Data modyfikacji:

Test Sony Xperia XZ3, czyli świeżynka ze stajni Sony w naszych rękach

Sony Xperia XZ3 już od pierwszych chwil wzbudza ogromny zachwyt za sprawą doskonałego wyświetlacza i stereofonicznych głośników. Ale co z resztą? Postanowiliśmy sprawdzić, jak smartfon sprawdza się na co dzień. Wyniki testu poniżej.

Xperia XZ3 robi doskonałe pierwsze wrażenie 

Najnowszy flagowiec marki Sony zrywa z dobrze znanym wzornictwem i jasno podkreśla swój wyjątkowy charakter. Xperia XZ3 zrobiła na mnie ogromne wrażenie już po wyciągnięciu jej z pudełka. Na pierwszym planie pojawia się 6-calowy, zakrzywiony ekran wykonany w technologii OLED. Zakrzywione krawędzie wyświetlacza nie są jedynie dodatkiem wpływającym na estetykę. Stuknięcie w bok telefonu powoduje wywołanie specjalnego panelu dającego błyskawiczny dostęp do aplikacji. 

Nowa konstrukcja gwarantuje odpowiednio nasycone kolory, a także głębokie czernie dzięki wykorzystaniu ekranu OLED HDR. Pozytywnym zaskoczeniem jest brak obecności charakterystycznego wcięcia w ekranie. Sony idzie własną ścieżką i to świetna wiadomość. Wyświetlacz to nie tylko doskonałe kolory, ale również bardzo wysoka rozdzielczość 2880x1440 px z doskonałym zagęszczeniem pikseli na poziomie 537 ppi.

Sony chwali się, że przy produkcji wyświetlacza wykorzystało technologię stosowaną w telewizorach Bravia. Telefon obsługuje technologię HDR poprawiającą jakość obrazu podczas oglądania filmów. Z pełną odpowiedzialnością muszę przyznać, że Sony Xperia XZ3 ma jeden z najlepszych ekranów. Pochłanianie wszelkiej maści multimediów jest po prostu prawdziwą przyjemnością. 

Małą nowością jest funkcja ekranu dostosowanego do otoczenia. Po wyłączeniu smartfona na wyświetlaczu zostają podświetlone tylko wybrane piksele, które pokazują godzinę, ikony powiadomień oraz wybraną naklejkę. Dzięki temu nie trzeba, co chwilę odblokowywać urządzenia, aby zobaczyć najważniejsze informacje. 

Nowa Xperia otrzymała obudowę wykonaną ze szkła, która nie jest w ogóle podatna na odciski palców. Mogłoby się wydawać, że to drobnostka, jednak w innych smartfonach ten problem często występuje i wpływa na estetykę podczas codziennego użytkowania. Xperia zasługuje na ogromnego plusa! 

Na tylnym panelu znajduje się aparat i czytnik linii papilarnych. Nowy smartfon spełnia certyfikat wodoodporności IP65/68, co pozwala zanurzyć urządzenie pod wodą na głębokość 1,5 metra przez maksymalnie 30 minut. W praktyce z telefonu można korzystać w deszczowy dzień. W górnej części urządzenia znajduje się tacka na karty SIM, natomiast w dolnej złącze ładowania USB typu C. Niestety, ale Xperia XZ3 nie ma złącza słuchawkowego minijack 3,5 mm. Japoński producent zadbał o swoich klientów i do zestawu dołączył odpowiednią przejściówkę. 

Świetne głośniki zostawiają konkurencję w tyle 

Sony w smartfonie umieściło głośniki stereo S-Force Surround. Dodatkowo urządzenie dysponuje systemem wibracji dynamicznej. Podczas oglądania filmów poziom drgań jest dopasowywany do ścieżki dźwiękowej. W praktyce wypada to doskonale i pozwala jeszcze lepiej poczuć akcję. Wrażenia podczas odtwarzania dźwięku również są bardzo dobre. Nie jestem melomanem, ale poziom głośności, czystość barwy, jak i delikatnie wyczuwalny bas sprawiają, że słuchanie muzyki to prawdziwa przyjemność.

