Data publikacji:

Jazda na snowboardzie. Jak rozpocząć swoją przygodę z deską snowboardową?

Jazda na snowboardzie to jeden z popularniejszych sportów zimowych. Wbrew pozorom może być znacznie bezpieczniejsza niż jazda na nartach. Jak rozpocząć swoją przygodę z deską snowboardową? Podpowiadamy, jak ćwiczyć jazdę na snowboardzie i jaki sprzęt skompletować.

jazda na snowboardzie

Nauka jazdy na snowboardzie: od czego zacząć?

Pierwszym etapem przygotowań do jazdy na snowboardzie nie jest, wbrew pozorom, zakup samej deski. Najpierw warto popracować nad ogólną kondycją fizyczną oraz mobilnością. Pierwsze próby obfitować będą w niezliczone upadki, więc zadbaj o elastyczność i gibkość.

Popracuj także nad siłą nóg. Jazda na snowboardzie wymaga utrzymywania ugiętych kolan, więc doskonałymi ćwiczeniami wprowadzającymi są przysiady lub wykroki.

Kolejnym krokiem jest nauka techniki jazdy na desce. Najlepiej zacząć od teorii, czyli od obejrzenia filmików instruktażowych. Wyjaśnią one, jak założyć snowboard, jak zająć prawidłową pozycję, jak przemieszczać się na stoku, jak wstawać po upadku, oraz będą nieocenionym źródłem przykładowych lekcji wprowadzających do jazdy na desce. Odtworzysz je później na stoku i będziesz wiedzieć, jak się zachować w konkretnych sytuacjach.

Niezbędne akcesoria do jazdy na snowboardzie

W pierwszej kolejności należy zakupić akcesoria wpływające na komfort i bezpieczeństwo. Jest to m.in. ubiór składający się z kilku warstw (bielizna termoaktywna, polar docieplający, kurtka z membraną oddychającą i spodnie o podwyższonej odporności na wilgoć). Nie można zapomnieć o rękawiczkach oraz czapce, które zapewnią ciepło na stoku.

Aby zaś nauka jazdy na snowboardzie była w pełni bezpieczna, należy zakupić kask do jazdy na desce. Jak dobrać kask narciarski lub snowboardowy? Warto go przymierzyć bezpośrednio na czapce, bo właśnie w taki sposób będzie używany.

Nieodzowne są także gogle narciarskie. Podczas ładnej pogody zapobiegną oślepieniu, w czasie zamieci zaś ochronią oczy przed drobinkami śniegu oraz wiatrem. Ważne jest, by wybrać gogle dobrej jakości, wyposażone w wentylację oraz system zapobiegający parowaniu.

Jak dobrać snowboard?

Sama deska jest w gruncie rzeczy jednym z ostatnich elementów, które należy kupić. Możesz bowiem wypożyczyć ją na stoku i sprawdzić, czy snowboarding ci odpowiada.

Jeśli jednak masz całkowitą pewność, że będziesz kontynuować jazdę na desce, najlepiej od razu kupić swoją. Własna deska snowboardowa przyspieszy naukę jazdy, bo niektóre elementy snowboardingu możesz trenować nawet w ogródku.

Przeczytaj również: Buty narciarskie – jak dobrać?

Jaka deska snowboardowa dla początkującego?

Jeśli dopiero zaczynasz, a twoim celem jest spokojna jazda po stokach, optymalnym wyborem będzie zakup snowboardu dla początkujących typu All Mountain. Powinien sięgać do brody lub nieco niżej i być stosunkowo miękki (flex pomiędzy 1 a 5). Taka deska ułatwia manewrowanie oraz naukę jazdy na snowboardzie.

Kluczowym parametrem jest zaś szerokość deski. Nie może ona być węższa od długości butów, dlatego szczególną uwagę do tego parametru muszą przywiązać panowie o długich stopach. Palce wystające poza deskę uniemożliwią jazdę. Ustawienie wiązań snowboardowych powierz bardziej doświadczonej osobie.

Na którą nogę jeździć? Pierwsza jazda na snowboardzie

Która noga podczas jazdy na snowboardzie powinna znajdować się z przodu? Zazwyczaj trudno odpowiedzieć sobie na to pytanie, zanim wejdzie się na deskę i pierwszy raz zjedzie po stoku. Jest jednak niezawodny sposób na to, by przekonać się o tym, jakie są twoje naturalne uwarunkowania.

Wystarczy, że przypomnisz sobie, w jaki sposób układasz stopy, ślizgając się na lodzie. Jeśli nie pamiętasz tej dziecięcej zabawy, poślizgaj się po chodniku podczas pierwszych przymrozków. Dobrym wyznacznikiem może być także ustawienie stóp na rowerze w czasie zjazdu z górki. Jeśli z przodu masz lewą stopę, jesteś regular, natomiast jeśli prawą, jesteś goofy.

Nauka jazdy na snowboardzie pod okiem instruktora. Czy warto?

Początkowe próby jazdy na snowboardzie najlepiej przeprowadzać w towarzystwie osoby doświadczonej lub instruktora. Skorygowanie pierwszych błędów jest ważne, bo z czasem mogą wejść ci w krew, utrudniając opanowanie prawidłowej techniki. Dodatkowo instruktor przygotuje zestaw ćwiczeń i pohamuje twoje zbyt szybkie zapędy.

