Jaki wybrać aparat słuchowy?

Osoby z wadą słuchu w celu poprawienia jakości słyszenia korzystają z aparatu słuchowego. Taki problem dotyczy dorosłych, jak i dzieci. To nie jest już problem tylko osób starszych po sześćdziesiątce. Pomocy w aparatach słuchowych potrzebują coraz to młodsze osoby, które niechętnie chcą je nosić. Aparaty słuchowe kojarzą się swoją sporą wielkością, które od razu rzucają się w oczy. Jednak w dzisiejszych czasach aparaty słuchowe są dyskretne i mało widoczne. Oferta producentów takich urządzeń jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak dobrać odpowiedni aparat słuchowy? Czym się kierować?

Przede wszystkim należy dobierać aparaty słuchowe tak, aby zapewniły jak najlepszą słyszalność (możliwe jest zrozumienie mowy osób z otoczenia w ciszy oraz w hałasie, uwypukla ich słowa podczas rozmowy, a resztę dźwięków wygłusza). Ważne jest, aby taki aparat słuchowy zachował naturalność odbieranych dźwięków. Podczas testowania aparatu słuchowego należy przeprowadzić kontrolę rozumienia i słyszenia mowy bez urządzenia oraz podczas zamontowania go na uchu pacjenta.
Kolejnymi czynnikami, które należy rozważyć podczas wyboru aparatu słuchowego są:
 • stopień ubytku słuchu - twój lekarz po przebadaniu cię, określi stopień ubytku. Jeżeli jest głęboki, prawdopodobnie wybór padnie na aparat zauszny, który daje największą możliwość wzmocnienia dźwięku,
 • kształt ucha - każdy człowiek posiada inne wnętrze ucha. Wielkość ucha pozwala na pomieszczenie aparatu wewnątrzusznego, natomiast niektórzy posiadający mniejsze uszy będą musieli szukać mniejszych rozmiarów aparatów słuchowych.
Podczas wyboru aparatu słuchowego należy kierować się własnymi indywidualnymi potrzebami. Do nich zalicza się:
 • komunikacja - zastanów się w jakich sytuacjach chciałbyś poprawić swój słuch, w których momentach potrzebujesz go najbardziej? czy problemy pojawiają się w pracy? może w domu? jeżeli określisz miejsca używania aparatu słuchowego twój lekarz pomoże ci dobrać odpowiedni model,
 • obsługa aparatu słuchowego - pamiętaj o tym, że im mniejszy aparat, tym mniejsze posiada przełączniki i baterie, jeżeli masz problem ze wzrokiem lub twoja zręczność nie jest wystarczająca może lepiej wybrać większy aparat słuchowy,
 • wygląd - aparat słuchowy można dopasować do gustu pacjenta według rozmiaru i koloru.

Rodzaje aparatów słuchowych

Możemy wyróżnić dwa rodzaje aparatów słuchowych. Jednym z nich jest aparat słuchowy zauszny, który zakłada się za małżowinę uszną, dodatkowo posiada dźwiękowód akustyczny. Ten rodzaj aparatu słuchowego poleca się osobom z głębokim ubytkiem słuchu, mają możliwość największego wzmocnienia dźwięków. Drugim rodzajem aparatów słuchowych jest aparat słuchowy wewnątrzuszny. Najczęściej polecany jest osobom o małym niedosłuchu. Ten rodzaj aparatu słuchowego jest dyskretny oraz niewidoczny. Najlepsze aparaty słuchowe to takie, które nie sprawiają dyskomfortu dla pacjenta podczas jego noszenia oraz mają wysoką jakość odbierania dźwięków wysokotonowych i niskotonowych z otoczenia.

Jeden aparat słuchowy czy może dwa?

W momencie zatkania jednego ucha, dźwięk nadal jest słyszalny, lecz nie jesteśmy w stanie stwierdzić skąd ten dźwięk się wydobywa. W momencie niedosłuchu w obojgu uszu, najlepszą opcją będzie zakupienie dwóch aparatów słuchowych. Dźwięk, mowa będzie wyraźniejsza, również w otoczeniu hałaśliwym.