Aparat to bardzo mocna strona smartfona 

Sony jest bardzo konsekwentne w projektowaniu smartfonów i w modelu XZ3 postanowiło umieścić tylko jeden aparat fotograficzny Motion Eye dysponujący rozdzielczością 19-megapikseli ze światłem f/2,0. Obiektyw z ogniskową 25 mm radzi sobie naprawdę dobrze i udowadnia, że w 2018 roku tylko jeden aparat ma prawo bytu. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą ostre z odpowiednim nasyceniem kolorów. Rejestrowanie predykcyjne wykrywa automatycznie ruch i w połączeniu z laserowym autofocusem zapewnia doskonałe ujęcia nawet przy bardzo dynamicznych scenach. Bez większego problemu uchwycisz biegającego psa, czy pędzący samochód. 

Przy mniejszej ilości światła aparat nowej Xperii poradził sobie lepiej niż się spodziewałem. Zdjęcia są ostre i bardzo dobrze nasycone. Pomocna w wykonywaniu fotografii jest sztuczna inteligencja, która automatycznie wykrywa rodzaj scenerii i dopasowuje do niej ustawienia. Dzięki temu nie musisz martwić się skomplikowanymi ustawieniami. Zdjęcia po wykonaniu nie wymagają praktycznie żadnej obróbki. Można je wrzucać do mediów społecznościowych bez konieczności instalowania dodatkowych programów. 

Dla miłośników fotografii mobilnej producent przygotował specjalny tryb manualny umożliwiający samodzielne ustawienie wszystkich parametrów ekspozycji. W zakładce ustawień znajdziesz także filtry kreatywne, opcję zrobienia panoramy czy dodania efektów rozszerzonej rzeczywistości. Smartfon dysponuje także trybem Bokeh, który pozwala na rozmycie tła podobnie jak w telefonach z podwójnym aparatem. Telefon wykonuje jednocześnie dwa zdjęcia i łączy je ze sobą rozmywając przy tym tło. Niestety, ale wykonanie fotografii w tym trybie jest bardzo trudne i często próby kończyły się niepowodzeniem. Zdecydowanie lepiej spisuje się za to kreator 3D pozwalający na stworzenie twarzy, obiektów czy innych przedmiotów w 3D. 

Aparat w smartfonie jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 4K z włączonym jednocześnie trybem HDR. Technologia potrafi rejestrować obraz nawet przy dużym kontraście. Kamera ma cyfrową stabilizację obrazu. Może nie działa jak marzenie, ale jednak trochę pomaga podczas filmowania i fotografowania. Filmy wychodzą zdecydowanie lepiej niż ze standardowego aparatu. Dodatkowo Xperia XZ3 oferuje tryb slow motion 960 kl./s w jakości 720p. Za pomocą aparatu uchwycisz pędzący samochód, rozlewającą się wodę, a także spadającą piłkę. Z tą funkcją wyzwolisz w sobie ukryte pokłady kreatywności. 

Przedni aparat w testach również nie zawiódł. Matryca 13-megapikselowa z szerokokątnym obiektywem spisała się bez najmniejszych problemów. Światło f/1,9 zdecydowanie pomaga w słabych warunkach oświetleniowych. Fani selfie mają możliwość uchwycenia nie tylko swojej twarzy, ale szerokiego kadru znajdującego się na drugim planie. 

Ogromną zaletą nowego telefonu jest specjalny przycisk do aparatu umieszczony na bocznej krawędzi obudowy. Trzymając urządzenie w orientacji poziomej można poczuć, że ma się w ręku prawdziwy aparat fotograficzny. Sam klawisz nie jest zbędnym bajerem. Jego skok pozwala na dokładne złapanie ostrości i wykonanie ostatecznie zdjęcia. Podobny spust migawki jest zastosowany w profesjonalnych aparatach fotograficznych. 

Praca na baterii. Jak poradziła sobie nowa Xperia? 

