Data publikacji:

Snowboard dla początkujących — jak zacząć przygodę na desce?

Marzysz o szusowaniu na snowboardzie po stokach, wykonywaniu skomplikowanych ewolucji lub po prostu o dobrej zimowej zabawie ze znajomymi? Zanim wybierzesz się w góry, skompletuj potrzebny ekwipunek i przygotuj się do pierwszego razu na desce. Przygodę ze snowboardem można zacząć niemal w każdym wieku, a opanowanie techniki jazdy nie zajmie Ci wiele czasu.

Snowboard - od czego zacząć?

Pierwszym etapem przygotowań do jazdy na snowboardzie nie jest, wbrew pozorom, zakup samej deski. Najpierw warto popracować nad ogólną kondycją fizyczną oraz mobilnością. Pierwsze próby obfitować będą w niezliczone upadki, więc zadbaj o elastyczność i gibkość. Popracuj także nad siłą nóg. Jazda na snowboardzie wymaga utrzymywania ugiętych kolan, więc doskonałymi ćwiczeniami wprowadzającymi są przysiady lub wykroki.

Kolejnym krokiem jest nauka techniki jazdy na desce. Najlepiej zacząć od teorii, czyli od obejrzenia filmików instruktażowych. Wyjaśnią one, jak założyć snowboard, jak zająć prawidłową pozycję, jak przemieszczać się na stoku, jak wstawać po upadku oraz będą nieocenionym źródłem przykładowych lekcji wprowadzających do jazdy na desce. Odtworzysz je później na stoku i będziesz wiedzieć, jak się zachować w konkretnych sytuacjach. Początkowe próby najlepiej przeprowadzać w towarzystwie osoby doświadczonej lub instruktora.

Niezbędne akcesoria do jazdy na desce


W pierwszej kolejności należy zakupić akcesoria wpływające na komfort i bezpieczeństwo. Jest to m.in. ubiór składający się z kilku warstw (bielizna termoaktywna, polar docieplający, kurtka z membraną oddychającą i spodnie o podwyższonej odporności na wilgoć). Nie można zapomnieć o rękawiczkach oraz czapce, które zapewnią ciepło na stoku.

Aby zaś nauka jazdy na snowboardzie była w pełni bezpieczna, należy zakupić kask do jazdy na desce. Warto go przymierzyć bezpośrednio na czapce, bo właśnie w taki sposób będzie używany. Nieodzowne są także gogle narciarskie. Podczas ładnej pogody zapobiegną oślepieniu, zaś w czasie zamieci ochronią oczy przed drobinkami śniegu oraz wiatrem. Ważne jest, by wybrać gogle dobrej jakości, wyposażone w wentylację oraz system zapobiegający parowaniu.

Jak dobrać deskę snowboardową?


Sama deska jest w gruncie rzeczy jednym z ostatnich elementów, które należy kupić. Możesz bowiem wypożyczyć ją na stoku i sprawdzić, czy snowboarding Ci odpowiada. Jeśli jednak masz całkowitą pewność, że będziesz kontynuować jazdę na desce, najlepiej od razu kupić swoją. Własna deska snowboardowa przyspieszy naukę jazdy, bo niektóre elementy snowboardingu możesz trenować nawet w ogródku. 

Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza dla początkującego?


Jeśli dopiero zaczynasz, a Twoim celem jest spokojna jazda po stokach, optymalnym wyborem będzie zakup deski typu All Mountain. Powinna sięgać do brody lub nieco niżej i być stosunkowo miękka (flex pomiędzy 1 a 5). Taki snowboard ułatwia manewrowanie oraz naukę jazdy. Kluczowym parametrem jest zaś szerokość deski. Nie może ona być węższa od długości butów, dlatego szczególną uwagę do tego parametru muszą przywiązać panowie o długich stopach. Palce wystające poza deskę uniemożliwią jazdę.

Na którą nogę jeździć?


Która noga podczas jazdy na snowboardzie powinna znajdować się z przodu? Zazwyczaj trudno odpowiedzieć sobie na to pytanie zanim wejdzie się na deskę i pierwszy raz zjedzie po stoku. Jest jednak niezawodny sposób na to, by przekonać się o tym, jakie są Twoje naturalne uwarunkowania. Wystarczy, że przypomnisz sobie w jaki sposób układasz stopy ślizgając się na lodzie. Jeśli nie pamiętasz tej dziecięcej zabawy, przypomnij sobie podczas pierwszych przymrozków. Dobrym wyznacznikiem może być także ustawienie stóp na rowerze, w czasie zjazdu z górki. Jeśli z przodu masz lewą stopę, jesteś regular, natomiast jeśli prawą, jesteś goofy.

Co jeszcze warto zabrać na stok?


Spędzając dzień na stoku, warto mieć przy sobie kilka dodatkowych akcesoriów. Rozgrzejesz się dzięki ciepłej herbacie z termosu, rozwijanym brelokiem na lince przypniesz karnet, a kamerką sportową zainstalowaną na kurtce lub kasku nagrasz swoje pierwsze próby na snowboardzie. Całość pomieścisz w niewielkim sportowym plecaku. Najlepiej wybrać specjalny plecak narciarski, który umożliwia przytroczenie deski snowboardowej po skończonej jeździe. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić jej w rękach. Aby uchronić deskę przed uszkodzeniem w transporcie, dokup pokrowiec na snowboard. 

Kolejną rzeczą, którą zawsze warto mieć, jest podręczna apteczka. Pomoże poradzić sobie z drobnymi skaleczeniami, otarciami czy stłuczeniami. Możesz wrzucić do niej także popularne leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, dzięki którym ból głowy lub problemy żołądkowe nie popsują Ci dobrej zabawy. Przypominamy też o zachowaniu ostrożności w czasie nauki jazdy na snowboardzie. Najlepiej zacząć przygodę na oślich łączkach, w miejscach o niewielkim zatłoczeniu. Elementy takie jak zakładanie deski, wstawanie czy podnoszenie się po upadku można zaś przećwiczyć nawet w domu. Stopniowa nauka jazdy na desce to najlepsza droga do zapobiegania wypadkom, kontuzjom i frustracji.

Tekst: Szymon Sonik

Więcej artykułów na temat lifestylu