Data publikacji:

Szafa wolnostojąca czy do zabudowy?

Szafa wolnostojąca lub do zabudowy to niezbędny element wyposażenia każdej sypialni oraz przedpokoju. Obydwa te rodzaje mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Czym różnią się szafa wolnostojąca i szafa wnękowa? Którą wybrać? Sprawdź w artykule!

szafa wolnostojąca

Szafa wolnostojąca czy szafa do zabudowy?

Szafa to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. Mebel ten stoi często w przedpokoju, dużym pokoju, sypialni, a nawet kuchni. Jest w stanie pomieścić wiele ubrań oraz innych przedmiotów.

Istnieją dwa główne typy szafy – wolnostojąca oraz do zabudowy. Którą z nich wybrać? W artykule opisujemy wady i zalety tych mebli oraz poradnik, jak wybrać szafę idealną.

Co wybrać: szafę wolnostojącą czy do zabudowy? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz zastanowić się, jakie masz potrzeby oraz który rodzaj będzie bardziej pasował do twojego mieszkania.

Przede wszystkim przeanalizuj, jak dużo wolnego miejsca masz w pokoju, do którego chcesz wstawić mebel. Szafa do zabudowy idealnie wpasuje się we wnękę przy ścianie, natomiast szafę wolnostojącą możesz postawić praktycznie wszędzie. Czym jeszcze różnią się te dwa modele?

Zalety szafy wolnostojącej

Szafa wolnostojąca do sypialni czy pokoju dziennego to klasyczny mebel, który jest obudowany ściankami z każdej strony – od góry, od dołu, z tyłu, z przodu i z boków. W jej środku znajdują się drążki do wieszania ubrań oraz półki. Szafy wolnostojące mają wiele zalet:

  • Łatwość montażu – szafę wolnostojącą można bez problemu złożyć samodzielnie z części, często nie potrzeba do tego nawet wiertarki.
  • Mobilność – można ją z łatwością przenieść w dowolne miejsce, zarówno do innego pokoju, jak i do nowego mieszkania podczas przeprowadzki. Nie jest to możliwe w przypadku szafy do zabudowy.
  • Uniwersalność – szafę wolnostojącą możesz postawić w każdym pomieszczeniu, wystarczy jedynie odpowiednia ilość wolnej przestrzeni.
  • Piękny wygląd – szafy wolnostojące kojarzą się z klasycznymi, majestatycznymi meblami sprzed lat.
  • Mniejsze rozmiary – w porównaniu do szaf wnękowych, które są duże i wymagają sporo wolnego miejsca.
  • Duży wybór gotowych modeli – producenci mebli mają w swojej ofercie mnóstwo szaf wolnostojących w różnych stylach i kolorach, dzięki czemu na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Wady szafy wolnostojącej

Szafy wolnostojące mają również swoje wady. Oto one:

  • Spory ciężar – szafa wolnostojąca składa się aż z sześciu grubych płyt, które sporo ważą i mogą sprawiać problem przy wnoszeniu.
  • Typowy, sztywno określony kształt – szafy wolnostojące praktycznie zawsze mają kształt prostokąta, przez co mogą nie sprawdzić się w niektórych pomieszczeniach, np. na poddaszu pod skosami.

Jaką szafę wolnostojącą wybrać?

Jak wybrać idealną szafę wolnostojącą do sypialni? Gdy już zdecydujesz się na ten konkretny typ szafy, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejszym z nich są oczywiście wymiary mebla.

Zmierz dokładnie miarką, ile masz wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, do którego chcesz wstawić szafę. Wybierz mebel, który zmieści się w danym miejscu. Sprawdź także, czy będzie można swobodnie otworzyć drzwi szafy bez ocierania o inne meble.

Pomyśl także nad odpowiednim umiejscowieniem szafy. Nie powinna stać centralnie naprzeciwko wejścia do domu czy pokoju, gdyż mogłoby to spowodować efekt przytłoczenia. Najlepiej, aby znajdowała się przy bocznej ścianie. Szafy wolnostojące do sypialni nie powinny stać zbyt blisko łóżka, aby nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po pokoju podczas otwierania drzwi.

Dopasuj styl i wygląd szafy wolnostojącej do innych mebli oraz ścian i podłogi. Wybierz odpowiedni wzór, kolor i materiał wykonania. Prawdziwe drewno jest droższe niż sklejka, jednak znacznie bardziej wytrzymałe.

