Jaki wybrać aparat słuchowy?

Osoby z wadą słuchu w celu poprawienia jakości słyszenia korzystają z aparatu słuchowego. Taki problem dotyczy dorosłych, jak i dzieci. To nie jest już problem tylko osób starszych po sześćdziesiątce. Pomocy w aparatach słuchowych potrzebują coraz to młodsze osoby, które niechętnie chcą je nosić. Aparaty słuchowe kojarzą się swoją sporą wielkością, które od razu rzucają się w oczy. Jednak w dzisiejszych czasach aparaty słuchowe są dyskretne i mało widoczne. Oferta producentów takich urządzeń jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak dobrać odpowiedni aparat słuchowy? Czym się kierować?

Przede wszystkim należy dobierać aparaty słuchowe tak, aby zapewniły jak najlepszą słyszalność (możliwe jest zrozumienie mowy osób z otoczenia w ciszy oraz w hałasie, uwypukla ich słowa podczas rozmowy, a resztę dźwięków wygłusza). Ważne jest, aby taki aparat słuchowy zachował naturalność odbieranych dźwięków. Podczas testowania aparatu słuchowego należy przeprowadzić kontrolę rozumienia i słyszenia mowy bez urządzenia oraz podczas zamontowania go na uchu pacjenta.
Kolejnymi czynnikami, które należy rozważyć podczas wyboru aparatu słuchowego są:
 • stopień ubytku słuchu - twój lekarz po przebadaniu cię, określi stopień ubytku. Jeżeli jest głęboki, prawdopodobnie wybór padnie na aparat zauszny, który daje największą możliwość wzmocnienia dźwięku,
 • kształt ucha - każdy człowiek posiada inne wnętrze ucha. Wielkość ucha pozwala na pomieszczenie aparatu wewnątrzusznego, natomiast niektórzy posiadający mniejsze uszy będą musieli szukać mniejszych rozmiarów aparatów słuchowych.
Podczas wyboru aparatu słuchowego należy kierować się własnymi indywidualnymi potrzebami. Do nich zalicza się:
 • komunikacja - zastanów się w jakich sytuacjach chciałbyś poprawić swój słuch, w których momentach potrzebujesz go najbardziej? czy problemy pojawiają się w pracy? może w domu? jeżeli określisz miejsca używania aparatu słuchowego twój lekarz pomoże ci dobrać odpowiedni model,
 • obsługa aparatu słuchowego - pamiętaj o tym, że im mniejszy aparat, tym mniejsze posiada przełączniki i baterie, jeżeli masz problem ze wzrokiem lub twoja zręczność nie jest wystarczająca może lepiej wybrać większy aparat słuchowy,
 • wygląd - aparat słuchowy można dopasować do gustu pacjenta według rozmiaru i koloru.

Rodzaje aparatów słuchowych

Możemy wyróżnić dwa rodzaje aparatów słuchowych. Jednym z nich jest aparat słuchowy zauszny, który zakłada się za małżowinę uszną, dodatkowo posiada dźwiękowód akustyczny. Ten rodzaj aparatu słuchowego poleca się osobom z głębokim ubytkiem słuchu, mają możliwość największego wzmocnienia dźwięków. Drugim rodzajem aparatów słuchowych jest aparat słuchowy wewnątrzuszny. Najczęściej polecany jest osobom o małym niedosłuchu. Ten rodzaj aparatu słuchowego jest dyskretny oraz niewidoczny. Najlepsze aparaty słuchowe to takie, które nie sprawiają dyskomfortu dla pacjenta podczas jego noszenia oraz mają wysoką jakość odbierania dźwięków wysokotonowych i niskotonowych z otoczenia.

Jeden aparat słuchowy czy może dwa?

W momencie zatkania jednego ucha, dźwięk nadal jest słyszalny, lecz nie jesteśmy w stanie stwierdzić skąd ten dźwięk się wydobywa. W momencie niedosłuchu w obojgu uszu, najlepszą opcją będzie zakupienie dwóch aparatów słuchowych. Dźwięk, mowa będzie wyraźniejsza, również w otoczeniu hałaśliwym.

