Data modyfikacji:

Jaki adapter Wi-Fi do telewizora kupić?

Adapter Wi-Fi do telewizora umożliwia połączenie z internetem, a tym samym dostęp do aplikacji, stron internetowych czy filmów dostępnych w serwisach streamingowych. Podpowiadamy, jaki adapter Wi-Fi wybrać, a także na co należy zwracać uwagę przy jego wyborze.

telewizor

Czym jest adapter Wi-Fi do telewizora?

Większość telewizorów ma wbudowany moduł Wi-Fi, który służy do połączenia z domową siecią bezprzewodową. To sprawia, że użytkownik może korzystać z wbudowanej przeglądarki, a także systemu Smart TV. Dostęp do rozmaitych aplikacji zupełnie zmienił sposób, w jaki korzystamy z telewizora.

Jednak takich udogodnień nie mają wszyscy. W starszych modelach moduł Wi-Fi nie był umieszczany, a sam system Smart TV działał po podłączeniu kabla sieciowego. Oczywiście nie było to regułą, ponieważ wiele telewizorów nie miało żadnych dodatkowych rozwiązań. Na szczęście wymiana telewizora na nowy nie jest jedyną możliwością! Adapter Wi-Fi to alternatywa, która nie tylko umożliwi połączenie z internetem, ale również dostęp do Smart TV.

Jakie aplikacje są dostępne w Smart TV?

Adapter Wi-Fi, który ma wbudowany Smart TV, zapewnia dostęp do popularnych aplikacji, takich jak YouTube, Facebook, Spotify, Netflix, Player, Ipla czy HBO Go. Oczywiście lista jest o wiele dłuższa i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Większość adapterów Wi-Fi korzysta z systemu operacyjnego Android TV. Dzięki temu można połączyć z telewizorem telefon i przesyłać zdjęcia czy filmy.

Adapter Wi-Fi czy Smart TV Box - co wybrać?

Adapter Wi-Fi do telewizora na pierwszy rzut oka wygląda jak pendrive. Zamiast końcówki USB znajdziemy złącze HDMI, które wpinane jest do jednego z portów. Ważne, aby stary telewizor posiadał taki port, ponieważ w innym wypadku może być problem z jego połączeniem. Alternatywą dla adaptera Wi-Fi jest Smart TV Box, czyli przystawka telewizyjna.

Największą różnicą pomiędzy dwoma urządzeniami jest lepsza wydajność i trochę większe możliwości. Przede wszystkim ma on podzespoły, które spokojnie poradzą sobie z nieco bardziej rozbudowanymi grami. Dodatkowo można do niego podłączyć zestaw kina domowego lub soundbar, co dla telewizorów starszego typu jest niezwykle istotne. W niektórych modelach znajdują się sloty na karty pamięci, a także dodatkowe porty USB. Za ich pomocą podłączysz zewnętrzne nośniki z własnymi materiałami multimedialnymi.

Ile kosztuje adapter Wi-Fi?

Ceny adapterów Wi-Fi oscylują w granicach 100-200 złotych. Koszt przeciętnego telewizora to 1500-2000 złotych. Smart TV Box to z kolei wydatek rzędu od 200 nawet do 1000 złotych. Jeśli zależy ci na wsparciu dla wysokiej rozdzielczości 4K i dodatkowych funkcjach, to musisz liczyć się z tym, że taki sprzęt będzie trochę droższy.

Adapter Wi-Fi czy konsola do gier - co wybrać?

Adapter Wi-Fi to świetne urządzenie, które oferuje doskonałe możliwości. Jednak u wielu użytkowników pojawia się myśl, że zamiast wydawać 1000 złotych, lepiej dołożyć do konsoli do gier. W sklepach znajdziemy dużo ciekawych modeli powyżej 1000 złotych. Oprócz dostępu do wielu ciekawych gier uzyskasz dostęp do serwisów streamingowych.

W przypadku Smart TV Box z wyższej półki będziesz mógł podłączyć kontroler i bez problemu zagrać raczej w proste, mniej wymagające gry. Konsola do gier to prawdziwa stacja multimedialna, która może zapewnić rozrywkę na długie godziny!

Polecane przystawki i adaptery Wi-Fi do telewizora

Xiaomi Mi Stick TV

Adapter Wi-Fi do telewizora ma również system Smart TV. W ważącej 30 gramów obudowie znalazło się złącze HDMI. System operacyjny Android TV 9.0 ma na swoim pokładzie najpopularniejsze aplikacje. Wbudowany Chromecast świetnie sprawdza się do udostępniania treści wprost ze smartfona. W zestawie znajduje się pilot Bluetooth z wbudowanym przyciskiem Netflix oraz Prime Video. Dodatkowo za jego pomocą uruchomimy błyskawicznie Asystenta Google i wyszukamy treści przy użyciu głosu. Stosunek jakości do ceny jest doskonały, dlatego każdy, kto szuka adaptera Wi-Fi, powinien zainteresować się tym modelem. 

Amazon Fire TV Stick

Ten adapter Wi-Fi do telewizora korzysta ze standardu 802.11ac, który gwarantuje doskonałe i bezproblemowe połączenie z siecią bezprzewodową. Urządzenie jest zgodne z wysoką rozdzielczością 4K i 60 kl./s, dlatego wszystkie odtwarzane materiały wyglądają po prostu rewelacyjnie. Amazon Fire obsługuje również technologię Dolby Vision, HDR 10, HLG, HDR 10+, a także Dolby Atmos. Prezentowany model wspiera wszystkie najważniejsze aplikacje Smart TV, w tym również serwis Amazon Prime Video. Pamięć wewnętrzna ma 8 GB i pomieści wiele ciekawych tytułów. Całość dopełnia elegancki i kompaktowy pilot wyposażony w przydatne przyciski funkcyjne. 

Apple TV 4K 32 GB

Apple TV to najpopularniejszy Smart TV Box na rynku. Amerykański producent zastosował rozwiązania, które zostawiają konkurencję daleko w tyle. Procesor A12 Bionic charakteryzuje się doskonałą wydajnością, co przekłada się na doskonałe działanie aplikacji oraz gier. Kinowe wrażenia zapewniają standardy Dolby Vision oraz Dolby Atmos.

Technologia AirPlay została stworzona do przesyłania treści bezpośrednio z urządzeń Apple. Wspomnieć należy również o przeprojektowanym pilocie, na którym, oprócz przycisków funkcyjnych, znalazł się panel dotykowy. System operacyjny tvOS jest z roku na rok coraz bardziej rozwijany, dlatego na brak ciekawych aplikacji nikt z pewnością nie będzie narzekał. Apple TV 4K to kompletna przystawka telewizyjna dla wymagających użytkowników. 

Xiaomi Mi Box S

Xiaomi Mi Box S to kolejna bardzo popularna przystawka telewizyjna, która również może pełnić rolę adaptera Wi-Fi. Oprócz tego na pokładzie urządzenia pojawił się Bluetooth w wersji 4.2, a także 8 GB wbudowanej pamięci eMMC. Xiaomi Mi Box działa w oparciu o system operacyjny Android 8.1 Oreo. Aplikacje, takie jak Netflix, HBO GO czy Spotify pozwalają cieszyć się ulubionymi filmami i serialami. Kolejną mocną stroną tego modelu jest wsparcie dla wysokiej rozdzielczości 4K i 60 kl./s. 

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.