Prezentujemy krótki poradnik, który powinien odpowiedzieć nam na pytanie, jaki kabel HDMI wybrać dla naszego telewizora lub projektora. Znajdziesz tutaj również informacje na temat wszystkich standardów technologii HDMI.
Chcąc podłączyć do telewizora, projektora lub monitora przeróżne urządzenia multimedialne, takie jak konsole, komputery czy odtwarzacze Blu-ray, musimy zaopatrzyć się w kabel HDMI. Jego zakup tylko z pozoru wydaje się prosty, na rynku funkcjonuje bowiem dużo różniących się od siebie standardów, a producenci oferują kable w często drastycznie różnych cenach. Jeśli ktoś akurat zastanawia się, jaki kabel HDMI kupić, nasz krótki przewodnik powinien pomóc w dokonaniu właściwego wyboru przewodu.
Kable HDMI służą do przesyłania cyfrowego sygnału audio i wideo, a czasami także dodatkowych danych. Technologia, z której korzystają, została wprowadzona na rynek w odległym 2002 roku, ale od tamtego czasu jest stale rozwijana wraz z pojawianiem się kolejnych standardów obrazu i dźwięku. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje kabli HDMI. Zapoznanie się z nimi pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, jaki kabel HDMI będzie dla ciebie najlepszy.
Jest to kabel HDMI przeznaczony do przesyłu obrazu w standardowej rozdzielczości HD (720p, 1080i, 1080p) oraz w transmisjach telewizji kablowej i satelitarnej. Przewody tego typu korzystają ze standardów HDMI 1.0 do 1.2 i oferują prędkość transmisji danych do 5 GB/s.
Przewód, który zgodny jest ze standardami HDMI od 1.3 do 1.4a. Poza obsługą obrazu w rozdzielczościach 720p, 1080i oraz 1080p obsługuje on również obraz 3D wraz z rozdzielczościami 1440p i 4K (tylko przy odświeżaniu obrazu w 30 Hz). Obecnie jest to podstawowy rodzaj kabla HDMI, z którego korzystamy, jeżeli chcemy odtwarzać filmu Blu-ray i Blu-ray 3D, a także oglądać filmy w rozdzielczości Full HD. Jego maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 10 Gb/s.
Nowsza, certyfikowana i ulepszona wersja kabla High Speed, która wspiera standardy HDMI 2.0./2.0a/2.0b. Jest w stanie zapewnić obraz w rozdzielczości 4K oraz UltraHD przy częstotliwości odświeżania 60 Hz, wspierając przy tym także technologię HDR. Prędkość przesyłania danych to 18 Gb/s. Jest to podstawowy rodzaj kabla HDMI, którego używamy do oglądania filmów lub zabawy na konsoli w 4K. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki kabel HDMI do 4K wybrać, powinieneś sprawdzać ten standard.
Najnowszy rodzaj przewodu zgodny ze standardem HDMI 2.1 oraz wyższymi. Jego maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 48 Gb/s.
Praktycznie wszystkie opisane kable występują również w specjalnym wariancie Ethernet, który oferuje możliwość stworzenia lokalnego połączenia sieciowego między urządzeniami.
Warto wiedzieć, że kabel HDMI może mieć różny rodzaj złącza, co jest bezpośrednio związane z rodzajem wejścia HDMI w urządzeniu. Wyróżnia się pięć typów złącz:
Dodatkowo kable HDMI mogą posiadać także końcówkę USB-c, która pozwala na transmisję obrazu audio i wideo, umożliwiając tym samy podłączenie do telewizora, komputera lub smartfona pozbawionego dedykowanego wyjścia wideo.
Zaznaczmy, że standardy HDMI związane są urządzeniem wideo, a nie kablem, ale producenci tych ostatnich często w specyfikacji produktu podają informację o zgodności kabla z danym standardem. Poniżej przedstawiamy listę obecnie dostępnych na rynku standardów.
Najczęściej kable oznaczone danym standardem są kompatybilne ze standardami starszej generacji i w zasadzie pod tym względem nie trzeba zastanawiać się, jakiego kabla HDMI użyć. Jeśli np. nasz telewizor obsługuje standard 1.4 HDMI, to kabel oznaczony 2.0 będzie do niego pasował.