Ceny aparatów słuchowych

Wyróżniamy 3 kategorie cenowe aparatów słuchowych:
 1. Ekonomiczna (cena waha się od 1500 do 2500 zł) - są to aparaty słuchowe głównie dla osób z niskim i średnim ubytkiem słuchu, którzy nie prowadzą zbyt aktywnego trybu życia, przebywają w otoczeniu o naturalnym natężeniu dźwięków, niski poziom hałasów. Takie aparaty słuchowe posiadają również dodatkowe opcje jakimi są:
  • wyjście audio,
  • mikrofon kierunkowy, wszechkierunkowy,
  • redukcja hałasów,
  • możliwość podłączenia systemów FM.
 2. Średnia (cena waha się od 2500 do 5000 zł) - aparaty słuchowe dla osób z każdym rodzajem niedosłuchu, które prowadzą aktywny tryb życia, wysoki komfort. Ten rodzaj aparatów jest używany w otoczeniu, w którym pojawiają się hałasy, wysoka czułość i reakcja na sygnał. Funkcje jakie posiadają to:
  • mikrofony kierunkowe,
  • programy do tłumienia hałasów,
  • programy zachowujące naturalność dźwięków,
  • łączność bezprzewodowa z innymi urządzeniami,
  • wytrzymałość, można się w tych modelach kąpać i nurkować.
 3. Wysoka (cena waha się od 5000 do 10 000 zł) - dedykowana jest dla osób wymagających najwyższej technologii, które posiadają opcję zautomatyzowania z różnymi programami. Ten rodzaj aparatów słuchowych jest dla osób prowadzących aktywny tryb życia, z głębokim niedosłuchem lub częściową głuchotą. Dodatkowe funkcje, które posiada to:
  • całkowita redukcja hałasów,
  • łączność bezprzewodowa,
  • odbiór muzyki w naturalnym tonie,
  • wysoka jakość dźwięków wysokotonowych,
  • wysoka jakość wzmocnienia dźwięków.

Aparaty słuchowe – refundacja

Aparaty słuchowe – ceny wahają się od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależne jest od jakości użytych podzespołów czy szeregu dodatkowych wbudowanych opcji. Z biegiem lat stały się urządzeniami bardzo zaawansowanymi technologicznie, stąd ich wysokie ceny. Na szczęście aparaty słuchowe są dofinansowane. W przypadku dzieci i osób do 26 roku życia, które mają ubytek słuchu na poziomie większym niż 30 dB, maksymalna refundacja wynosi 2000 zł raz na trzy lata (100% kwoty przez NFZ). Osoby Powyżej 40 roku życia uzyskają refundację, gdy poziom ubytku słuchu przekroczy 40 dB. Tutaj dofinansowanie jest tylko raz na pięć lat i wynosi ono 1000 zł z czego z NFZ tylko 700 zł. Dofinansowanie można również uzyskać z funduszy PFRON.

Zobacz inne artykuły

jak pobudzić nerwy do regeneracji,

Jak pobudzić nerwy do regeneracji?

2021-01-22
Uszkodzenie nerwów obwodowych powstaje najczęściej w wyniku urazu mechanicznego, ale może też być wynikiem choroby przewlekłej. Po ustaleniu przyczyny problemu i jego charakteru, należy rozpocząć skuteczne leczenie.
nasiona konopi jak jeść

Nasiona konopi – jak jeść?

2021-01-21
Nasiona konopi siewnych to niezwykle zdrowy i smaczny produkt, który dostarcza organizmowi energii oraz wielu cennych składników. Można dodawać je do sałatek, deserów, kanapek oraz innych potraw. Jak jeść nasiona konopi? Sprawdź nasz poradnik i proste przepisy z siemieniem konopnym!
niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży. Jakie są przyczyny i objawy?

2021-01-19
Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak groźne, jak ciśnienie zbyt wysokie. Sprawia jednak, że przyszła mama nie ma energii, a nawet może doprowadzić do omdlenia. Sprawdź, czym objawia się zbyt niskie ciśnienie, jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można je podnieść. Wyjaśniamy również, czy to prawda, że niskie ciśnienie stanowi podpowiedź co do płci dziecka.
leki na bezsenność

Leki na bezsenność bez recepty

2021-01-13
Z zaburzeniami snu mierzy się prawie połowa osób na całym świecie. Skutkiem tego jest przewlekłe zmęczenie, brak energii życiowej, słaba wydajność w pracy i złe samopoczucie. Masz problemy z zasypianiem? Chcesz znaleźć skuteczny lek na bezsenność bez recepty w niskiej cenie? Przeczytaj.
kinaza kreatynowa jak obniżyć

Kinaza kreatynowa – jak obniżyć jej poziom?

2021-01-12
Choć jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, podwyższona kinaza kreatynowa może świadczyć o wielu problemach zdrowotnych – głównie tych ze strony układu mięśniowego. Jak sprawdzić, czy poziom kinazy jest właściwy i obniżyć go w razie nieprawidłowości?
zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy w ciąży. Czy powinny cię martwić?

2021-01-11
Zawroty głowy w ciąży należą do dolegliwości, z którymi przyszłe mamy borykają się najczęściej. W zdecydowanej większości przypadków nie oznaczają one problemów zdrowotnych, a jedynie zwiastują naturalne zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej. Kiedy możesz spodziewać się ciążowych zawrotów i jak właściwie na nie reagować?