Najnowszy flagowiec japońskiego producenta dysponuje akumulatorem o pojemności 3300 mAh. Przy wysokiej rozdzielczości ekranu miałem wątpliwości, co do jego żywotności. W testach okazało się, że wbudowany akumulator jest w stanie pracować przez dłuższy czas. Przy bardzo intensywnym korzystaniu ze smartfona byłem w stanie wyciągnąć około 4-5 godzin pracy przy ciągle włączonym ekranie. 
Wykorzystując telefon do odpisywania na maile, przeglądania mediów społecznościowych czy oglądania filmów, po ładowarkę sięgnąłem dopiero pod koniec dnia. Czas pracy można wydłużyć za pomocą trybu Stamina. Wówczas system ogranicza pełną wydajność podzespołów i pozwala na znacznie dłuższe działanie. To duży plus, który uratował mnie w wielu sytuacjach. Baterię w smartfonie można naładować za pomocą bezprzewodowej ładowarki wspierającej standard Qi lub klasycznej obsługującej standard Power Delivery. 

Podzespoły to absolutny TOP! 

Na pokładzie smartfona nie zabrakło podzespołów z absolutnie najwyższej półki. Xperia XZ3 jest napędzana przez procesor Qualcomm Snapdragon 845 z 4GB pamięcią RAM i procesorem graficznym Adreno 630. To bardzo dobre połączenie, które spowodowało, że w codziennym użytkowaniu nie miałem ze smartfonem najmniejszych problemów.

Niezależnie od tego czy odpalałem wymagającą grę, czy przeglądałem internet. Dużym plusem jest system Android 9.0 Pie, który został świetnie zoptymalizowany. Brak zbędnych nakładek systemowych przyspieszył system. Intuicyjna obsługa wraz z aplikacjami Google’a spisuje się doskonale. 
Na początku testu obawiałem się o wydajność. W dobie smartfonów z 6GB, a nawet 8GB pamięcią RAM, Xperia mogła mieć problemy z płynnością. Doskonała optymalizacja systemu sprawiła, że telefon działa bardzo szybko. Po odpaleniu wymagających gier nie miałem z nim najmniejszego problemu. 

Sony Xperia XZ3 to krok w dobrą stronę

Xperia XZ3 jest flagowcem, jakiego Sony potrzebowało, aby wrócić na szczyty rankingów telefonów. Zdecydowanie najmocniejszym elementem smartfona jest doskonały ekran. Przez niemal dwa tygodnie z przyjemnością zamieniłem telewizor na ekran smartfona. Niezależnie od miejsca, w jakim byłem chętnie oglądałem filmy. Mimo dość sporych rozmiarów Xperia waży tylko 193 gramy i w kieszeni jest praktycznie niewyczuwalna. 
Sony Xperia XZ3 ma kilka drobnych wad. Czytnik linii papilarnych jest umieszczony zbyt nisko i często zdarzało mi się trafić palcem w aparat. Na szczęście jego działanie jest perfekcyjne i to duża zaleta. Taki sposób uzyskania dostępu jest znacznie skuteczniejszy niż system odblokowywania twarzą znany z innych smartfonów. Do nieco niżej położonego sensora odcisku palca trzeba się po prostu przyzwyczaić. 

Xperia XZ3 udowodniła, że pojedynczy aparat dostarcza znakomitą jakość zdjęć zarówno w dzień, jak i w nocy. Telefon przy wykonywaniu portretów radzi sobie raz lepiej, a raz gorzej, jednak do zrobienia relacji z wakacji, weekendowego wyjazdu czy spotkania rodzinnego spisze się doskonale.  

Sony Xperia XZ3 to telefon multimedialny z bardzo przyzwoitą baterią. Na taki model na pewno czekali wszyscy fani japońskiego producenta. Połączenie znakomitego wyświetlacza z najlepszymi podzespołami sprawia, że ten model może konkurować z flagowymi smartfonami, jak równy z równym. Nowa Xperia jest przepiękna, piekielnie szybka i przede wszystkim stosunkowo tania. Za kwotę niespełna 3399 złotych dostajesz świetnego flagowca, który nie ustępuje innym ani na krok. 

Tekst: Bartłomiej Mazurek
Zdjęcia: Max Pflegel