Data publikacji:

Jaki adapter na Bluetooth do słuchawek wybrać?


Coraz modniejsze stają się urządzenia z wbudowanym systemem Bluetooth. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na bezprzewodowe przesyłanie danych. Takie połączenie pozwala na sparowanie ze sobą przeróżnych urządzeń, gdyż standard Bluetooth jest uniwersalny. Starszy sprzęt, zwłaszcza słuchawki, niestety pozbawione są jeszcze takiego udogodnienia. Z pomocą przychodzi adapter, który pozwala rozbudować klasyczne urządzenie o dodatkowe funkcje Bluetooth.
słuchawki

Adapter Bluetooth – co to?


Zacznijmy od tego, co to tak właściwie jest adapter Bluetooth. Jest to nic innego, jak małe, przenośne urządzenie, które pozwala na podłączenie się do różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, od komputerów, przez radia samochodowe, aż po różnego rodzaju słuchawki przewodowe. Swoim wyglądem często przypomina dysk przenośny typu pendrive. Producenci dążą cały czas do minimalizacji tego typu urządzeń, przy zachowaniu wszelkich standardów obsługi. Adaptery Bluetooth do słuchawek można spotkać znacznie mniejsze. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, gdyż nie obciąża znacznie użytkownika swoją wagą, a ze względu na gabaryty jest też poręczne i zmieści się w każdej kieszeni. 

Moduł Bluetooth do słuchawek – jak to działa?


Głównym zadaniem takiego przekaźnika jest zapewnienie bezprzewodowej komunikacji pomiędzy komputerem czy telefonem a innymi gadżetami elektronicznymi. W ten sposób można odtwarzać muzykę w słuchawkach, nie znajdując się przy nadajniku! Technicznie zabieg taki dopuszcza odtwarzanie dźwięku bez utraty jakości nawet do 10 metrów, co pozwala na swobodne użytkowanie w różnych pomieszczeniach, bez konieczności zabierania ze sobą laptopa czy telefonu. Świetnie sprawdzi się również w plenerze.

Jedynym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego standardu Bluetooth w urządzeniu, z którego przesyłamy dane. Połączenie urządzeń jest z reguły bardzo łatwe i intuicyjne. Najczęściej polega na wyszukaniu w telefonie czy komputerze odpowiedniego zestawu i wybranie go poprzez kliknięcie palcem. W innych modelach wystarczy na adapterze przytrzymać przycisk parowania. Dodatkowo taki adapter często posiada informacje głosowe, które informują o poprawnym połączeniu oraz rozłączeniu urządzeń czy nawet o poziomie naładowania baterii. Sygnalizowane jest to przez sekwencję charakterystycznych „piknięć” w słuchawkach. Do prawidłowego użytkowania pamiętać należy o kontrolowaniu stanu baterii adaptera, gdyż ten wyposażony jest w wewnętrzny akumulator, który przy użytkowaniu rozładowuje się.

Do bezprzewodowego działania wymaga to ładowania urządzenia, jednak producenci przy użyciu najnowszych technologii dbają o to, aby proces ładowania był jak najkrótszy, przy jednocześnie jak najdłuższej żywotności baterii.

Adapter Bluetooth do słuchawek - jaka cena? Inwestycja warta uwagi?


Cena takiego przekaźnika jest niewielka. Oczywiście zależna jest od marki, ale i technologii dostępnej w danym egzemplarzu. Cena najtańszych na rynku adapterów zaczyna się od około 20 złotych, jednak urządzenia najlepszych marek, z największym wachlarzem możliwości, mogą kosztem przekraczać nawet 100 zł. Warto zapoznać się ze swoimi potrzebami. Czy adapter potrzebny będzie tylko do odtwarzania muzyki, czy może oczekujemy możliwości rozbudowania zestawu o mikrofon, do prowadzenia rozmów przez słuchawki? Tak czy inaczej, adapter jest urządzeniem przełomowym i każdy użytkownik, szczególnie standardowych, dousznych słuchawek, powinien zwrócić na niego uwagę i rozważyć taki zakup. Niska cena, mały rozmiar, a tak wiele możliwości!
Autor: Przemysław Mańka