W wielu przypadkach działa to także w drugą stronę, czyli mając kabel dopasowany do standardu 1.4 HDMI, możemy go spokojnie podłączyć do telewizora ze standardem 2.0 . Standardy HDMI są także umieszczane na urządzeniach typu rozdzielacz HDMI, który służy do rozdzielania sygnału na kilka wyświetlaczy.
Do rozdzielczości 4K zdecydowanie polecamy kable HDMI wykorzystujące standard 1.4 lub 2.0. Ten drugi sprawdzi się zdecydowanie lepiej, ponieważ jest on w stanie poradzić sobie z większą przepustowością.
Podczas zakupu zwróć uwagę na jakość wykonania kabla HDMI 4K. Przewody zrobione z solidnych materiałów, a także dodatkowo wzmacniane nie zepsują się po krótkim czasie. Niektóre modele mają dodatkową ochronę przed zakłóceniami, dlatego obraz zawsze jest najwyższej jakości.
Wielu producentów kusi klientów pozłacanymi stykami. To na pewno podnosi jakość kabla, ale niestety nie wpływa bezpośrednio na zwiększenie jakości.
Istotna jest również długość samego przewodu. Najkrótsze mają około 1 metra, a najdłuższe mogą mieć nawet 10-15 metrów. Jaki kabel HDMi do 4K wybrać? Do zastosowań typowo domowych przewód o długości 2 metrów będzie w zupełności wystarczający.
Jeśli planujesz podłączać urządzenia znajdujące się nieco dalej od urządzenia, to kabel 5-metrowy powinien być odpowiedni. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Wybór jest naprawdę spory, dlatego z tym nie powinno być większego problemu.
Ceny przewodów HDMI zaczynają się od kilkunastu złotych, a mogą sięgać nawet kilkuset. Czy do rozdzielczości 4K potrzeba tego najdroższego? Na szczęście nie!
Kable wspierające przepustowość 18 Gbps spokojnie poradzą sobie z przesyłaniem obrazu w wysokiej jakości. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz do czynienia z renomowanym kablem, to wybierz taki, który ma oficjalny certyfikat HDMI 2.0. To gwarancja świetnej jakości i doskonałego obrazu.
Złącze HDMI stało się niezwykle powszechne, jednak zdarza się, że w niektórych urządzeniach go nie ma. Z pomocą przychodzą rozmaite przejściówki umożliwiające podłączenie sprzętów z portami VGA, DisplayPort oraz innymi.
Ceny nie są wygórowane, dlatego niskim kosztem możesz zapewnić sobie lepszą jakość. Warto pamiętać o tym, że w starszych urządzeniach osiągnięcie wysokiej rozdzielczości nie zawsze jest możliwe.
To zdecydowanie jeden z najlepszych przewodów HDMI na rynku. To, co wyróżnia go na tle innych, to przede wszystkim doskonała jakość wykonania. Pokrycie końcówki 24-karatowym złotem wpływa na wysoką odporność i pozwala przesyłać sygnał bez problemu.
Ten model wspiera rozdzielczość 4K przy przepustowości do 18 Gbps. W szczególności pollecamy go do instalacji komercyjnych oraz przemysłowych, gdzie jakość i stabilność sygnału stoją na pierwszym miejscu.
Perfekcyjnie wykonany kabel HDMI do 4K oferuje technologię światłowodową, która według producenta jest mniej podatna na zakłócenia. Dzięki temu oglądanie filmów w 4K będzie jeszcze przyjemniejsze. To bardzo dobry wybór do telewizorów, monitorów, jak i projektorów.
Jaki kabel HDMI do 4K? Niedrogi przewód idealnie sprawdzi się do codziennego użytkowania. Unitek zapewnia, że kabel będzie w stanie odtwarzać obraz 4K Ultra HD, a także dźwięk 7.1 Surround.
Dodatkowo ten model obsługuje standard 3D Imax. Nowa wersja została ulepszona i teraz obsługuje 32 kanały, a także częstotliwość próbkowania 1536 kHz. To wystarczy do odpalenia gier na konsoli czy komfortowego oglądania filmów w serwisach streamingowych.
Autor: Michał Kułakowski