Przeczytaj także: Prezent dla 8-latki. 10 najlepszych pomysłów.
Dzieci w tym wieku są wyjątkowo aktywne. Sprawdzają, co można wokół siebie zmienić i jakie modyfikacje wywołają podjęte przez nich decyzje. Zaczynają sprawdzać – zupełnie już świadomie – w jaki sposób funkcjonuje ich ciało. Uwielbiają tworzyć. Zabawa klockami nie kończy się na ustawieniu wieży.
Konstrukcje zaczynają być coraz bardziej wyrafinowane – powoli niosą za sobą pewną historię. W dłoniach dwulatka ożywają maszyny. Samochód nie interesuje go już tylko z powodu tego, że jego kółka pozwalają na przemieszczanie się.
Za kierownicą pojawia się niewidzialny kierowca, który ma swój cel podróży. Różne ludziki w zestawach zabawek podejmują konkretne decyzje, bo maluch jest w stanie wejść w wiele ról jednocześnie.
Sprawdź także jaki pierwszy aparat fotograficzny dla dziecka wybrać.Zanim dziecko zacznie jeździć na rowerze, dobrze, aby nauczyło się utrzymywać równowagę. Rowerek biegowy umożliwia wytrenowanie tych umiejętności, które w przyszłości będą potrzebne do jazdy na rowerze.
Oprócz tego dzieci uwielbiają ten produkt, ponieważ zabawa nim sprawia tak wiele radości. Na dwóch lub trzech kółkach można przemieszczać się dużo szybciej, niż siedząc w tradycyjnym jeździku.
Kastaniety, marakasy, tamburyn, trójkąt – to instrumenty, które pozwolą twojemu dziecku rozwinąć zdolności. Włącz ulubione piosenki i razem zacznijcie akompaniować – każdy na wybranym instrumencie.
Nowa aranżacja na pewno spodoba się i wam, i reszcie domowników, którym po kilku próbach, będzie można ją przedstawić.
Przenośna scena nie zajmuje zazwyczaj dużo miejsca – to pionowa ściana z kurtyną. Zestaw pacynek lub kukiełek na grubych, bezpiecznych kijach pozwoli rozwijać dziecięcą wyobraźnię.
Ze względu na konstrukcję, nie polecamy marionetek. Ciekawi cię, co twoje dziecko ma w głowie? Pozwól mu na ekspresję.
Piasek kinetyczny czy ciastolina będą formowane w jednym, przeznaczonym do tego miejscu. Stolik nadaje się do tego, by bawić się na nim w ogrodzie lub na tarasie.
Twój dwulatek – sam lub z kolegami czy rodzeństwem – spędzi przy nim z pewnością wiele długich godzin.
Jednak twoje dziecko na pewno niezwykle ucieszy się z gigantycznej wywrotki pozwalającej na przewożenie z miejsca na miejsce nie tylko piasku, ale i mniejszych przedmiotów. Wielkie wywrotki to hit dziecięcych zabawek od wielu lat.
Być może nie rozwijają integracji sensorycznej i nie uczą angielskiego, ale dają maluchom tak wiele radości, że musiały znaleźć się na naszej liście rekomendowanych zabawek.
Budując przestrzeń, gdzie muszą dopasowywać do siebie klocki o ściśle określonych wymiarach (na przykład podczas wypełniania płytki o danych parametrach), uczą się liczyć i szacować. Polskim odpowiednikiem Duplo są konstrukcyjne zestawy Hemar.
To zestawy, które są bardziej masywne i nie zawierają małych, odczepianych elementów. Jakość plastiku, z którego wykonane są Playmobil, jest naprawdę dobra, a zabawki wytrzymują wiele – upadki, stłuczki, kraksy. Nadają się do zabawy w domu, na podwórku, w wodzie.
Maluch kocha Psi Patrol? Podaruj mu Skya, Chase’a albo Zumę. Z pewnością, zasypiając, będzie czuł się bezpiecznie. Przytulenie przed snem przyjaciela, który w dodatku jest dzielnym zwierzakiem, na pewno przyniesie spokojny sen.
Zwróć uwagę na to, jaką bajkę szczególnie lubi twoje dziecko. Jeśli scenarzyści tworzą postaci według systemu wartości, który popierasz, nie wahaj się i kup odpowiednią maskotkę. Z pewnością charakter pluszaka będzie wpływał na scenariusze zabaw, a jednocześnie zachowanie twojego malucha.
Elementy muszą być na tyle duże, aby zabawa była bezpieczna i na tyle małe, aby mieściły się w małej dłoni. Tor samochodowy rozwija koordynację ruchową oraz koncentrację. Pozwala dziecku tworzyć proste plany. Uczy pozytywnej rywalizacji.
Uczy samodzielności i podejmowania decyzji. Dziecko zaczyna zwracać większą uwagę na potrzeby innych – co niezwykle ważne u dwulatków, które są mocno skoncentrowane na sobie i swoich potrzebach.
Wybierz te najbardziej odpowiednie dla jego wieku. Niech będzie to raczej skrzynka, nie zestaw śrub. Narzędzia pozwalają imitować świat dorosłych. Korzystnie wpływają na umiejętność obserwacji i naśladowania.
Uczą skupiać się na otaczającym świecie. Pomagają w poznaniu relacji przyczyna – skutek.