Data publikacji:

Jak dobrać buty narciarskie?

Sport zimowy, taki jak narciarstwo, wymaga odpowiedniego sprzętu, aby jazda na różnych trasach była bezpieczna i komfortowa. Zwłaszcza dobór odpowiednich butów narciarskich ma znaczenie, gdyż to właśnie w nich spoczywają nasze stopy przez cały dzień podczas zabaw na stoku. Dlatego też dopasowanie buta musi być idealne, aby nie bolały nas stopy, gdyż doprowadziłoby to do szybkiego zakończenia jazdy i powrotu do domu. Zatem, jak dobrać buty narciarskie? Jakie buty wybrać? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni rozmiar buta, aby mieć przyjemność z jazdy.
jak dobrać buty narciarskie

Odpowiedni rozmiar buta narciarskiego – długość

Pierwszym krokiem w wyborze buta narciarskiego jest zmierzenie swojej stopy. W tym przypadku mierzona długość musi być prawidłowa, a nie podawana na oko. Ma to istotne znaczenie w późniejszym wyborze rozmiaru buta narciarskiego, aby miał odpowiednią długość wkładki i prawidłowo utrzymywał stopę. W celu zmierzenia stopy domowym sposobem można obrysować ją ołówkiem lub długopisem na kartce papieru i wtedy zmierzyć odległość od pięty do czubka palców.
Jest to bardziej dokładny sposób mierzenia, gdyż stopa w trakcie pomiaru jest styczna z podłożem, co zmienia nieco jej kształt i docisk. Dzięki temu mamy dokładny pomiar stopy. Do uzyskanego wyniku można dodać 0,5–1 cm, w celu większego komfortu w bucie. Jednak dotyczy to tylko jazdy rekreacyjnej, gdyż w jeździe sportowej nie dodaje się już centymetrów, aby uzyskany przekaz siły na narty był bardziej precyzyjny.
W sklepach stacjonarnych z butami narciarskimi można oczywiście także zmierzyć stopę. Obsługa zrobi to wtedy w bardziej profesjonalny sposób, zazwyczaj za pomocą miarki do pomiaru długości stóp.

Jak dobrać buty narciarskie na szerokość?

Szerokość ma także istotne znaczenie przy wyborze butów narciarskich, gdyż stopa musi mieć komfort w bucie, a nie być nadmiernie uciskana. W tym celu należy zmierzyć szerokość stopy w okolicach kości śródstopia.
Dobierając buty narciarskie, warto wybrać te, które kształtem przypominają własną stopę. Stopy mogą być węższe, szersze, dłuższe, krótsze, łydka również może różnić się szerokością. Ciało człowieka jest zróżnicowane, jednak modeli butów również jest mnóstwo, dlatego but narciarski musi być dopasowany indywidualnie, aby był wygodny dla przyszłego użytkownika.

Sztywność buta – flex

Sztywność buta, czyli tak zwany flex, jest następnym parametrem, który musimy określić przy wyborze butów narciarskich. Jest on zależny od wagi użytkownika, wieku oraz jego umiejętności.
Twardość skorupy buta dla kobiet mieści się w przedziale 50–110, z czego dla początkujących narciarek przeznaczony jest flex index 50–60, dla średniozaawansowanych – 60–70, dla zaawansowanych – 70–90, a dla ekspertek w danej dziedzinie – 90–110. Z kolei dla mężczyzn sztywność skorupy buta mieści się w przedziale 70–120.
Dla początkujących narciarzy, dla których najważniejszym czynnikiem jest komfort, proponuje się flex index 70–80, dla średniozaawansowanych – 80–90, dla zaawansowanych – 90–110, a dla ekspertów bądź wykwalifikowanych zawodników sprawdzi się sztywność buta 120 i więcej.

Bootfitting – nowoczesna technologia dopasowania butów

Ze względu na to, że każdy z nas ma inną budowę stóp, możliwe krzywizny itd., buty produkowane masowo mogą nie być odpowiednie i nadmiernie uciskać podczas zjazdów ze stoków. Co zrobić w takim przypadku, gdy nie ma dla nas odpowiednich butów?
Obecnie coraz więcej producentów wprowadza do swoich firm technologię, która pozwala na delikatną zmianę kształtu buta, w celu indywidualnego dopasowania do stopy klienta. Dany proces odbywa się na różne sposoby. Istnieje technika, w której termoformowalna pianka wewnątrz buta rozgrzewa się, a następnie dopasowuje do stopy.
Można także spersonalizować same wkładki do butów. Potrzebne do tej metody są odciski stóp klienta, za pomocą których bootfitter tworzy formę, wkłada w nią wkładki i podgrzewa w celu uformowania, tworząc spersonalizowane wkładki do butów narciarskich. Najnowszą metodą dostępną już na rynku jest analiza stóp przy pomocy skanera Feetbox 3D, który dobiera buty do umiejętności i preferencji narciarza, wyszukuje modele odpowiadające budowie stopy i wskazuje ewentualne miejsca, które trzeba poprawić, w celu uzyskania idealnego buta.

Buty narciarskie – jakie wybrać?

Pierwszymi butami narciarskimi godnymi polecenia są buty Salomon X Access R70 W Wide. Są przeznaczone dla kobiet o poziomie jazdy początkującym bądź średniozaawansowanym. Styl jazdy, jakiemu jest przypisany typ butów, to allround, czyli przeznaczone są do różnorodnego zastosowania i korzystnego stosunku jakości do ceny.
Fischer Cruzar X 9.0 Red 2020 – są następnym modelem, na którym warto zawiesić oko. Dane buty narciarskie przeznaczone są dla mężczyzn. Są przystosowane do stylu allround, czyli wielofunkcyjnego, oraz mają flex index 90, co zapewni dobre trzymanie stopy, a zarazem komfort umożliwiający spędzanie długich godzin na stoku. Posiadają wkładkę termiczną, która odpowiednio dopasuje się do kształtu stopy i łydki, a także zapewni izolację termiczną.
Polecanymi butami narciarskimi dla dzieci są buty Nordica Speedmachine J4 2021. Przeznaczone są dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Buty zostały zaprojektowane w specjalny sposób, aby dzieci mogły mieć w nich ułożone stopy w naturalnej płaszczyźnie, a nie równolegle do siebie, co przyczynia się do większej kontroli podczas zjazdów ze stoku. Dodatkowo, buty mają wbudowaną miękką wyściółkę, co zapewni miękkość i izolację termiczną.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka