Data modyfikacji:

Jak schłodzić laptop? Sposoby na schłodzenie laptopa

Współczesne komputery przenośne to niezwykle kompleksowe urządzenia, które mocą dorównują nieraz wielu pecetom stacjonarnym. Niestety wydajność idzie w parze z dużą ilością ciepła wydzielanego przez poszczególne podzespoły. Bardzo często wielu z nas odczuwa to na własnej skórze, zwłaszcza jeżeli trzyma komputer na kolanach. Przegrzewająca się maszyna jest narażona w większym stopniu na awarię, a jej bateria ulega szybszemu zużyciu. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na chłodzenie laptopa.
chłodzenie laptopa

Skąd mam wiedzieć, czy laptop się przegrzewa?

Zastanawiasz się, czy twój laptop za bardzo się nie przegrzewa? Jak sprawdzić temperaturę procesora? Zdiagnozuj problem za pomocą specjalnego oprogramowania, np. SpeedFan czy Core Temp. Program pokaże, czy temperatura procesora oraz innych elementów komputera nie jest zbyt wysoka.
Skąd wiadomo, że należy przystąpić do chłodzenia laptopa? Temperatura procesora nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza w stanie spoczynku oraz 90 stopni Celsjusza w trakcie dużego obciążenia. Jeśli chodzi o dysk twardy, najlepiej, aby wartość nie przekraczała 50 stopni Celsjusza, a w przypadku GPU – 90 stopni Celsjusza.

Chłodzenie laptopa – najpopularniejsze metody

Zadbaj o poprawne przygotowanie stanowiska pracy z komputerem

Jednym z podstawowych sposobów na zachowanie odpowiedniej temperatury urządzenia jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Laptop powinien być umieszczony na równej i płaskiej powierzchni, jego otwory wentylacyjne nie powinny być pod żadnym pozorem zasłaniane, o co nietrudno, gdy np. trzymamy komputer na kołdrze, narzucie lub kocu. Najlepiej, by w pobliżu kilku centymetrów od nich nie znajdowały się jakiekolwiek przedmioty utrudniające przepływ powietrza.
Laptop nie powinien pracować lub być pozostawiony przez długi czas w pełnym słońcu. Zwracamy na to uwagę przede wszystkim w lecie. Jeżeli korzystamy z komputera na plaży, w kawiarnianym ogródku lub na tarasie, zawsze warto wybrać zacienione miejsce. Laptop nieraz mocno nagrzewa się również w samochodzie, kiedy zostaje pozostawiony na siedzeniu lub w torbie.

Kup podstawkę pod laptopa

Jeżeli lubisz korzystać z laptopa na kolanach, na sofie lub w łóżku, zalecane jest tutaj kupno dedykowanej podstawki pod komputer. Zapewnia ona wspomnianą już płaską przestrzeń roboczą, gwarantującą to, że otwory wentylacyjne maszyny nie są w żaden sposób zasłaniane. Najprostsze podstawki składają się z poduszki oraz przymocowanego do nich blatu, często wzbogaconego o otwór na kubek lub dodatkowe akcesoria. Produkty tego typu są bardzo wygodne w użyciu, a w sklepach znajdziemy bardzo duży wybór wzorów i kolorów. Ceny zaczynają się tutaj od kilkudziesięciu złotych.
W przypadku gdy intensywniej korzystasz z laptopa, bawiąc się na nim z grami lub uruchamiając wymagające aplikacje do edycji grafiki lub wideo, dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na droższą podstawkę chłodzącą pod komputer. Modele tego typu mają wbudowane wentylatory, zasilane przez kabel USB, dodatkowo pomagające schłodzić sprzęt w trakcie, gdy jego podzespoły są najbardziej obciążone. Do tego ich blaty wykonane są nieraz z metalowej siatki, która poprawia przepływ powietrza. Ponieważ wiatraki montowane w gadżecie są zazwyczaj dość duże, nie wydają one mocno słyszalnego dźwięku i nie przeszkadzają zanadto w normalnej pracy z komputerem. 

Wyczyść obudowę oraz wentylatory urządzenia

Przyjrzyj się dobrze otworom wentylacyjnym w obudowie laptopa. Niezwykle często za jego nadmierne nagrzewanie odpowiada zbierający się w nich kurz pochodzący z otoczenia, który obniża skuteczność wentylatorów, a tym samym podwyższa temperaturę we wnętrzu maszyny. 
Otwory wentylacyjne najprościej wyczyścić pędzelkiem, choć może to nie wystarczyć, zwłaszcza jeżeli nie były one czyszczone od dłuższego czasu. Najlepiej sięgnąć w takim wypadku po sprężone powietrze w puszce. Jest ono niegroźne dla podzespołów, a dzięki długie rurce możemy je z łatwością zaaplikować w odpowiednim miejscu. Po jego użyciu powinniśmy zobaczyć obłok pyłu opuszczający obudowę. Alternatywnie może też sięgnąć po gruszki do odpylania. Pamiętaj, że z największymi zabrudzeniami poradzisz sobie, wyłącznie otwierając wnętrze komputera. Jeżeli nie chcesz robić tego samodzielnie, zawsze może poprosić o pomoc specjalistę w serwisie.

Wyłącz niepotrzebne aplikacje działające w tle

Bardzo często za przegrzewania się laptopa i jego zawieszanie się odpowiada zbyt duża liczba aplikacji działających w tle. Z problemem tym zmagają się zwłaszcza użytkownicy pecetów o bardzo niewielkiej wiedzy na temat sprzętu. Instalują oni często wiele programów antywirusowych oraz innych aplikacji, które wymagają stałego dostępu do zasobów systemu operacyjnego. Sprawa to, że komputer zaczyna pracować coraz wolniej, ponieważ jego podzespoły się bardzo mocno obciążone. Warto więc przyjrzeć się ikonom na pasku systemowym Windows oraz włączyć menadżera zadań i przejrzeć listę uruchomionych procesów w tle.

Zoptymalizuj system operacyjny 

Za nadmierne nagrzewanie się laptopa bardzo często odpowiada też niezoptymalizowany system operacyjny, a więc przestarzałe oprogramowanie i sterowniki, a także zapełniony dysk. Nie zwlekaj więc z aktualizacjami systemowymi, zwróć uwagę na ilość wolnego miejsca na napędzie systemowym (zaleca się, by zawsze był on pusty w co najmniej 20 procentach), a także listę uruchamianych wraz z systemem aplikacji. 
Często dokonanie prostych porządków, usunięcie starych plików, będzie miało ogromny wpływ na poprawę wydajności sprzętu i obniżenie temperatury jego pracy. Zwróć szczególną uwagę na przeglądarkę internetową, bowiem bardzo często do drastycznego spowolnienia systemu prowadzi też pozostawienie otwartych zbyt wielu kart ze stronami internetowymi. Pamiętaj, że dla poprawnego funkcjonowania systemu ważny będzie też jego regularny restart, jego usypianie po zamknięciu obudowy zwyczajnie nie wystarczy. 
Zdjęcie: Envato Elements