Ranking opon zimowych Bridgestone

Mimo iż jesień dopiero zawitała na polskich drogach, to już czujemy na karku przedsmak zimowej aury. W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon. Jedynym wymaganiem jest minimalna głębokość bieżnika, która powinna wynosić 1,6 mm. Gdy przez kilka dni utrzymuje się temperatura poniżej 7 stopni, to znak, że powinniśmy wymienić opony na zimowe. Warto zainwestować w opony zimowe Bridgestone. Opony tego giganta powstają w 178 fabrykach na świecie. W tym jedna zlokalizowana jest w Polsce. Zobacz ranking opon zimowych Bridgestone.

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Od 1 listopada 2012 roku na każdej oponie wyprodukowanej w krajach UE muszą być odpowiednie etykiety. Znajdziemy na nich trzy parametry:

  • opory tłoczenia, czyli wydajność pod względem użycia paliwa,
  • poziom hałasu emitowanego na drodze,
  • współczynnik przyczepności opony na mokrej nawierzchni.

Model opony z niskim oporem tłoczenia to większa wydajność paliwowa, ale słaba przyczepność do jezdni. Przyczepność oznaczono literami od A do F, gdzie A to najkrótsza droga hamowania na mokrej drodze, a F najdłuższa. Różnica między nimi wynosi aż 18 metrów. Norma hałasu, jaka nie może zostać przekroczona to 76 dB przy bardzo szybkiej jeździe.

Etykiety nie mówią nam jednak wszystkiego, a jedynie dają ogólny pogląd na osiągi danej opony. Jak odróżnić opony zimowe od letnich? Na oponie mamy napis M+S oznaczający mud+snow (błoto+śnieg) i symbol trzech szczytów z płatkiem śniegu oraz sam symbol płatka śniegu.

Opony zimowe Bridgestone i należąca do japońskiej firmy spółka Dayton mają takie oznaczenia na zewnętrznej stronie opony. Należy dokładnie sprawdzić oznaczenie na oponie, gdyż niektóre opony sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych nie mają znaczka śniegu, a jedynie napis M+S. Co oznacza, że nie mają nic wspólnego z jazdą po śniegu.

Ważnym oznaczeniem jest również rok produkcji opony. Dzięki temu dowiemy się, jaka technologia została w nich zastosowana, a jaka jest już przestarzała. To ważna informacja przy zakupie opon używanych.

Jak znaleźć rok produkcji opony? Najpierw szukamy ciągu cyfr DOT (opony zgodne z normami bezpieczeństwa USA). Na końcu ciągu liczb i liter znajdują się w obwódce 4 cyfry wskazujące na tydzień (pierwsze dwie cyfry), a kolejne na rok produkcji.