDMI, który służy do rozdzielania sygnału na kilka wyświetlaczy.