Ciekawym pomysłem jest wybór szafy wolnostojącej z lustrem na drzwiach. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w przedpokoju – szczególnie w małym pomieszczeniu. Nie trzeba będzie montować dużego lustra na ścianie, gdyż jego funkcję będzie pełnić szafa.

Jeśli w twoim mieszkaniu znajduje się wyjątkowo mało miejsca, możesz poszukać szafy wolnostojącej z drzwiami przesuwnymi. Taki mebel zajmuje jeszcze mniej przestrzeni i można go postawić nawet w niewielkiej wnęce.

Zalety szafy do zabudowy

Szafy do zabudowy ustawia się we wnęce w pomieszczeniu. Zwykle nie mają tylnej, górnej ani dolnej ścianki, gdyż są ograniczone przez podłogę i ściany mieszkania. Szafy wnękowe również mają wiele niekwestionowanych zalet.

  • Możliwość idealnego dopasowania do pomieszczenia – szafa wnękowa doskonale sprawdzi się we wszelkich pomieszczeniach o nietypowej budowie, np. na poddaszu czy na dachu. Można ustawić ją przy skośnej ścianie, a w roli drzwi zamontować ukośną płytę.
  • Wybór nietypowego kształtu – w przypadku szafy pod zabudowę to ty decydujesz, jaki ma mieć kształt – wcale nie musi być to klasyczny prostokąt.
  • Doskonała do niewielkiego pomieszczenia – szafę pod zabudowę można ustawić w niewielkiej wnęce znajdującej się nawet w bardzo małej sypialni czy wąskim przedpokoju.
  • Maksymalnie wykorzystanie wolnego miejsca – wystarczy, że zbudujesz szafę wnękową przy ścianie w małym pokoju, a nie stracisz nawet centymetra cennej przestrzeni.
  • Dowolność wyposażenia – w szafie wnękowej możesz umieścić tyle drążków czy półek, ile tylko zapragniesz – to ty decydujesz, jak ma ona wyglądać.
  • Oryginalność i niepowtarzalność – szafę w zabudowie projektujesz samodzielnie, możesz wybrać materiał, styl, kolor, kształt i wielkość według własnych potrzeb – na pewno nikt nie będzie miał takiej samej szafy jak ty.
  • Dobór drzwi – w przypadku szafy wnękowej możesz zdecydować się na klasyczne drzwi uchylne lub drzwi przesuwne, które idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach.

Wady szafy pod zabudowę

Szafy w zabudowie mają również swoje wady:

  • Trudność w transporcie – szafy zabudowanej nie można swobodnie przenosić do innego pomieszczenia czy mieszkania, co może być dużym problemem w trakcie przeprowadzki.
  • Problemy z montażem – budowa szafy wnękowej wymaga nieco umiejętności lub pomocy specjalisty.
  • Wyższa cena – w przypadku szafy tworzonej na wymiar.
  • Trudności w czyszczeniu – szafy do zabudowy są głębokie i sięgają aż do ścian, dlatego ich odkurzanie może okazać się problematyczne.

Jaką wybrać szafę do zabudowy?

Jaką szafę w zabudowie wybrać? Przede wszystkim dokonaj starannych pomiarów wnęki, w której chcesz umieścić mebel. Zdecyduj, jaką wysokość i głębokość ma mieć twoja szafa.

Następnie wybierz odpowiedni materiał do budowy mebla. Możesz zdecydować się na drewno, płytę laminowaną czy nawet szkło hartowane. Wybierz trwały surowiec, który nie zniszczy się po roku czy dwóch latach.

Kolejną ważną kwestią jest wybór drzwi. Klasyczne uchylne drzwi sprawdzą się w większych pomieszczeniach, z kolei składane lub przesuwne będą pasować nawet do niewielkiego pokoju. Pamiętaj, aby zamontować solidne, wytrzymałe prowadnice.

Następnie zdecyduj, jak chcesz wyposażyć swoją szafę wnękową. Możesz wybrać drążki, półki, szuflady czy kosze – w zależności od tego, co chcesz trzymać w środku. Jeśli twoja szafa ma być wyjątkowo duża, możesz zamontować w środku oświetlenie, które znacznie ułatwi użytkowanie. Na zewnątrz możesz umieścić także lustro. Wybierz jeszcze odpowiednie klamki lub uchwyty… i twoja szafa będzie gotowa!

Autorka: Olga Wacholc