Data publikacji:

Co to jest i jak działa aberracja chromatyczna?

Aberracja chromatyczna to jedno z podstawowych pojęć, które każdy fotograf powinien znać. Oznacza zniekształcenie kolorów objawiające się zarysem wzdłuż fotografowanego obiektu. W tym poradniku wyjaśniamy, jak działa aberracja chromatyczna, a także jak można pozbyć się jej szybko i skutecznie!
aberracja chromatyczna

Aberracja chromatyczna. Co to jest?  

Aberracja chromatyczna jest zniekształceniem kolorów, które objawia się przez charakterystyczny zarys wzdłuż krawędzi fotografowanego obiektu lub postaci. Zwykle zjawisko aberracji chromatycznej występuje w miejscach, gdzie występuje bardzo duży kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi partiami.
Aberracja powoduje różne kolory konturów. Najczęściej są one purpurowo-fioletowe, niebiesko-żółte lub czerwono-zielone. Taki stan wynika z różnych długości fal przechodzących przez soczewkę z różnymi prędkościami. Szczególnie w tańszych obiektywach jest problem ze skupieniem każdego odcienia na tej samej płaszczyźnie ogniskowej. Ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zjawisko aberracji chromatycznej występuje również w tych najdroższych obiektywach. Na szczęście jest sposób na to, aby całkowicie pozbyć się tego problemu.

Jak unikać występowania aberracji chromatycznej w fotografii?  

Aby zminimalizować ryzyko występowania aberracji chromatycznej, najlepiej stosować wysokiej jakości obiektywy (zobacz, jaki obiektyw do portretów wybrać), których soczewki będą sobie w stanie poradzić z tak dużymi zmianami światła.
Najbardziej zauważalny problem jest widoczny na pełnych wartościach przysłony takich jak f/1.4, czy f/1.8. Domknięcie jej do wartości f/4, czy f/5.6 spowoduje, że aberracja chromatyczna będzie mniejsza lub nie będzie jej wcale. Wszystko tak naprawdę zależy od sytuacji, ponieważ zwiększenie wartości przysłony wpłynie na większą głębie ostrości. Jeśli zależy Ci na rozmytym tle, to w dalszej części poradnika pokażemy, jak pozbyć się aberracji w programie do obróbki zdjęć.  
Zjawisko aberracji chromatycznej częściej jest obserwowane w obiektywach szerokokątnych. Popularne obiektywy kitowe 18-55 mm mają ogromny problem z występowaniem kolorowych obwódek. Zdecydowanie lepsze rezultaty można osiągnąć z obiektywami, których ogniskowa jest większa niż 30 mm. To jednak trzeba traktować jako ciekawostkę, ponieważ jest wiele sytuacji, w których obiektyw szerokokątny jest wręcz niezbędny.  
Jeśli korzystasz z nowszego aparatu fotograficznego, to sprawdź, czy nie ma on funkcji korekty aberracji chromatycznej. Dzięki temu już na etapie fotografowania będziesz mógł cieszyć się ładnymi kadrami bez żadnych mankamentów.  

Jak usunąć aberrację chromatyczną w Adobe Lightroom?  

Jeśli korzystasz z programu Adobe Lightroom na komputerze lub telefonie, to w łatwy sposób możesz pozbyć się aberracji chromatycznej. Przejdź do sekcji kolor panelu, a następnie korekcje obiektywu. Zaznacz opcję „usuń aberrację chromatyczną”. Zwykle Lightroom radzi sobie bardzo dobrze z automatycznym wykrywaniem tego problemu. Po sekundzie zdjęcie będzie wyglądało zdecydowanie lepiej.
Ale są takie sytuacje, gdy program nie jest w stanie rozpoznać, które kolory odpowiadają za problemy na zdjęciach. Wówczas trzeba przejść do manualnych ustawień i za pomocą narzędzia samodzielnie wybrać obszar, który zawiera aberrację. Po kliknięciu, kolorowe paski nie będą już widoczne. To najlepsze rozwiązanie, które eliminuje problem nawet w tanich obiektywach.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.