Samo opanowanie równowagi to zbyt mało, by od razu rzucać się na głęboką wodę i sunąć w dół stoku z pełną prędkością. Profesjonalną lekcję warto wziąć także wtedy, gdy już wstępnie nauczysz się jeździć na desce. Instruktor wychwyci ewentualne błędy i skoryguje je. Nieprawidłowa pozycja na desce może utrudnić ci np. pokonywanie zakrętów. Jeśli czujesz, że skręcanie w jedną ze stron przychodzi ci trudno, udaj się na prywatne lekcje.

Popularne błędy podczas jazdy na snowboardzie:

 • brak rozgrzewki,
 • upadanie na kość ogonową lub rozczapierzone palce,
 • wybór zbyt zaawansowanej trasy,
 • jazda w głębokim przysiadzie lub z wyprostowanymi kolanami,
 • nadmierne pochylenie do przodu,
 • koślawienie kolan,
 • biodra wystające poza deskę,
 • obracanie tułowia w kierunku jazdy.

Progresja nauki jazdy na snowboardzie

 1. Wepnij przednią nogę do wiązania i powoli odpychaj się drugą, tak jak podczas jazdy na hulajnodze. To ćwiczenie przyda ci się później na stoku, np. podczas podchodzenia do wyciągu. Przećwicz to na płaskim terenie lub niewielkim pagórku.
 2. Kolejny krok to trening na oślej łączce lub łagodnym fragmencie stoku. Wepnij oba buty na snowboard i ustaw się prostopadle do stoku. Ugnij kolana, a następnie pochyl deskę w taki sposób, aby delikatnie ześlizgiwać się w dół pagórka. Gdy pokonasz ok. 1 metr, przechyl się do tyłu i wbij tylną krawędź w śnieg. To nauka hamowania. Powtórz ćwiczenie plecami skierowanymi w dół stoku.
 3. Dobrym ćwiczeniem jazdy na snowboardzie jest swobodny ześlizg. Zjeżdżaj pod kątem, a następnie obróć deskę i skieruj się w drugą stronę. Zjeżdżając po zygzakowatej linii, utrzymuj pozycję podstawową. Ćwiczenie wykonaj na przedniej i tylnej krawędzi.
 4. Gdy nabierzesz odrobinę wprawy, przejdź do jazdy na wprost. Nie wykonuj jeszcze skrętów. Ustaw deskę równolegle do osi stoku i powoli rusz w dół. Gdy nabierzesz prędkości, przejdź do hamowania tylną krawędzią. Powtarzaj ćwiczenie aż do samego dołu stoku. Zadbaj o to, by nie wywrócić się do przodu.
 5. Kolejny krok w nauce jazdy na snowboardzie to nauka zakręcania. Zacznij od łagodnych łuków w pozycji podstawowej, czyli na lekko ugiętych kolanach. Z każdym przejazdem zacieśniaj łuki i dodawaj ruch w kolanach. Odpowiednim zginaniem oraz prostowaniem nóg dodasz skrętom dynamiki.

Jak wstać po upadku na snowboardzie?

Sporo kłopotu sprawia początkującym snowboardzistom wstawanie po upadku. Gwarantujemy jednak, że jest to bardzo proste i wymaga jedynie wprawy. Warto się nauczyć odpowiedniej techniki, ponieważ jazda na snowboardzie nieraz zakończy się upadkiem.

W pierwszej kolejności wbij krawędź deskę w śnieg, aby móc się o nią zaprzeć. Chwyć jedną dłonią górną krawędź deski, a drugą dłonią odepchnij się od stoku. Siłą rozpędu wstań na deskę i ustabilizuj pozycję.

Jak natomiast wstać po upadku na kolana? Tutaj wiele zależy od twojego rozciągnięcia. Jeśli czujesz, że nie dasz rady zaasekurować się rękami i przechylić do tyłu, obróć się na plecy i wstań pierwszym sposobem.

Co jeszcze warto zabrać na stok?

Spędzając dzień na stoku, warto mieć przy sobie kilka dodatkowych akcesoriów. Rozgrzejesz się dzięki ciepłej herbacie z termosu, rozwijanym brelokiem na lince przypniesz karnet, a kamerką sportową zainstalowaną na kurtce lub kasku nagrasz swoje pierwsze próby na snowboardzie.

Całość pomieścisz w niewielkim sportowym plecaku. Najlepiej wybrać specjalny plecak narciarski, który umożliwia przytroczenie deski snowboardowej po skończonej jeździe. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić jej w rękach. Aby uchronić deskę przed uszkodzeniem w transporcie, dokup pokrowiec na snowboard.

Kolejną rzeczą, którą zawsze warto mieć, jest podręczna apteczka. Pomoże poradzić sobie z drobnymi skaleczeniami, otarciami czy stłuczeniami. Możesz wrzucić do niej także popularne leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, dzięki którym ból głowy lub problemy żołądkowe nie popsują ci dobrej zabawy.

Przypominamy też o zachowaniu ostrożności w czasie nauki jazdy na snowboardzie. Najlepiej zacząć przygodę na oślich łączkach, w miejscach o niewielkim zatłoczeniu. Elementy takie jak zakładanie deski, wstawanie czy podnoszenie się po upadku, można zaś przećwiczyć nawet w domu. Stopniowa nauka jazdy na desce to najlepsza droga do zapobiegania wypadkom, kontuzjom i frustracji.

Autor: Szymon Sonik