Data modyfikacji:

Miniwieże ciągle na topie! Podpowiadam, jak wybrać najlepszą

Miniwieże to doskonałej jakości dźwięk za przystępną cenę. Obecnie sprzedawane modele mają niewiele wspólnego z urządzeniami, z jakimi mieliśmy do czynienia dawniej. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt grający do domu.
miniwieże

Miniwieża dawniej i dziś

Radio, odtwarzacz CD, magnetofon kasetowy a czasem również gramofon, do tego wzmacniacz i kolumny – tak wyglądał sprzęt grający marzeń młodości wielu z nas. Oprócz tego, że można było dzięki niemu słuchać muzyki, taki zestaw umożliwiał jeszcze jedną bardzo istotną rzecz: możliwość kopiowanie płyt na najbardziej popularny wówczas nośnik jakim były kasety magnetofonowe.

Obecnie ta technologia odeszła do lamusa choć pojawiają się wzmianki o tym, że być może znowu wróci do łask klientów. Co ciekawe jednak nadal i coraz częściej można kupić miniwieżę z….gramofonem. Wynika to z renesansu płyt winylowych i tego, że takie wydawnictwa, po latach nieobecności na rynku, znów są poszukiwane przez miłośników muzyki. 

Przeczytaj koniecznie: Ile kosztują płyty winylowe?

Ale czy kupno miniwieży ma obecnie w ogóle sens? Przecież mamy mnóstwo różnych urządzeń, dzięki którym możemy słuchać radia internetowego czy ulubionej  muzyki: świątecznej, relaksacyjnej czy klasycznej. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że obecnie dominuje technologia cyfrowa i internetowa, więc miniwieże  nie są już sprzętem pierwszego wyboru do odtwarzania muzyki.

Jeśli jednak przyjrzeć się temu bliżej, okazuje się, że jedno nie wyklucza drugiego, a nawet więcej – wieże uzupełniają technologię komputerową i bardzo dobrze mogą funkcjonować w świecie dźwięków zapisanych cyfrowo.

Miniwieże są super! Poznaj ich zalety

Doskonała jakość dźwięku

Miniwieże, dzięki swoim wzmacniaczom (często jeszcze z korektorami dźwięku) oraz głośnikom, mają olbrzymią przewagę w jednym, ale bardzo ważnym wymiarze: jakości dźwięku. Muzyka puszczana z miniwieży brzmi lepiej niż na różnego rodzaju popularnych głośnikach bezprzewodowych.

Kompatybilność

Co więcej, dzięki rozwojowi technologii związanej z łącznością i przechowywania danych (wi-fi, Bluetooth, karty pamięci, USB) tak naprawdę zupełnie nie ma obecnie znaczenie źródło dźwięku, gdyż współczesne wieże potrafią połączyć się i współpracować z prawie każdym urządzeniem.

To już nie te czasy, kiedy skazani byliśmy jedynie na radio czy płyty CD. Obecnie mogą to być równie dobrze wszelkie urządzania, które służą do gromadzenia muzyki: smarfony, pendrive'y, karty pamięci czy internetowe serwisy streamingowe, gdyż współczesne miniwieże standardowo wyposażone są w porty USB lub moduły wi-fi. Mało tego, na rynku dostępne są również egzemplarze wyposażone w stacje dokujące do iPhone’ów.
Popularność miniwież wynika więc z tego, że łączą one wygodne przechowywanie muzyki na dowolnym nośniku z dobrej jakości dźwiękiem. Dzięki swojej mocy doskonale nadają się do nagłaśniania przestrzeni średniej wielkości pomieszczeń dla osób, które po prostu lubią słuchać muzyki dobrej jakości.

Poza tym są urządzeniami uniwersalnymi: idealnie sprawdzą się w sytuacji, kiedy zaprosimy do siebie gości czy urządzimy u siebie popularną domówkę, możemy ustawić wieżę w pokoju dla dzieci, żeby przed snem puszczać im kołysanki czy…bajki w postaci audiobooków, ale też można stać ona w kuchni, żeby uprzyjemnić nam wykonywanie domowych obowiązków. 

Niska cena

A wszystko to dostajemy za bardzo przystępną cenę. Choć najlepsze miniwieże mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych (górnej granicy raczej nie da się wyznaczyć), to za popularny, ale wciąż dobrej jakości, sprzęt zapłacimy nie więcej niż kilkaset złotych.

Najlepsza miniwieża? Kryteria

Wybór wież w sklepach internetowych i stacjonarnych jest olbrzymi. Oczywistym i bardzo ważnym kryterium wyboru konkretnego urządzenia jest jego cena, ale czym jeszcze różnią się poszczególne modele i na jakie parametry sprzętu trzeba zwrócić uwagę?

Standardowo każda wieża składa się z radia, odtwarzacza CD, wzmacniacza i (najczęściej) dwóch zewnętrznych głośników i pilota. Reszta w zasadzie jest zależna od konkretnego modelu. Jak powiedzieliśmy, zdarzają się wieże mające gramofony. 

Najważniejszym parametrem tego urządzenia jest moc. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im większa moc tym lepsza i głośniejsza wieża.
W przypadku radia warto zwrócić uwagę, czy ma ono tuner do obsługi radia cyfrowego (DAB+) oraz na liczbę stacji, którą można zaprogramować. Miniwieża z powodzeniem może nam zastąpić radio online lub umożliwić jego słuchanie.

Jeśli zaś chodzi o odtwarzacz CD to może obsługiwać różne rodzaje płyt i nośniki z różnym formatem zapisu danych. Trzeba upewnić się, że dane urządzanie będzie czytało format plików, z którego zamierzamy korzystać.

Jak wspomnieliśmy, obecnie wieże mogą odtwarzać dźwięk z wielu źródeł, stąd bardzo ważna jest kwestia ich podłączenia i łączności.

 Port USB to podstawa, ale warto pomyśleć nad dołożeniem kilkudziesięciu złotych do wersji z Bluetooth i wi-fi, bo to pozwoli na połączenie chociażby ze smartfonem czy tabletem.

Z kolei wejście HDMI, czytnik kart pamięci to fajny dodatek, ale nie zawsze jest potrzebny.
Autor: Tomasz Bodył