Data modyfikacji:

Buty narciarskie – jak dobrać?

Niezbędne wyposażenie każdego narciarza to oczywiście buty narciarskie – jak dobrać obuwie, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo na stoku? Jeśli planujesz ruszyć na stok i jesteś na etapie kompletowania sprzętu, zobacz, jak dobrze dobrać buty narciarskie.

buty narciarskie

Buty narciarskie – jak dobrać odpowiednie?

Jazda na nartach to jeden z największych uroków zimy. Ruch na świeżym powietrzu w górskiej scenerii nie tylko świetnie poprawia humor, ale również sprzyja poprawie kondycji fizycznej i pomaga wzmocnić mięśnie. Wiesz już, jakie łyżwy kupić. A jeśli chcesz miło spędzić czas na stoku, musisz zaopatrzyć się w solidny sprzęt narciarski. Jego podstawa to oczywiście narty, kijki i buty narciarskie. Te ostatnie mają szczególnie duży wpływ na poczucie komfortu podczas jazdy. Sprawdź, jak dobrać buty narciarskie.

Buty narciarskie – jakie wybrać?

Jeżeli przygotowujesz się na wyjazd na narty, na pewno zastanawiasz się, jak dobrać odpowiednie buty narciarskie. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę.

Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując narty - 5 najważniejszych czynników

Buty narciarskie – jak dobrać rozmiar?

Co prawda buty narciarskie są podawane w podobnej rozmiarówce jak w przypadku klasycznego obuwia, jednak poszukując butów na stok, trzeba dokładnie zmierzyć długość i szerokość stopy. Wartości te następnie skonfrontuj z rozmiarem wkładki, który jest podawany w milimetrach. Dzięki temu możliwe będzie idealne dopasowanie buta do stopy. Musisz wiedzieć, że buty narciarskie nie powinny być ani za duże, ani za małe.

W tym pierwszym przypadku często niedoświadczeni użytkownicy stawiają na za duże buty przez złudne poczucie komfortu, jakie dają na początku, lub przez wzgląd na ewentualne docieplenie stopy za pomocą grubej skarpety. To błąd. Za duże buty mogą zwiększać ryzyko kontuzji, ponieważ pozycja stopy w trakcie jazdy nie będzie stabilna.

Buty narciarskie powinny idealnie pasować do stopy – najlepiej, aby palce delikatnie dotykały czubka. Jeśli kupujesz buty narciarskie przez Internet, zmierz stopę i porównaj z długością oraz szerokością wkładki.

Buty narciarskie – jak dobrać fleks?

Pod tą enigmatyczna nazwą kryje się sztywność buta. Wartość ta powinna być adekwatna do poziomu zaawansowania, ponieważ przekłada się bezpośrednio na precyzję ruchu, a w dalszej kolejności na wygodę. Jak prawidłowo dobrać flex?

Jak dobrać buty narciarskie dla początkujących? Kobiety powinny sięgnąć po flex 60, a mężczyźni – 70. To dość miękkie buty, które nie będą krępować swobody ruchów stopy na etapie nauki i pierwszych narciarskich szlifów.

Inne wymagania będą stawiane butom narciarskim dla średnio zaawansowanych – jaki flex wybrać? Buty narciarskie damskie powinny mieć flex o twardości między 70 a 80, a w przypadku mężczyzn wartość ta powinna wynosić między 80 a 90.

Natomiast osoby z bardzo dużym doświadczeniem na stoku powinny sięgać po najtwardsze buty. Dla kobiet będą to modele o flexie powyżej 90, a w przypadku mężczyzn wartość powinna przekraczać 100.

Buty narciarskie – jak dobrać docieplenie?

Producenci stosują różne materiały wyściełające wnętrze buta. Najpopularniejsze z nich to np. wełna merino, która świetnie ociepla, nie chłonie wilgoci ani zapachów. Jest to drogi materiał i jego zastosowanie na pewno przełoży się na cenę butów.

Dobrą alternatywą jest docieplenie polarowe, czyli wykonane z dzianiny z tworzyw sztucznych. Materiał ten jest znacznie tańszy od swoich naturalnych odpowiedników i charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi, których nie traci nawet w efekcie kontaktu z wilgocią.

Buty narciarskie damskie – jak wybrać?

Oferta producentów adresowana do kobiet i mężczyzn różni się nieco. Modele dla pań są dostępne w mniejszej rozmiarówce, do tego są nieco lżejsze, a cholewka butów jest niższa. Różnią się również designem, ale szczególnie ważnym aspektem jest kształt buta. Buty narciarskie przeznaczone dla kobiet charakteryzują się nieco inną budową, dostosowaną do anatomii kobiecej stopy.

Zanim ruszysz na stok, odpowiednio się przygotuj do sezonu zimowego. Pomocne będą w tym także ćwiczenia przed sezonem narciarskim.