Ceny aparatów słuchowych

Wyróżniamy 3 kategorie cenowe aparatów słuchowych:
 1. Ekonomiczna (cena waha się od 1500 do 2500 zł) - są to aparaty słuchowe głównie dla osób z niskim i średnim ubytkiem słuchu, którzy nie prowadzą zbyt aktywnego trybu życia, przebywają w otoczeniu o naturalnym natężeniu dźwięków, niski poziom hałasów. Takie aparaty słuchowe posiadają również dodatkowe opcje jakimi są:
  • wyjście audio,
  • mikrofon kierunkowy, wszechkierunkowy,
  • redukcja hałasów,
  • możliwość podłączenia systemów FM.
 2. Średnia (cena waha się od 2500 do 5000 zł) - aparaty słuchowe dla osób z każdym rodzajem niedosłuchu, które prowadzą aktywny tryb życia, wysoki komfort. Ten rodzaj aparatów jest używany w otoczeniu, w którym pojawiają się hałasy, wysoka czułość i reakcja na sygnał. Funkcje jakie posiadają to:
  • mikrofony kierunkowe,
  • programy do tłumienia hałasów,
  • programy zachowujące naturalność dźwięków,
  • łączność bezprzewodowa z innymi urządzeniami,
  • wytrzymałość, można się w tych modelach kąpać i nurkować.
 3. Wysoka (cena waha się od 5000 do 10 000 zł) - dedykowana jest dla osób wymagających najwyższej technologii, które posiadają opcję zautomatyzowania z różnymi programami. Ten rodzaj aparatów słuchowych jest dla osób prowadzących aktywny tryb życia, z głębokim niedosłuchem lub częściową głuchotą. Dodatkowe funkcje, które posiada to:
  • całkowita redukcja hałasów,
  • łączność bezprzewodowa,
  • odbiór muzyki w naturalnym tonie,
  • wysoka jakość dźwięków wysokotonowych,
  • wysoka jakość wzmocnienia dźwięków.

Aparaty słuchowe – refundacja

Aparaty słuchowe – ceny wahają się od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależne jest od jakości użytych podzespołów czy szeregu dodatkowych wbudowanych opcji. Z biegiem lat stały się urządzeniami bardzo zaawansowanymi technologicznie, stąd ich wysokie ceny. Na szczęście aparaty słuchowe są dofinansowane. W przypadku dzieci i osób do 26 roku życia, które mają ubytek słuchu na poziomie większym niż 30 dB, maksymalna refundacja wynosi 2000 zł raz na trzy lata (100% kwoty przez NFZ). Osoby Powyżej 40 roku życia uzyskają refundację, gdy poziom ubytku słuchu przekroczy 40 dB. Tutaj dofinansowanie jest tylko raz na pięć lat i wynosi ono 1000 zł z czego z NFZ tylko 700 zł. Dofinansowanie można również uzyskać z funduszy PFRON.

Zobacz inne artykuły

smartfon do 2000 zł

Jaki telefon do 2000 zł? Wybieramy najlepszy smartfon do 2000 zł 

2024-06-24
Smartfony do 2000 zł czerpią wiele rozwiązań ze swoich flagowych odpowiedników. Ta grupa smartfonów stanowi pewien pomost pomiędzy tanimi urządzeniami a tymi najdroższymi. Telefony do 2000 złotych to najlepszy wybór dla osób, które chcą mieć solidne wyposażenie w rozsądnej cenie. Przeglądamy ofertę producentów i wybieramy najlepszy model.
inteligentne sprzątanie domu

Jak utrzymać czystość w smart domu – najlepsze gadżety

2024-06-24
Chcesz utrzymać dom w idealnym stanie, ale jednocześnie nie masz czasu na sprzątanie? Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń, które pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków. Zobacz najlepsze gadżety zintegrowane z systemem Smart Home!
telefon muzyczny

Jaki telefon muzyczny z dobrym dźwiękiem? Ranking najlepszych

2024-06-21
Wysokiej jakości głośniki stosowane w telefonach gwarantują doskonały dźwięk, przez co słuchanie ulubionej muzyki jest prawdziwą przyjemnością. Sprawdzamy, jakimi smartfonami muzycznymi warto się aktualnie zainteresować!
matryca tft czy ips

TFT czy IPS? Jakie są różnice? Co jest lepsze?

2024-06-21
Obecnie kolorowe ciekłokrystaliczne wyświetlacze znajdujemy w setkach różnych typów urządzeń. Poza klasycznymi ekranami laptopów lub monitorów stykamy się z nimi w lodówkach, ekspresach do kawy, nawigacji samochodowej itp. Sprzęt ten korzysta z wyświetlaczy wykonanych w różnych technologiach produkcji, wpływających na parametry obrazu. W artykule przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy ekranami TFT i IPS.
gadżety do biura

Praktyczne gadżety do biura, które zwiększą Twoją produktywność

2024-06-20
Wybierając praktyczne gadżety do biura będziesz w stanie znacznie zwiększyć swoją efektywność i produktywność podczas wykonywania codziennych zadań. W tym poradniku podpowiadamy, co warto kupić, aby zwiększyć również komfort pracy w biurze!
telefon do 3000

Jaki smartfon do 3000 złotych? Ranking najlepszych

2024-06-20
Oferta smartfonów do 3000 złotych jest bardzo bogata, dlatego każdy nawet najbardziej wymagający użytkownik znajdzie coś dla siebie. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakimi modelami warto się zainteresować.